آنچه در روزهای گذشته برای همه فعالان بازار به اثبات رسید این بود که سهم های دارای عوامل بنیادی افت ناچیزی را شاهد بودند و نمادهایی که بیشترین افت را تجربه کردند، نمادهایی بودند که صرفا بخاطر عواملی چون ارزش جایگزینی و ورود پولهای قوی از جانب تازه واردان رشد قیمتی داشتند.

محمدرضا صادقی کارشناس بازار سرمایه،با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

صادقی عنوان کرد:این روزها تردید و ترس در بین فعالان بازار سایه افکنده و در رفتار معامله گران مشهود است. در خصوص علل این رفتار و عقب نشینی شاخص و معامله گران که نمود آن را در کاهش ارزش معاملات میتوان به وضوح مشاهده نمود، اتفاق نطر وجود ندارد. عده ای دلیل اصلی آن را رشد شتابان شاخص در یک دوره کوتاه مدت و لزوم اصلاح شاخص و بازار می دانند.عده ای رفتار برخی حقوقیها را در عرصه های سنگین و نوع معاملات آنها را دلیل این افت تلقی می کنند و طبیعتا عده دیگری نیز نوسانات جهانی و قیمت دلار را عامل ریزش بازار می دانند.
وی افزود:برخی این ریزش را یک اصلاح می دانند و بعضی دیگر ادامه کاهش و ریزش شاخص را در روزهای آتی پیش بینی می کنند. هر یک از این گروهها نیز برای خود دلیل بنیادی و تکنیکی ارایه می کنند اما آنچه در روزهای گذشته برای همه فعالان بازار به اثبات رسید این بود که سهم های دارای عوامل بنیادی افت ناچیزی را شاهد بودند و نمادهایی که بیشترین افت را تجربه کردند،نمادهایی بودند که صرفا بخاطر عواملی چون ارزش جایگزینی و ورود پولهای قوی از جانب تازه واردان رشد قیمتی داشتند. اما اگر همه فعالان از این تجربه درس گرفته باشند برای اینده بازار ما خوب است.
کاشناس بازار سرمایه اشاره کرد: یک اتفاق مهم بوقوع پیوست که می تواند باعث تقویت گمانه زنی ها برای رشد بیشتر بازار در روزهای آتی شود . امروز بر خلاف چند روز گذشته که شروع بازار خوب اما پایان آن بد بود، در پایان معاملات نه تنها صفهای خرید موجود عرصه نشدند ، بلکه در ساعتهای پایانی تقویت هم شدند.
صادقی یادآور شد:در گفتگوهای قبلی بارها تدکر داده شد که در هر سهمی وارد نشوید و در اینجا نیز تاکید می کنیم صرفا در سهم های دارای بنیاد قوی سرمایه گذاری کنید. سهم هایی که با رشد سود امسال و سال اتی ، افزایش قیمت و اصلاح پی بر ای اتی خود را توجیه کنند.
وی در انتها گفت:به هر حال، قدیمی ها که قبول کرده اند، تازه واردان هم باید قبول کنند ، اصلاح های مقطعی بازار جزو ذات بازار است و با قبول این اصل مهم و سرمایه گذاری در سهم های بنیادی ، با خیال آسوده تر سرمایه گذاری کنید. گرارشات ۶ ماهه شرکتها در روزهای آینده منتشر می شوند و می توانند مسیر آتی بازار را روشن تر کنند، ِلذا توجه به کدال در این روزها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
بیشتر بخوانید:  سیر نزولی مصرف سیمان در داخل کشور