مدیرعامل ایران خودرو گفت: امروز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، رشد ۳۶ درصدی تولید خودرو در این گروه صنعتی به ثبت رسید که شامل بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروست.

به گزارش بورس امروز، فرشاد مقیمی روز سه‌شنبه (۱۴ مردادماه) در جریان بازدید نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از این گروه صنعتی با اشاره به نزدیک شدن به ایام تعطیلات تابستانی گروه صنعتی ایران‌خودرو، یادآور شد: در تلاشیم در این تعطیلات، مشکلات مربوط به کسری قطعات خودروهای ناقص را رفع کنیم و بیش از ۳۵ هزار خودرو را در این ایام عرضه خواهیم کرد.

وی افزود: تأمین قطعات این خودرو های ناقص انجام شده و هم اینک در گمرک جمهوری اسلامی ایران موجود است که در حال فراهم کردن شرایط ترخیص آنها هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو ادامه داد: عمده مشکلات تامین قطعات مربوط به موضوع ترخیص از گمرک است و علاوه بر آن با مشکلات ناشی از تحریم‌ها مواجهیم که البته در این بخش صنعتگران تلاش های خوبی انجام دادند.

مقیمی تاکید کرد: امروز هیچ نگرانی در موضوع تامین قطعات خودروها نداریم.

به گفته وی، امروز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، رشد ۳۶ درصدی تولید خودرو در این گروه صنعتی به ثبت رسید که شامل بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو است.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: در موضوع پیش فروش خودرو مربوط به عید سعید فطر که قرار بود سه ماهه خودروها تحویل شود، در کمتر از این مدت تحویل مشتریان شد.

به گفته این مقام مسئول، ایران خودرو تاکنون تعهدهای معوق مربوط به ۱۳ مدل از محصولات خود را به صفر رسانید و امید می‌رود بتواند تعهدهای معوق بقیه محصولات را نیز در مدت کوتاهی به صفر برساند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو همچنین از تامین قطعات مورد نیاز خودروهای ناقص مانده این گروه خودروسازی خبرداد و گفت: در تعطیلات تابستانی پیش رو، تعداد ۳۵ هزار دستگاه خودروی ناقص باقیمانده در کف پارکینگ‌ها تکمیل و عرضه می‌شود.

مقیمی درباره تامین ارز مورد نیاز نیز گفت: در این زمینه تابع شرایط حاکم بر کشور هستیم و بر اساس سیاست‌ها، تأمین آن از محل ارز حاصل از صادرات برنامه‌ریزی شده که تاکنون قدم‌های خوبی نیز برداشته شده است.

وی یادآور شد: بر اساس قانون مدون شده، هر زمان که به خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها اجازه داده شود بر همان اساس اقدام خواهیم کرد و ما فقط مجری تصمیم‌ها هستیم، زیرا تصمیم‌ها در مراجع نظارتی و قانونی اتخاد می شود.

این مقام مسئول همچنین درباره نتیجه بخش بودن افزایش قیمت‌ها برای خروج ایران خودرو از زیان، یادآور شد: بی‌شک هیچ بنگاهی در شرایط زیان دهی قادر به ادامه حیات نیست، اما در کاهش قیمت تمام شده در این گروه صنعتی پروژه‌های خوبی اجرایی شده است.

مقیمی از کاهش بیش از یک هزار میلیارد تومانی هزینه‌ها با صرفه‌جویی در هزینه‌های غیر ضروری در ایران خودرو خبرداد و گفت: برنامه‌های دیگری را نیز در این راستا در دستور کار داریم.

وی همچنین به هدف گذاری پنج هزار میلیارد تومانی امسال این گروه صنعتی برای واگذاری دارایی‌های غیر مولد شامل سهام و املاک و مستغلات در اختیار خبر داد که تاکنون محقق شده، اما این برنامه تا پایان سال همچنان ادامه خواهد یافت، ضمن اینکه واگذاری بانک پارسیان نیز در همین راستا آغاز شده است.

بیشتر تعداد خودروهای مقایسه دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا بیش از ۹۴ هزار دستگاه اعلام شده بود.

بیشتر بخوانید: اخبار نماد خودرو