سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر جلوگیری واردات کالاهای مشابه تولید داخل، از مسدودسازی دو هزار و 500 ردیف کالای غیرضروری و لوکس خبرداد.

به گزارش بورس امروز، حسین مدرس خیابانی با بیان اینکه اجازه واردات کالاهای غیراساسی به کشور داده نمی‌شود، گفت: تاکنون دو هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه کالایی مربوط به اقلام غیرضروری و لوکس یا اقلامی که مشابه داخلی داشتند، مسدود شده است.

وی اقلام یادشده در سال ۹۷ افزون بر ۳.۵ میلیارد دلار و در سال گذشته ۲۹۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند و در تلاشیم تا امسال ارزبری در این حوزه به صفر برسد و فقط به مواد اولیه کارخانه‌ها، کالاهای اساسی و ماشین‌آلات و تجهیزات محدود شود.

ورود کالاهای غیرضروری از راه رسمی ممکن نیست

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ پارسال در مجموع ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار واردات انجام شد که ۸۵ درصد آن را کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه تولید تشکیل می‌داد و ۱۵ درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی ضروری بود.

مدرس خیابانی تاکید کرد: این وزارتخانه اجازه ورود کالاهای غیرضروری از مسیر تجارت رسمی را نخواهد داد، زیرا از یک طرف پول نداریم و از طرف دیگر مشابه آنها به‌وفور در کشور تولید می‌شود.

سهم ۲ درصدی ایران از واردات کشورهای همسایه مدرس خیابانیمدرس

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه در خصوص برنامه‌های توسعه صادرات وزارتخانه توضیح داد: نقطه قوت کشورمان که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، تجارت مرزی با همسایگان است و باید از این ظرفیت صادراتی استفاده کرد.

مدرس خیابانی ادامه داد: ایران با ۱۵ کشور همسایه مرز مشترک دارد که ۶۰ درصد صادرات ما به این کشورها انجام می‌شود، این کشورها سالیانه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند که سهم ما از آن فقط دو درصد (حدود ۲۴ میلیارد دلار) است.

وی افزود: اگر بتوانیم این دو درصد را به دو برابر افزایش دهیم و میزان تجارت را به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم، بسیاری از مشکلات کاهش خواهد یافت، این مهم وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم مرزهای زمینی ما قابل تعقیب و رصد از سوی دشمنان نیستند.

رشد ۶۳ درصدی صادرات به اوراسیا

مدرس‌ خیابانی گفت: ‌با امضای موافقت‌نامه همکاری با کشورهای حوزه اوراسیا در پنجم آبان ماه پارسال، ۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای ایرانی صفر شده و از آن زمان تا ۳۰ خردادماه گذشته در همسنجی با پارسال، حجم صادرات ما به این کشورها ۶۳ درصد رشد داشته است.

وی درباره اقدام‌های انجام شده در حوزه مدیریت و تنظیم بازار، یادآوری کرد:‌ تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا تنظیم بازار را بیش از پیش دشوار کرده و مردم به‌ویژه اقشار ضعیف به‌شدت تحت فشارند، هرچند قرار نیست معجزه بشود اما تلاش کردیم تا از شدت این دشواری‌ها بکاهیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با همه سختی‌ها و مشکلات، اکنون وفور کالا را در سطح جامعه شاهدیم و فقط چهار میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بندرها و گمرکات کشور وجود است.

مدرس خیابانی گفت: از خردادماه گذشته روند تخصیص گشایش ارز نیز بهبود یافته که در ادامه شرایط بهتری را برای تامین کالاها رقم خواهد زد.

  • منبع خبر : ایرنا