معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از عرضه املاک، اراضی و مستغلات به این وزارتخانه در بورس کالا برای نخستین بار خبرداد.

به گزارش بورس امروز، امیر محمود غفاری با اعلام خبر عرضه املاک، اراضی و مستغلات این وزارتخانه در بورس کالای ایران برای نخستین بار، اظهار کرد: عصر روز ۱۳ مردادماه نخستین تجربه عرضه املاک و مستغلات در حوزه راه و شهرسازی در بورس کالا عملیاتی می‌شود.

وی افزود: پس از دستور مقام عالی وزارت درباره استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و راه‌اندازی تابلوی زمین و مسکن، نشست‌های متعدد کارشناسی تخصصی با حضور کارشناسان و مدیران وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بورس کالا تشکیل شد.

نخستین عرضه اولیه وزارت راه و شهرسازی انجام شد

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی گفت: در این نشست مجموعه‌ای از آسیب‌ها و موانع قانونی و مقرراتی موجود شناسایی و راهکارهای فنی برای آنها تدوین شد. پس از برطرف کردن موانع، نخستین عرضه در بورس کالا  انجام شد.

غفاری تصریح کرد: این عرضه مربوط به یک ملک تجاری متعلق به شرکت عمران شهر جدید پردیس است که به قیمت پایه ۱۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و با شرایط پرداخت ۳۰ درصد ثمن به‌صورت نقد و بقیه در اقساط ۴۸ ماهه، در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه طبق فرایندهای قانونی موجود مقرر است اطلاعیه عرضه مذکور در ساعت ۱۸ روز دوشنبه (۱۳ مردادماه) در سایت اطلاع‌رسانی بورس کالا منتشر شود، تصریح کرد: بر این اساس متقاضیان خرید پس از انتشار اطلاعیه عرضه می‌توانند به یکی از ۸۶ شرکت کارگزاری عضو بورس کالا برای ثبت درخواست خرید مراجعه کرده تا پس از بازدید ملک و با تودیع تضمین به میزان ۳ درصد قیمت پایه به‌صورت نقد یا ضمانت‌نامه بانکی نزد این بورس،  مجاز به شرکت در حراج باشند.

مردم ناظر رقابت فروش اموال دولت در بورس

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی گفت: در بند ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا تاکید شده است. در راستای این سیاست‌ها عرضه اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی در بورس کالای ایران گامی در جهت اجرایی سازی این بند است.

غفاری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مزایای فروش اموال غیرمنقول دولت در بورس کالا، فروش زمین در یک بستر شفاف و با رقابت سالم است، تصریح کرد: با توجه به دسترسی تمام مردم ایران به تابلو بورس، کلیه ذی‌نفعان معاملات دولت که کل مردم ایران هستند، این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال دولت در بورس باشند.

وی درباره ادامه فروش اموال غیرمنقول متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، گفت : عرضه ۷ عدد از واحدهای تجاری متعلق به شرکت عمران شهر جدید هشتگرد  در مرحله بعدی عرضه در بورس کالا قرار دارد که فرایند اجرایی آن در حال نهایی شدن است.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در پایان گفت: نکته مهم این موضوع شکستن قفل دروازه این مسیر روشن بود و به امید خدا این شروع یک اقدام بزرگ است که بسط و توسعه خواهد یافت. در همین راستا امیدواریم پس از دریافت مجوزهای قانونی موردنظر، همه دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و سازمان‌هایی که دارای املاک و مستغلات قابل فروش و واگذاری هستند نیز مکلف به انجام معاملات خود در قالب تابلوی زمین و مسکن در بورس کالای ایران شوند.

  • منبع خبر : ایلنا