علی ابتهاج کارشناس بازار سرمایه،در رابطه با وضعیت شاخص کل با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت. ابتهاج عنوان کرد: بازار سهام این روزها شاهد التهابات زیادی است. پس از آغاز اصلاحات سریع و شدید روزهای اخیر، شاهد صفوف فروش سنگین و افت شدید شاخص کل بودیم که نگرانی هایی را برای فعالان بازار ایجاد کرده […]

علی ابتهاج کارشناس بازار سرمایه،در رابطه با وضعیت شاخص کل با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

ابتهاج عنوان کرد: بازار سهام این روزها شاهد التهابات زیادی است. پس از آغاز اصلاحات سریع و شدید روزهای اخیر، شاهد صفوف فروش سنگین و افت شدید شاخص کل بودیم که نگرانی هایی را برای فعالان بازار ایجاد کرده بود. اما نکته آنجاست که تمام این نوسانات طبیعی است .

وی افزود:در بازاری که با صفوف خرید پیاپی رشد می کند طبیعی است که افت و اصلاح نیز به همان سبک باشد و این همه بخاطر عمق کم و کوچکی بازار به نسبت نقدینگی جدید الورود به بازار است و در شرایط فعلی اجتناب ناپذیر است. اما از منظر شاخص کل، همانطور که پیشتر هم عنوان شد،سطح ۲۰۰ هزار برای شاخص کل سطح بسیار مهمی است.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد:این شاخص پس از برخورد با این سطح دچار اصلاح سریع و شدیدی شد و اکنون در منطقه حساسی از این حیث قرار دارد. به این دلیل حساس که از منظر تئوری امواج در شرایطی قرار داریم که هم می تواند این منطقه، پایان اصلاح و ادامه رشد باشد (که دو موج اصلی صعودی حداقل باقی مانده است)،و اگر شاخص کمی عمیق تر نزول کند، دچار اصلاح طولانی تری خواهد شد و برگشت بازار و شکل گیری موج صعودی با تاخیر بیشتری مواجه خواهد شد. اما در صورتی که بازار پیش از افت سنگین دیگری،مسیر رشد را از سر گیرد ، سناریوی اول که رشد بازار از همین مناطق را دنبال میکند غالب شده و عملی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  منابع مصوب از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تزریق می‌شود