سومین هفته معاملاتی فرابورس ایران در مهرماه ۹۷ با داد‌و‌ستد ۶ هزار و ۹۴۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۲ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال در ۶۹۸ هزار نوبت پیگیری شد و با رشد ۸۴ درصدی آیفکس از ابتدای سال، ارزش بازار فرابورس به بیش از ۲ میلیون و ۲۸۶ هزار میلیارد ریال رسید. هفته […]

سومین هفته معاملاتی فرابورس ایران در مهرماه ۹۷ با داد‌و‌ستد ۶ هزار و ۹۴۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۲ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال در ۶۹۸ هزار نوبت پیگیری شد و با رشد ۸۴ درصدی آیفکس از ابتدای سال، ارزش بازار فرابورس به بیش از ۲ میلیون و ۲۸۶ هزار میلیارد ریال رسید.

هفته کاری منتهی به ۲۰ مهر‌ماه ۹۷در فرابورس در حالی جای خود را به هفته معاملاتی بعدی می‌دهد که حجم معاملات در مجموع بازار‌ها ۱۶ درصد افزایش و ارزش معاملات ۱۱ درصد کاهش یافت و شاخص کل فرابورس پس از تجربه یک دوره صعود پی در پی، هفته قبل را با افت ۵درصدی و قرار گرفتن در ارتفاع ۲۰۱۲ واحدی به انتها رساند.

بازار اول در هفته‌ای که گذشت میزبان معامله ۶۶۷ میلیون سهم به ارزش ۲هزار و ۶۳۶ میلیارد ریال بود. همچنین در این بازه زمانی در بازار دوم ۲هزار و ۲۸۰ میلیون سهم به ارزش ۹ هزار و ۴۶۵ میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌ به‌ دست شد که بیانگر رشد یک درصدی ارزش معاملات در این بازار نسبت به هفته پیشین است.

به علاوه، بازار پایه در مجموع سه تابلو خود شاهد معامله ۳ هزار و ۸۱۸میلیون سهم به ارزش ۸ هزار و ۶۹۷ میلیارد ریال بود و رشد ۳۴ درصدی حجم معاملات در این بازار به ثبت رسید.

از طرف دیگر بازار ابزار‌های نوین مالی نیز در این هفته معاملاتی به استقبال جابه‌جایی ۱۷۲ میلیون ورقه به ارزش ۱۱ هزار و ۴۵۱میلیارد ریال رفت که نگاهی به آمار معاملات به تفکیک ابزار در این بازار حاکی از رقم خوردن بیشترین حجم دادوستدها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) به میزان ۱۶۲ میلیون ورقه‌ است؛ در این میان اوراق بدهی بیشترین ارزش معاملات را با ثبت دادوستدهایی به ارزش ۸ هزار و ۹۱۲ میلیارد ریال در اختیار گرفت. از طرف دیگر هفته گذشته معامله حدود ۴۰۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن بانک مسکن و ملی به ارزش ۲۴۷ میلیارد ریال در بازار ابزار‌های نوین مالی رقم خورد.

هم‌زمان ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME در فرابورس ایران به ۲۰ هزار و ۵۴۵ میلیارد در هفته گذشته رسید که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی به میزان ۳ هزار و ۷۵۷ و ۳ هزار و ۳۶۰میلیارد ریال به ترتیب ۱۸ و ۱۶ درصد از ارزش کل معاملات را از آنِ خود کردند و در صدر ایستادند.

از جمله مهم‌ترین رخداد‌های این هفته می‌توان به ارتقای نماد «نوین» متعلق به بیمه نوین از بازار پایه به بازار دوم اشاره کرد که در جریان گشایش نماد، هر سهم این شرکت ۱۲۹۹ ریال کشف قیمت شد. علاوه بر این عرضه ۳۵ میلیون ورقه «اخزا ۷۰۲» در روز یکشنبه ۱۵ مهر‌‌ماه در کنار ادامه پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت توسعه اعتماد مبین در بازار ابزار‌های نوین مالی و قطعیت عرضه یکجای ۱۲.۵ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت گلسار فارس در نماد «گلسار۴» در بازار سوم از دیگر اتفاقات مهم هفته گذشته در فرابورس به شمار می‌روند.

منبع:

روابط عمومی شرکت فرابورس ایران