سارا مخلصی،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با گزارش های مهم در کدال با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت. کچاد مدیر مجتمع معدنی چادرملو ضمن تشریح وضعیت این شرکت، میزان ذخیره زمین شناسی معدن «کچاد» را بالغ بر ۴۰۰ میلیون تن و ذخیره استخراجی آن را بالغ بر ۲۹۰‌میلیون تن اعلام کرد. به گزارش «دنیای […]

سارا مخلصی،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با گزارش های مهم در کدال با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

کچاد

مدیر مجتمع معدنی چادرملو ضمن تشریح وضعیت این شرکت، میزان ذخیره زمین شناسی معدن «کچاد» را بالغ بر ۴۰۰ میلیون تن و ذخیره استخراجی آن را بالغ بر ۲۹۰‌میلیون تن اعلام کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» سید‌محمد ابریشمی گفت: پیش‌بینی می‌شود طی ۳ تا ۴ سال اینده ذخایر معدن به اتمام برسد. وی دربازدید اعضای انجمن خبرنگاران بازار سرمایه از مجتمع «چادرملو» به تشریح وضعیت معدن پرداخت و گفت: هدف ما استخراج سنگ‌آهن با خلوص بالا است. در حال حاضر عیار سنگ‌آهن مزبور بالغ بر ۵/ ۵۳ درصد است که تلاش می‌شود با راهکارهای درنظر گرفته شده عیار سنگ‌آهن را به ۶۷درصد افزایش دهیم.

حریل

موسسه کوثرمالک قبلی این شرکت بلوک ۱۳٫۷۸% حریل را که به نظرمیرسد به دلیل عدم پرداخت اقساط از سوی سهامدارعمده صورت گرفته به مزایده گذاشته است این عرضه ۲۳ مهربا قیمت پایه روزقبل معامله به اضافه ۱۰% به شرط انکه از ۱۴۰۱ ریال کمتر نباشد صورت میگیرد.

فولاد

مدیر عامل فولاد مبارکه خبر داد: افزایش ۱۳ درصدی تولید محصول با وجود کاهش چشمگیر ۴۰ درصدی مصرف آب.سبحانی: فولادمبارکه اصفهان در خطوط تولید توانست علاوه بر اینکه میزان مصرف آب خام شرکت را به ۲٫۷ لیتر برای هر کیلو تولید فولاد کاهش دهد، با رشد ۱۳ درصدی تولید نسبت به سال قبل، فراتر از اهداف تدوین شده عمل کند .وی افزود دستاوردهای بی‌نظیر شرکت فولاد مبارکه در حوزه آب در حالی به‌دست آمده است که کمترین میزان مصرف آب در بین فولاد‌سازان دنیا بالای ۳٫۷ لیتر بوده است و از این جهت فولاد مبارکه با دستیابی به عدد ۲٫۷ لیتر برکیلوگرم، سرآمد شرکت‌های فولادساز داخلی و خارجی است. خبر دوم در مورد شرکت فولاد مبارکه احتمال افزایش سرمایه ۶۰ درصدی شرکت میباشد.

غشهداب

شرکت در شفاف سازی افزایش ۲۷% قیمت رب و ۱۶% قیمت سس را تایید کرده است.

ساینا

كليه محصولات توليدي اين شركت ، شامل انواع مایع ظرفشویی .مایع نرم کننده لباس ، مايع لباسشویی .مایع شیشه شوی.انواع مایعات سپیدکننده. مایع چند منظوره . مایع و ژل توالت شوی و لوله بازکن معادل ۲۰ الی ۲۵ درصد نرخ فروش قبلي افزایش نرخ گرفت .

قهکمت

شرکت در حالی ۲۰۴۵ میلیارد ریال پیش بینی فروش دارد که فروش دی ماه ۱۱۱ میلیارد ریال بوده در بهمن ماه ۲۴۶ میلیارد ریال فروش زده است در اسفند ماه این عدد ۱۲۳ میلیارد ریال بوده و در فروردین این عدد به ۲۱۵ میلیارد ریال رسیده در اردیبهشت این عدد به ۲۰۲ میلیارد ریال  و در خرداد به ۲۴۳ میلیارد ریال رسیده و در تیر نیز ۲۸۳ میلیارد ریال است در مرداد ۲۶۱ میلیارد ریال فروش داشته که جمع فروش ۱۱ ماهه ۲۱۹۴ میلیارد ریال بوده است و از بودجه فراتر رفته است.

بیشتر بخوانید:  اَبَر پروژۀ نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مبارکه کلنگ خورد

سپ

شرکت به دلیل افزایش نصب دستگاه های کارت خوان با تعدیل مثبت ۱۵ درصدی مواجه شده سود پیش بینی شده هرسهم قبلا ۱۰۴۸ ریال بود که به میزان ۱۲۰۵ ریال افزایش یافته است.همچنین تکمیل کرده است که افشای حال حاضر بابت تغییر میزان درآمد حاصل از اجاره کارتخوان از محل افزایش تعداد نصب دستگاه کارتخوان و پیرو آن افزایش میزان سود خالص شرکت میباشد.

دسانکو

اين شرکت بابت مطالبات سررسيد شده و نشده خود از شرکت توزیع داروپخش به مبلغ ۲۰٫۰۰۰ ميليون ريال ، اوراق اخزا با درصد سرک ۱۶% به مبلغ ۲۳٫۱۹۸ ميليون ريال به منظور تامين نقدينگي لازم جهت سفارش گذاري مواد تا پايان سال جهت توليد بودجه شده سال ۹۷ اخذ و با نرخ هر ورقه ۷۳۱٫۸۳۰ ريال جمعا” به مبلغ ۱۶٫۹۷۷ ميليون ريال وجه نقد تبديل نموده است.

کاوه

شرکت در شفاف سازی به سه نکته اشاره کرده است: در روزهای بعدی قيمت هاي پايه محصولات فولادي در بورس کالا معادل متوسط نرخ کشف شده کالاها در ۴ عرضه آخر بورس کالا مي باشد.سقف رقابت در معاملات بورس کالا براي محصولات فولادي باز مي باشد.اگر قيمت هاي محصولات فولادي در بورس کالا بالاتر از ۲۰ درصد باشد ساز و کارافزايش قيمت مواد اوليه و انرژي متناسباً پيشنهاد خواهد شد.

کگل

در شفاف سازی این سهم بیشتر اشاره به افزایش نرخ شمش و نرخ رشد محصولات شده است.با توجه به ابلاغيه دستور العمل تنظيم بازار محصولات فولادي وزارت صنعت معدن و تجارت به شماره ۶۰/۱۶۳۲۳۲ مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰كه در سيستم بورس كالا اعمال و عملياتي مي شود توجه سهامداران محترم را به موارد زير جلب مي كند: ۱- افزايش قيمت فروش محصولات فولادي با توجه به باز شدن سقف رقابت معاملات فولاد در بورس كالا ۲- افزايش قيمت فروش محصولات اين شركت به تبعيت از افزايش نرخ فروش شمش فولاد خوزستان ۳- اطلاعات فروش و توليد شركت از طريق اطلاعيه توليد و فروش ماهيانه در سامانه كدال منتشر مي گردد. ۴- ساير اطلاعات تكميلي در خصوص افزايش بهاي تمام شده و ساير هزينه ها در صورت هاي مالي شركت منعكس و به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسيد.

بیشتر بخوانید:  احداث کارخانه گندله‌سازی جدید «کچاد» با ظرفیت تولید 2.2 میلیون تن

شخارک

افزایش سرمایه ۲۰۰% از انباشته گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور تامين مالي پيشرفت طرح متانول۲ که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می گردد.

وسپه

از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۳/۶/۹/۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. لذا به نظر می رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر ناشي از تحرکات بازار و افزايش تقاضا و رشد سهام شرکتهاي موجود در پرتفوي شرکت و تحليل بازار نسبت به تغييرات آن بوده است.

ومعادن

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۳۱,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۳۴,۱۱۸,۳۸۹ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۱۳۹۷۲۳۸ میلیون ریال ، از محل سود انباشته مبلغ ۱۷۲۱۱۵۱ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است .

هرمز

شفاف سازی شرکت مانند بقیه درخصوص تعیین قیمت های پایه وهمچنین سقف رقابت در معاملات موارد ابلاغ شده به شرح ذیل افشاء می گردد:۱- در روزهای بعدی قیمت های پایه محصولات فولادی در بورس کالامعادل متوسط نرخ کشف شده کالاها در ۴ عرضه آخر بورس کالا می باشد.۲-سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای محصولات فولادی باز می باشد. در نتیجه تصمیمات ذکر شده،احتمال افزایش نرخ فروش محصولات و همچنین افزایش قیمت مواد اولیه به تناسب افزایش نرخ فروش وجود دارد و آثار مالی ناشی از تغییرات نرخ فروش شرکت و مبالغ ریالی آن در دوره مالی سال ۱۳۹۷ در صورتهای مالی شرکت منعکس و به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید.

کپرور

شرکت در گزارش خود تاکید کرده است افزایش ۲۰% قیمت کنسانتره و ۲۱% ذغالسنگ خام تایید و به زودی ابلاغ می شود . همچنین تاکید کرده قرار داد با ذوب آهن ۳ ساله و تا پایان سال ۹۸ است .در ۳ ماهه اول به دلیل اعتصاب کامیون داران کمی شرایط متفاوت و فروش کم شد در ۳ ماهه دوم همراه با افزایش نرخی که گرفته جبران خواهد شد. نرخ مواد اولیه نیز ۲۱% رشد کرده همچنین در مورد صادرات در حال رایزنی میباشند.

بیشتر بخوانید:  پرداخت سود «ومعادن» در صورت نبود افزایش سرمایه

اپرداز

گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالي که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

پارس

رئیس بازرگانی شرکت پتروشیمی پارس خبر داد:افزایش چشم‌گیر مشتریان داخلی محصولات غول پتروشیمی..رئیس بازرگانی شرکت پتروشیمی پارس با ارائه آمار سه میلیون و ۴۴۶ هزار و ۱۰۲ تنی محصولات این پتروشیمی در سال گذشته از افزایش چشم‌گیر مشتریان داخلی محصولات این پتروشیمی خبر داد.مهندس آرش تبریزی درباره جزئیات صادرات محصولات این شرکت در سال گذشته گفت:« میزان پروپان صادراتی پارس در سال گذشته ۸۰۸ هزار و ۴۳۰ تن بود و این میزان در مورد بوتان ۴۶۶ هزار و ۱۶۶ تن و درباره استایرن مونومر ۲۴۶ هزار و ۱۴۹ تن بود.»وی با اشاره به مصوبه هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی مبنی بر تامین سالانه ۵۹۶ هزار تن نیاز پارک استایرن مونومر از سوی پتروشیمی پارس، اظهار داشت: «فروش داخلی ما در بورس بالا روند صعودی دارد و از سوی دیگر برخی از مجتمع‌ های پارک استایرن استایرن البته نه با ظرفیت صددرصد راه‌اندازی شده، بنابراین درباره این محصول، اولویت را بر بازار داخلی گذاشته‌ایم.»  رئیس بازرگانی شرکت پتروشیمی پارس با اشاره به افزایش عرضه محصول استایرن مونومر پارس در بورس، تصریح کرد:« فروش این محصول ما در ماه‌های پایانی ۹۶ در بورس چهار تا پنج هزار تن بود که با توجه به تقاضای مشتری‌ها و بعد از پیگیری‌های انجام شده کف عرضه به هفت هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافت و تا الان حتی ۳۰ هزار تن، ماند حواله داریم  به گفته وی با توجه به خرید قابل توجه استایرن مونومر در بورس، پتروشیمی پارس تولید بیشتر و در نتیجه فروش بیشتر در بورس را به عنوان یکی از استراتژی‌های خود قرار داده است.تبریزی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد استایرن مونومر صادراتی و LPGپتروشیمی پارس توسط چین خریداری می‌شود، گفت:« هند و اندونزی و آفریقا از دیگر خریداران محصولات ما هستند و درباره LPG که بیشترین محصول صادراتی ما است با سه شرکت قرارداد یکساله داریم و تا امروز همکاری خوبی با ما داشتند و تحریم‌ها نتوانسته خللی به همکاری ما با این شرکت‌ها وارد کند.»

بیشتر بخوانید: اخبار نماد فولاد

بیشتر بخوانید: اخبار نماد ومعادن