معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان گفت: با اجرای طرح جامع فاز چهارم توسعه پایدار ظرفیت این شرکت در افق 1404، به ظرفیت پایدار 6 میلیون تن در سال دست می‌یابد و جایگاه خود را تثبیت می‌کند.

به گزارش بورس  امروز، مهران خرم‌نیا درباره اهمیت طرح‌های توسعه‌ای در صنعت فولاد کشور در تمام کسب و کار‌های تجاری و صنعتی، راز ماندگاری در چرخه رقابت، تعریف و اجرای طرح‌های توسعه پایدار متناسب با نتایج مطالعات بازار و در جهت تامین نیازهای فعلی و جدید بازار‌های موجود و بازارهای جدید است. با سرمایه‌گذاری لازم در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای، علاوه بر جذب تکنولوژی‌های جدید، ایجاد ظرفیت‌های جدید و کاهش قیمت تمام شده، شاهد ماندگاری در چرخه رقابت و حفظ و توسعه سهم بازار خود خواهیم بود.

وی افزود: تاکید بر این نکته ضروری است که همیشه توسعه پیشگام حرکت و جهش تولید در یک سازمان یا شرکت است. به باور بزرگان علم اقتصاد، جهش تولید در مدل فرآیند توسعه اقتصادی، حرکت و پرشی به سمت توسعه‌یافتگی و رفاه تلقی می‌شود که البته برای محقق شدن آن، باید یک برنامه بلندمدت و جامع را تهیه و به درستی اجرا کنیم.

جهش تولید در صنعت فولاد به مرور قابل مشاهده است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان گفت: بر اساس طرح جامع فولاد کشور دستیابی به ظرفیت تولید سالیانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام در انتهای سال ۱۴۰۴ مدنظر قرار گرفته است.

خرم‌نیا یادآوری کرد: بر اﺳﺎس مجموع ﭘﺎﯾﺶﻫﺎی اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺗﺎﮐﻨﻮن و ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺣﺎﺻﻞ از ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﮐﺎر ﮔﺮوه ﭘﺎﯾﺶ ﺗﺎ ﭘﺎﯾﺎن ۱۳۹۷، ﻇﺮﻓیت اسمی واحد‌های فعال ۳۳ میلیون تن و ظرفیت طرح‌های در دست اجرا قابل تحقق، معادل ﺑﺎ ۲۱ میلیون ﺗﻦ است.

وی درباره جایگاه این شرکت در صنعت فولاد کشور، گفت: شرکت فولاد خوزستان از سال ۱۳۷۵ تا پایان سال ۱۳۹۵ سه فاز توسعه‌ای خود را به اتمام رسانده است و ظرفیت اولیه خود را از ۱.۵ میلیون تن در سال به ظرفیت سالانه ۳.۷ میلیون تن در پایان سال ۱۳۹۵ رسانده است. این افزایش ظرفیت منجر به رشد تولیدات محصولات ریخته‌گری اسلب، بلوم و بیلت پس از طی منحنی‌های یادگیری جهت رسیدن به ظرفیت‌های ایجاد شده و بهبود فرآیندهای کاری و فرآیندهای تولید، شده است.

بهره‌برداری از ظرفیت ۲.۵ میلیون تن گندله‌سازی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۶ فاز چهارم توسعه ظرفیت تا افق ۱۴۰۴ گروه فولادخوزستان برای دستیابی به ظرفیت ۶ میلیون تن پایدار در کل زنجیره ارزش فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی برنامه‌ریزی شده و در حال اجرا بوده و در حال حاضر ظرفیت فعال ایجاد شده بیش از ۳.۸ میلیون تن است.

خرم نیا ادامه داد: شرکت فولاد خوزستان برای اولین بار در تاریخ این شرکت، اقدام به تدوین سند بالادستی طرح جامع توسعه ظرفیت کرد. بر اساس آن پروژه‌های بزرگی چون پروژه احداث مگامدول زمزم ۳ با مشخصات منحصربه‌فرد و پروژه احداث پکیج ماشین ریخته‌گری اسلب جایگزین که نقش مهمی در توسعه بازار هدف فولاد خوزستان خواهد داشت، تعریف کرده که در حال پیگیری و اجرا هستند.

وی گفت: همچنین سایر پروژه‌های بزرگ و کوچکی چون احداث کارخانه اکسیژن ۴، خط و پست ۴۰۰ کیلو ولت و… را در دستور کار قرار داده و طبق برنامه‌های عملیاتی در حال پیگیری و اجرا هستند.

خرم نیا یادآوری کرد: در راستای تامین بخشی از کمبود گندله مورد نیاز برای ظرفیت ۶ میلیون تن فولاد پایدار مورد نظر در فاز چهارم توسعه، عملیات اجرایی این پروژه با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن گندله در سال با روش ROTARY KILN به اتمام رسید و در تاریخ ۲۲ خرداد ماه به دست رئیس جمهور محترم افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

انعقاد قرارداد طرح پکیج اسلب جایگزین

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان گفت:در حال حاضر به منظور حفظ سهم بازار و توسعه بازار‌های هدف و جایگزینی تکنولوژی، شرکت فولاد خوزستان اقدام به تعریف و اجرای طرح پکیج اسلب جایگزین در سال جدید کرده که قرارداد آن به صورت EPCF در حال انعقاد است.

خرم نیا عنوان کرد: این طرح شامل پروژه‌های ماشین ریخته‌گری اسلب عریض، LF، VOD و یوتیلیتی‌های مربوطه است که پس از اجرا به نتایجی نظیر ایجاد ظرفیت جدید سالیانه ۱.۲ میلیون تن اسلب عریض جهت ایجاد امکان عملیات جایگزینی، بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت ماشین‌های ریخته‌گری موجود منجر خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت دیگر طرح‌های توسعه‌ای فولاد خوزستان، گفت: پروژه‌های اجرای اتوماسیون صنعتی پست ۲۳۰ بخش دوم DCS، توسعه پست‌های ۹ و ۱۰ و ۸۰۰ ، برق رسانی به پست‌های ۹ و ۱۱، احداث اسکرین فیلترکیک گندله‌سازی‌ها، احداث غبارگیر‌های سیلوهای موادرسانی، غبارگیر سیلوهای ۰۵-۲۰ ، ۰۴-۲۰ و غبارگیرهای MH7,8 و … در حال اجرا هستند که به نتایج مدنظر آن‌ها از قبیل تقویت و افزایش پایداری شبکه برق ۳۳ و ۶.۶ کیلو ولت شرکت، نوسازی سیستم کنترل و حفاظت پست ۲۳۰ کیلو ولت، بهبود کیفیت محصول و کاهش توقفات گندله‌سازی‌ها ، بهبود وضعیت انتشار غبار در واحد موادرسانی فولادسازی، بهبود فضاهای اداری و ساختمانی دست خواهیم یافت.

چالش‌های اصلی اجرای طرح‌های توسعه‌ای

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان پیشرفت پروژه‌ها را مناسب دانست و بیان کرد: پروژه احداث کارخانه مگامدول زمزم ۳، احداث خط و پست ۴۰۰ کیلو ولت شرکت، پروژه احداث کولینگ تاور ۲۷۸، تفکیک و نوسازی کمپرسورخانه ۶۱۳ برای تامین هوای مورد نیاز سایت، اجرای پروژه بازچرخانی پساب خروجی از تصفیه خانه صنعتی و تبدیل آن به آب RO مورد نیاز در کارخانه‌های احیای اسفنجی، احداث کارخانه اکسیژن ۴، تکمیل و احداث بیمارستان ۹۶ تختخوابی شرکت فولاد خوزستان و… انجام خواهد شد که پس از اتمام این پروژه‌ها به نتایجی از قبیل ایجاد توازن در واحدهای تولیدی شرکت، افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه برق کل شرکت، تامین زیر ساخت‌های مورد نیاز جهت پایداری تولید و ظرفیت زیر سقف موجود دست خواهیم یافت.

خرم نیا گفت: حجم بالای سرمایه‌گذاری مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای از یک سو و اعمال تحریم‌های ظالمانه و عدم امکان جذب و انتقال برخی از تکنولوژی‌های مهم و جدید از سوی دیگر و همچنین برخی از قوانین داخلی که مشکلاتی را در ثبت سفارش بخش تامین خارجی پروژه‌ها به وجود می‌آورد، از چالش‌های اصلی اجرای طرح‌های توسعه هستند.

وی در خصوص اتخاذ راهکارهای برطرف شدن چالش‌ها یادآوری کرد: در زمینه تامین منابع مالی طرح‌های توسعه در صورت بهره‌گیری از بازار سرمایه داخلی، افزایش سرمایه سهامداران، تخصیص بخشی از سود انباشته و همچنین توجه ویژه به صادرات محصول و استفاده از اعتبار و تضامین قراردادهای فروش صادراتی می‌توان تا حدود زیادی مشکلات تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای را برطرف کرد. همچنین در شرایط فعلی کشور می‌توان از تلاش در زمینه جذب فاینانس خارجی به دلیل کارمزدهای پایین آن و نیز تلاش در جهت انعقاد قراردادهای BUY BACK با سازندگان معتبر خارجی به دلیل اینکه تامین مالی و انتقال تکنولوژی آن‌ها توامان اتفاق می‌افتد، بهره برد.

با اجرای طرح توسعه‌ای ۶ میلیون تن ظرفیت پایدار به دست می آید

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد خوزستان تصریح کرد: با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه و عدم در دسترس بودن برخی از تکنولوژی‌های مهم و جدید که جذب و انتقال آن‌ها برای پیشرفت پروژه‌ها ضروری است، باید ضمن توجه به این موضوع در تدوین قوانین و مقررات محدودکننده داخلی، دقت بیشتری به عمل آورده تا با صرف زمان و با اتکا به توان متخصصان داخلی نسبت به بومی‌سازی تکنولوژی‌های مورد نیاز اقدام موثر صورت پذیرد.

خرم نیا در پایان یادآوری کرد: شرکت فولاد خوزستان، به عنوان دومین قطب تولید فولاد کشور با اجرای طرح جامع فاز چهارم توسعه پایدار ظرفیت خود در افق ۱۴۰۴، به ظرفیت پایدار ۶ میلیون تن در سال دست خواهد یافت و جایگاه خود را تثبیت خواهد کرد.

 

  • منبع خبر : فلزات آنلاین

مشاهده صفحه ی اخبار و تحلیل های فولاد خوزستان ( فخوز )