نیما جوادیان،کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت. جوادیان عنوان کرد:شاخص بورس تهران پس از رشد افسار گسیخته در دوماه گذشته و اصلاح حدود ۲۰٫۰۰۰ واحدی طی ماه جاری ، وارد فاز نوسانی گشته است. وی افزود:از یک سو نزدیک شدن به موعد شروع دور دوم تحریم های آمریکا، ابهامات موجود در […]

نیما جوادیان،کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:شاخص بورس تهران پس از رشد افسار گسیخته در دوماه گذشته و اصلاح حدود ۲۰٫۰۰۰ واحدی طی ماه جاری ، وارد فاز نوسانی گشته است.

وی افزود:از یک سو نزدیک شدن به موعد شروع دور دوم تحریم های آمریکا، ابهامات موجود در خصوص وضعیت شرکتهای صادراتی پس از شروع تحریمها و نوسانات شدید نرخ ارز ، ریسکهای سیستماتیک بازار را افزایش داده است از سوی دیگر ارزندگی سهام شرکتها در مقطع فعلی و کاهش جذابیت بازارهای موازی سرمایه گذاری مانع خروج چشمگیر نقدینگی از بورس گشته است. در چنین مواقعی اغلب بازار پر نوسان می باشد و با توجه به تجربه تلخ سرمایه گذاران از سقوطهای سنگین شاخص بورس در سالهای ۹۳ و ۹۵ ،هر حرکت تحریک آمیزی منجر به رفتار هیجانی سهامداران خرد و تشکیل صفوف خریدو فروش در سهام شرکتها می گردد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:متاسفانه به قول دکتر رنانی پنجره های شکسته ی بورس ایران کم نیست، رفتار های تحریک آمیز حقوقی های بزرگ در بازار و مشکلات مربوط به هسته معاملات و قطعی سیستم آنلاین برخی کارگزاری ها و … همگی تاثیر منفی بر اعتماد سرمایه گذاران خرد دارد و چه خوب است که دولت قبل از دعوت مردم به سرمایه گذاری در بورس مشکلات اینچنینی را رفع نماید.

جوادیان در انتها اشاره کرد:به نظر تا پایان مهر ماه و حتی نیمه اول آبان ، وضعیت کلی بازار نوسانی باشد . اما با توجه به عدم وجود بازار جایگزین مناسب برای ورود نقدینگی در شرایط فعلی، خروج سنگین نقدینگی از بازار سرمایه پیشبینی نمی گردد.عواملی مانند نرمش آمریکا در اجرای تحریم ها، رشد یا افت نرخ ارز و گزارشات ماهانه و ۶ ماهه شرکتها که در آبان ماه منتشر می گردد میتوانند بر روند کوتاه مدت ومیان مدت بازار تاثیر گذار باشند.

بیشتر بخوانید:  ظرفیت های معادن در رشد و توسعه روستا