شرکت‌های فرعی بزرگ شرکت مادر تخصصی معادن و صنایع معدنی خاورمیانه مانند فولاد سیرجان و زرند قصد ورود به فرابورس را دارند، هدف از این کار تامین مالی آسانتر و رشد سریعتر است.

به گزارش کدال بورس امروز، شرکت مادر تخصصی معادن و صنایع معدنی خاورمیانه رتبه سوم بزرگترین واحدهای تولیدکننده کنستانتره سنگ آهن در ایران با سهم ۱۶ درصدی از کل ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در کشور را داراست.

با توجه به تخصصی بودن هلدینگ «میدکو» عمده و اصلی سرمایه‌گذاری‌های شرکت مرتبط با توسعه صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن است. سیاست اصلی شرکت توسعه این بخش است.

شرکت‌های فرعی بزرگ این مجموعه مانند فولاد سیرجان و زرند قصد ورود به فرابورس را دارند، هدف از این کار تامین مالی آسانتر و رشد سریعتر است.

این شرکت اعلام کرد که با راه‌اندازی خطوط جدید تولید مرتبط با فولادسازی و گندله‌سازی ظرفیت تولیدی و گروه به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد و شاهد فروش و بالاتر به‌ویژه درباره با گندله خواهیم بود.

سرمایه در گردش شرکت و پروژه‌های در حال اجرا

طبق گزارش مالی سه ماهه حسابرسی نشده این شرکت سرمایه در گردش و خالص آن در پایان خردادماه ۹۹ معادل ۹ هزار و ۴۲۰ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال بوده است.

این شرکت درباره پیشرفت پروژه‌های در حال اجرا اعلام کرد: میزان پیشرفت فیزیکی پروژه فولادسازی زرند تا انتهای سه ماه نخست امسال ۹۳،۷ درصد بوده و پروژه معدن زغال سنگ خمرود نیز ۴۲ درصد پیشرفت داشته است.

از دیگر پروژه‌های شرکت می‌توان به فولادسازی فولاد بوتیا و واحد برق فولاد بوتیا اشاره کرد که به ترتیب ۴۹،۸ و ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سه ماه نخست امسال داشته آمد.

پروژه معدن زغال سنگ طبس و تولید شمش منیزیم نیز به ترتیب ۵۴،۱ و ۱۵،۱ درصد تا پایان خردادماه امسال پیشرفت فیزیکی کرده‌اند.

طبق این گزارش ارزش پورتفو بورسی این شرکت تا پایان سه ماه نخست امسال معادل یک هزار و ۹۸ میلیون ریال بوده،  همچنین ارزش پرتفو غیر بورسی شرکت در همین بازه زمانی برابر ۴۲ هزار ۱۶۷ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال است.

درآمدهای عملیاتی شرکت

مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد ۹۲ مبلغ یک هزار یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال است. این درآمد در مجموع حاصل از یک میلیارد و ۲۳۴ میلیون ریال سود سپرده بانکی و ۱۸۶ میلیون ریال درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام است.

این رقم برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ مبلغ ۱۱ هزار و ۵۳ میلیارد و ۹۴۳ میلیون ریال بوده است، تمام این درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام بوده است.

ترکیب قیمت تمام شده پرتفوی شرکت در سه ماه نخست امسال یک هزار و ۹۸ و در سال مالی ۹۸ هم همین مقدار بوده است. شایان ذکر است ترکیب سرمایه‌گذاری شرکت همچنان در چرخه کامل دو فلز اساسی مس و فولاد خواهد بود و تغییر قابل توجهی نیز نخواهد داشت.

جریان خالص (خروج) ورود وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی شرکت مادر تخصصی معادن و صنایع معدنی خاورمیانه در سه ماه نخست امسال معادل ۱۶۵ میلیارد و ۴۲۴ میلیون ریال بوده است.

مقدار سود انباشه این شرکت تا پایان سال مالی گذشته ۱۱ هزار و ۲۷ میلیارد و ۵۵۸ میلیون ریال بوده است، همچنین سود خالص این مجموعه یک هزار و ۷۶۳ میلیارد و ۴۴۷ میلیون ریال است. پیشنهاد هیئت مدیره درباره سال مالی جاری تقسیم ۸۰ درصدی آن است.

تسهیلات دریافتی از بانک‌ها

با توجه به گزارش مالی ۳ ماهه شرکت میدکو تسهیلات دریافتی این شرکت از بانک‌ها با نرخ سود ۲۲ درصد ۱۳ هزار و ۴۷۵ میلیارد و ۹۲۸ میلیون ریال بوده است.