نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای اعلام کرد: به موجب یک پیش نویس، تشکیل این کانون با مجوز سازمان بورس تقاضا شد تا جایگاه و خواستگاه قانونی خود را برای اظهار نظر داشته باشد.

سیاوش وکیلی با اشاره به پیشینه کانون سهامداران حقیقی به خبرنگا بورس امروز گفت: تأسیس کانون سهامداران حقیقی پیشینه چند ساله دارد، در چند سال گذشته در حرکتی برای تشکیل این کانون با مجوز وزارت امور اقتصاد و دارایی در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شد.

وی افزود: طبق قانون بازار سرمایه، هر شرکت یا مؤسسه‌ای که با موضوع فعالیت در بازار سرمایه درخواست تشکیل داشته باشد، باید مجوز سازمان بورس را کسب کند.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای عنوان کرد: تلاش‌ها در آن زمان به نتیجه نرسید بنابراین این کانون نتوانست مجوز سازمان بورس را به دست آورد بنابراین کانونی که با این موضوع به ثبت شرکت‌ها رسیده است مجوز سازمان بورس را ندارد. این خواسته هرساله فعالان بازار سرمایه به خصوص سهامداران حقیقی است تا یک تریبون برای بیان دیدگاه‌ها، فعالیت در بازار سرمایه داشته باشند تا یک تشکیلات خاص برای خیل عظیم سهامداران ایجاد شود.

موافقت رئیس سازمان بورس با تشکیل کانون سهامداران حقیقی

وکیلی گفت: خوشبختانه رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار موضعی کاملا موافق در این باره دارد که در یک نشست خبری آمادگی خود را برای دریافت و بررسی دیدگاه‌ها و پیشنهادهای تشکیل این کانون اعلام کرد؛ پیرو این خبر، جمعی از فعالان بازار سرمایه به صورت خودجوش در سه ماهه گذشته ملاقات‌هایی با ارکان بازار سرمایه داشتند که سرانجام پیش‌نویس اساسنامه‌ را تنظیم و به سازمان بورس ارائه کردند.

وی با بیان لزوم اعطا مجوز سازمان بورس گفت: به موجب این پیش نویس، تشکیل این کانون با مجوز سازمان بورس تقاضا شد. می‌دانیم که تشکیل کانون‌ها همچون کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران در یک ساختار سازمانی مخصوص به خود مجاز هست، هم‌اکنون منتظر دیدگاه‌ها و اصلاحات لازم سازمان بورس در پیش‌نویس اساسنامه هستیم.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای با اشاره به اهمیت موافقت سازمان بورس در تشکیل این کانون اظهارکرد: پس از آن مجمع مؤسس برای تشکیل این کانون برگزار می‌شود، این کانون منحصر به اشخاص خاصی نیست بلکه به‌طور مستقل عمل می‌کند.

وکیلی ادامه داد: انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای نیز به عنوان یکی از انجمن‌های تشکیل شده توسط بخشی از فعالان بازار سرمایه که در قالب یک «NGO» ثبت شده، در این موضوع نقش مؤثری داشته است.

وی عنوان کرد: پس از اعلام نظر سازمان بورس، اطلاع رسانی لازم برای مشارکت و عضویت سهامداران انجام مب‌شود، همه سهامداران حقیقی به موجب شرایط عضویت و داوطلبی در هیئت مدیره مندرج در اساسنامه  کانون از این امکان برخوردار می‌شوند.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای با بیان اهمیت وجود این کانون در شرایط کنونی گفت: لازم است این کانون با مجوز سازمان بورس تشکیل شود تا به وظایف خود بپردازد. هر تشکیلات چه در قالب شرکت، مؤسسه یا کانون در صورتی‌ که در اساسنامه‌اش فعالیت در بازار سرمایه را آورده است، نیاز به دریافت مجوز از  سازمان بورس دارد و در صورت صدور مجوز همچون دو کانون کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذار طبق مجوز فعالیتی که سازمان بورس ارائه کرده است فعالیت خواهد کرد.

لزوم تصویب اساسنامه در مجم موسس زمان بورس

وکیلی درباره اهمیت این موضوع عنوان کرد: تشکیل این کانون با مجوز سازمان بورس است تا جایگاه و خواستگاه قانونی خود را برای اظهار نظر داشته باشد. اساسنامه باید در مجمع مؤسس سازمان به تصویب برسد که با توجه به اینکه این کانون در بازار سرمایه به فعالیت خواهد پرداخت، باید شرایطی که سازمان بورس برای آن در نظر گرفته است رعایت شود. پس از صدور مجوز تشکیل این  کانون، به طور قطع شرایطی برای عضویت در کانون و هیئت مدیره آن لحاظ خواهد شد.

وی افزود: پس از تصویب و ارائه مجوز سازمان بورس، شرایط این کانون ذکر خواهد شد. بی‌شک تعداد اعضای این کانون باید بیشتر از یک میزان حداقلی باشد تا امکان تشکیل پیدا کند؛ این سازمان یک تشکیلات خود انتظام خواهد بود اهمیت آن در داشتن مجوز سازمان بورس برای فعالیت در بازار سرمایه درباره حقوق سهامداران حقیقی است.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای گفت: اکنون تنها رئیس سازمان بورس موافقت خود را در بررسی این مسئله اعلام کرده است و ما مراحلی که این درخواست برای تصویب باید طی کند را نمی‌دانیم. روشن است که تشکیل این کانون احتمالا باید در شورای عالی بورس بررسی شود و سرانجام پس از اعلان عمومی، دیگر مراحل لازم طی شود.

نقش رسانه‌ها در شکل‌گیری کانون سهامداران حقیقی محوری است

وکیلی با اشاره به نقش رسانه‌ها در این مسئله عنوان کرد: از شما به عنوان یک رسانه انتظار داریم که به سهامداران اطلاع رسانی کنید و دیدگاه‌های آن‌ها را به گوش مسئولان این حوزه برسانید. باید توجه داشت که این کانون به صورت خود انتظام شکل می‌گیرد و فعالانی که این درخواست را به گوش مسئولان رسانده‌اند تنها آغاز کننده بودند، بنابراین همچون دیگر کانون‌ها و تشکیلات توسط مجمع عمومی قوام می‌گیرد

وی یادآور شد: سهامداران با ارائه دیدگاه‌های خود، زمینه شکل‌گیری این کانون را به صورت تشکیلات مطلوب و منسجم را ایجاد خواهند کرد تا مطالبات خود را در یک تریبون رسمی به گوش مسئولان برسانند.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای گفت: سهامداران حقیقی می‌توانند دیدگاه‌های خود را در قالب مصاحبه عنوان و فعالان با ارائه مقاله‌ها و گزارش‌ها در این حوزه به مسئولان اعلام کنند. اکنون با وجود رسانه‌ها و فضای مجازی زمینه اظهار نظر برای سهامداران حقیقی و فعالان بازار سرمایه وجود دارد.