همه فعالان تقریبا از رشد سریع بازار متعجب و در عین حال ذوق زده بودند و فقط نمی دانستند آخر بازار کجاست تا همه ی سود را نوش جان کنند اما طبق معمول این کار برای هر کسی عملی نشد چرا که به هر حال بازار برای در پیش گرفتن هر روندی چه مثبت و چه منفی نیاز به اصلاح و ادامه روند دارد.

محمد رضا صادقی،کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز در رابطه با وضعیت بازار به گفتگو پرداخت.

صادقی عنوان کرد:در شروع هفته، همه در شوک وضع بازار بودند.بازاری که در ادامه چهارشنبه،خوب شروع اما بد تمام کرد. اینکه مهمترین دلیل چه بود بنده هم نمی دانم اما به نظرم مهمترین دلیل ، سود خوب این مدت فعالان و سیو سود هست.

وی افزود:همه فعالان تقریبا از رشد سریع بازار متعجب و در عین حال ذوق زده بودند و فقط نمی دانستند آخر بازار کجاست تا همه ی سود را نوش جان کنند اما طبق معمول این کار برای هر کسی عملی نشد چرا که به هر حال بازار برای در پیش گرفتن هر روندی چه مثبت و چه منفی نیاز به اصلاح و ادامه روند دارد.بقیه دلایل مثل احتمال عدم تصویب FATF ، توقف اعتبار کارگزاری ها و کاهش شدید دلار را می توان بهانه ای برای اصلاح دانست .

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به هر حال به نظرم در میان مدت هنوز جا برای رشد خیلی از سهم های بنیادی وجود دارد اما طبیعتا رشد بازار با شدت قبل اتفاق نخواهد افتاد. سود امسال و سال آتی خیلی از شرکتها رشدهای قابل توجهی را خواهند داشت چرا که دلار قطعا حداقل در محدوده دلار نیما باقی خواهد ماند و فروش، سود و دارایی شرکتها با این قیمت دلار قابل محاسبه خواهند بود.

صادقی در انتها اشاره کرد:تصویب احتمال fatf و همکاری اتحادیه اروپا با ایران، سایه تحریمهای امریکا و عدم صادرات را دور خواهد کرد و افزایش قیمت نفت و کامودیتی ها هم بهانه لازم برای رشد بازار را ایجاد خواهند کرد. بهترین استراتژی در این شرایط ، تبدیل سبد به سهم های خوش آتیه و پرهیز از سهم های بی بنیاد می باشد.

بیشتر بخوانید:  اوراق تبعی هیجان و ریسک بازار سهام را مهار می‌کند