شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خردادماه امسال موفق به تحقق 4916 میلیارد تومان درآمد شده، مجموع فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون 12668 میلیارد تومان بوده داشته است.

به گزارش بورس امروز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال ١٣۶٩ تحت شماره ٨٧۴١ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی اصفهان ثبت شده و به‌عنوان دستگاه بهره‌بردار طرح مجتمع فولاد مبارکه یکم فروردین سال  ٧٢وارد مرحله بهره‌برداری شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.

شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد کشور و دارای سهم ۵۰ درصدی از تولید این محصول، از بزرگترین واحدهای صنعتی داخلی است، تولیدات این شرکت عمدتا ورق گرم و ورق سرد هستند.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت ۲۰۹.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال رسیده است. ترکیب سهامدارن به شرح زیر است:

روش‌های تولید فولاد:

فرآیند تولید انواع محصولات فولادی در مراحل پس از تولید فولاد خام مذاب کم وبیش یکسان است، اما برای تولید فولاد خام مذاب از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌شود که شامل موارد زیر است.

روش نخست: تهیه آهن خام با چدن مذاب در کوره بلند با احیای غیر مستقیم سنگ آهن و کک زغال سنگ و سپس تولید فولاد خام در کوره‌های بلند یا کنورتور اکسیژنی. مجتمع ذوب آهن اصفهان از این روش استفاده می‌کند.

روش دوم: تهیه فولاد خام از آهن اسفنجی که از ذوب آهن اسفنجی به همراه قراضه در کوره های قوس الکتریکی یا القایی تولید می گردد. آهن اسفنجی خود از احیا گندله سنگ آهن با ترکیب گاز طبیعی تولید می گردد. مجتمع فولاد مبارکه و فولاد خوزستان از این روش برای تولید فولاد خام استفاده می کنند.

آمار تولید:

فولاد مبارکه اصفهان محصولات گرم، سرد و پوشش دار را تولید می‌کند که محصولات گرم بیشترین حجم تولید را به خود اختصاص داده است ۷۷ درصد تولید در سال ۹۸).

در نمودار زیر سهم هر یک از محصولات تولیدی شرکت در عملکرد سال ۹۸ نشان داده شده است.

وضع مقداری فروش

در جدول زیر وضعیت مبلغ فروش شرکت به تفکیک درآمد کسب شده از بازارهای داخلی و صادراتی نشان داده شده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید شرکت در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۶۱۹۸ هزار تن از محصولات خود را فروخته است که ۷۵ درصد در بازار داخلی و ۲۵ درصد دیگر آن به کشورهای دیگر صادر شده است. مقدار فروش شرکت در سال ۹۶ با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۶۹۸۵ هزار تن رسیده که ۸۲ درصد در بازار داخلی و ۱۸ درصد دیگر آن به کشورهای دیگر صادر شده است.

مقدار فروش شرکت در سال ۹۷ با کاهش ۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ به ۶۷۱۵ هزار تن رسیده که ۸۷ درصد در بازار داخلی و ۱۳ درصد دیگر آن به کشورهای دیگر صادر شده است. مقدار فروش شرکت در سال ۹۸ با رشد ۱۳ درصدی نسبت به سال ۹۷ به ۷۵۸۰ هزار تن رسیده که ۸۱ درصد در بازار داخلی و ۱۹ درصد دیگر آن به کشورهای دیگر صادر شده است.

وضع مبلغ فروش

در جدول زیر وضع مبلغ فروش شرکت به تفکیک درآمد به دست آمده از بازارهای داخلی و صادراتی نشان داده شده است:

در سال مالی ۱۳۹۵ مبلغ فروش شرکت ۱۰۱۰۸ میلیارد تومان است که ۸۱ درصد داخلی و ۱۹ درصد از فروش صادراتی به دست آمده است.

در سال مالی ۱۳۹۶ مبلغ فروش شرکت با افزایش ۵۶ درصدی به ۱۵۸۰۲ میلیارد تومان رسید که ۸۳ درصد داخلی و ۱۷ درصد از فروش صادراتی بدست آمده است.

در سال مالی۱۳۹۷ مبلغ فروش شرکت با افزایش ۴۹ درصدی به ۲۳۴۷۵ میلیارد تومان رسید که ۸۹ درصد داخلی و مابقی به صورت فروش صادراتی بدست آمده است.در سال مالی ۱۳۹۸ مبلغ فروش شرکت با افزایش ۶۷ درصدی به ۳۹۱۴۳ میلیارد تومان رسید که ۸۴ درصد داخلی و ۱۶ درصد از فروش صادراتی بدست آمده است.

وضع تولید و فروش ماهانه

از لحاظ مقداری، شرکت در خرداد ماه ۷۵۰ هزار تن از محصولات خود را فروخته است که نسبت به ماه گذشته کاهش ۱۰ درصدی را داشته است .از ابتدای سال مالی تا کنون مجموع مقدار فروش شرکت ۲۰۲۲ هزار تن بوده و در مدت مشابه پارسال شرکت ۱۹۵۴ هزار تن فروخته است که امسال رشد چهار درصدی داشته است.

شرکت در خردادماه موفق به تحقق ۴۹۱۶ میلیارد تومان درآمد شده است. مجموع فروش شرکت از ابتدای سال مالی تاکنون ۱۲۶۶۸ میلیارد تومان بوده داشته است. این در حالی است که در مدت مشابه پارسال مجموع فروش شرکت ۹۵۹۴ میلیارد تومان بوده است که رشد ۳۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد هستیم.

نرخ فروش محصولات گرم و محصولات سرد

قیمت تمام شده

در نمودار زیر بهای تمام شده شرکت نشان داده شده است:

بیشترین سهم از قیمت تمام شده را مواد مستقیم مصرفی با ۵۷ درصد به خود اختصاص داده است. سربار نیز سهمی ۴۱ درصدی را در قیمت تمام شده داراست.

مواد اولیه شرکت شامل سنگ آهن، گندله، آهن قراضه و فروآلیاژ می شود. سنگ آهن حدود ۳۵ درصد از قیمت مواد اولیه مصرفی شرکت را شامل می شود. سهم گندله نیز حدود۳۰ درصد از کل بهای مواد مصرفی است.

قیمت‌گذاری سنگ آهن و گندله براساس ابلاغیه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت معدن و تجارت و قراردادهای بین معادن تامین کننده مواد اولیه و شرکت فولاد مبارکه انجام می شود.

نرخ خرید گندله ۲۳.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان و همچنین نرخ خرید سنگ آهن به تبعیت از نرخ گندله محاسبه می شود.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت در جدول بالا نشان داده شده، همانطور که مشاهده می‌کنید شرکت در سال مالی ۹۵ مبلغ ۲۰۷۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده، در سال مالی ۹۶ سود خود را با افزایش قابل توجه ۱۹۰ درصدی به ۶۰۳۱ میلیارد تومان رسانده است و در سال مالی ۹۷ مبلغ ۱۲۲۳۰ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده ودر سال مالی ۹۸ مبلغ ۱۲۳۸۶ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است. (عملکرد سال ۱۳۹۸ براساس گزارش حسابرسی نشده است.)

مفروضات تحلیلی

۱. برآورد مقدار فروش طبق مفروضات شرکت

۲. برآورد نرخ خرید گندله بر اساس ۲۳.۵ درصد و برای آهن اسفنجی ۵۰ درصد نرخ شمش

۳. فرض نسبت تبدیل سایر مواد به محصول طبق سال ۹۸

۴. رشد ۳۰ درصدی تورم نسبت به سال قبل

۵. نرخ ارز ۱۸۰۰۰ تومان برای باقی مانده سال

۶. نرخ شمش ۳۶۰ دلار

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با توجه به اینکه فروش شرکت و قیمت تمام شده آن تحت تأثیر نرخ شمش و نرخ ارز است، تغییرات نرخ ارز تأثیری به سزا بر سود هر سهم گذاشته است. سود شرکت باتوجه به پیش‌بینی حاصله نسبت به سال ۹۸ حدود ۹۹ درصد رشد داشته است.

زهرا رجبی

واحد سرمایه گذاری و آموزش

مشاهده صفحه ی اخبار و تحلیل های فولاد مبارکه ( فولاد )