طی 2 یا سه روز گذشته و بر اساس تصمیمات کارگروه اقتصادی سران قوا درخصوص مدیریت نرخ ارز شاهد بودیم تلاطمی در بازار ارز ایجاد شد و همزمانی موضوع اخیر با شایعه محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها براساس ارز آزاد موجب تحریک فروشندگان بالقوه سهامی که تقریبا همگی در حاشیه سود داشتند شد.

فردین آقا بزرگی،مدیر عامل کارگزاری بانک دی عنوان کرد: کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به جز مقایسه ارزش جایگزینی شرکت‌ها و پتانسیل سودآوری بیشتر برخی صنایع و شرکت‌ها تاثیر محسوسی دیگری در بورس ایجاد نخواهد کرد.

وی در خصوص نوسانات این روزهای بازار سرمایه به خبرنگار بورس امروز گفت: هر گونه نوسان در بازار که ناشی از تصمیمات خلق الساعه و مغایر با تصمیمات اقتصادی گذشته باشد خوشایند نیست و به مرور زمان ریسک بازار را افزایش می‌دهد.این موضوع هم در شرایط صعودی بازار و هم نزولی حاکم است و سرمایه گذار را بیش از پیش هیجان زده می‌نماید.

آقا بزرگی تصریح کرد: طی ۲ یا سه روز گذشته و بر اساس تصمیمات کارگروه اقتصادی سران قوا درخصوص مدیریت نرخ ارز شاهد بودیم تلاطمی در بازار ارز ایجاد شد و همزمانی موضوع اخیر با شایعه محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها براساس ارز آزاد موجب تحریک فروشندگان بالقوه سهامی که تقریبا همگی در حاشیه سود داشتند شد.

به باور این کارشناس ارشد بازار سرمایه؛ این امر موجب خروج مقطعی برخی فعالان بازار از بورس و تشدید وضعیت شده و بطورحتم چند روز طول خواهد کشید این شوک از بازار خارج شود. البته بدلیل انجام تمامی محاسبات کارشناسی برای پیش بینی سود عملکرد شرکت‌ها براساس نرخ ارز در بازار ثانویه بوده است، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به جز مقایسه ارزش جایگزینی شرکت‌ها و پتانسیل سودآوری بیشتر برخی صنایع و شرکتها تاثیر محسوسی دیگری در بورس ایجاد نمی‌کند اما، مساله مهم تصمیمات پی درپی و بعضا متناقض در اقتصاد کشور است که بروز چنین وضعیتی را موجب می‌شود.

بیشتر بخوانید:  پیش بینی مهم از روزهای خوب بورس در زمستان 1400

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در ارتباط با تصمیمات کارگروه اقتصادی سران قوا یک نکته وجود دارد و آن تعیین اختیارات بانک مرکزی برای ایجاد تعادل در بازار ارز است و جای تعجب دارد؛ بدیهی ترین وظیفه بانک مرکزی پس از اخذ تصمیمات اخیر در این کارگروه ابلاغ گردید که جای تامل بسیار دارد.