طی ماه های اخیر بازار سرمایه شاهد چالش های بسیاری بوده که گروه پتروشمی هم از آن بی نصیب نبوده است. بحث دلار 4200 تومانی مهمترین چالش برای شرکت های صادراتی در بورس بود که تا زمان بحث آزادسازی نرخ ارز شکل جدی به خود نگرفته بود باعث فشار بر این گروه شد.

علی ابتهاج،کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

ابتهاج عنوان کرد:شاخص شیمیایی را می توان لیدر ثانویه صعود طی رشد اخیر بازار سهام نامید. اولین گروه که پیش از پتروشیمی ها آغازگر رشد اصلی بازار بود، گروه فلزی- معدنی بود که از ماه ها قبل با محرک رشد فزاینده قیمت های جهانی، سیر صعودی را آغاز کرده بود.

وی افزود:طی ماه های اخیر بازار سرمایه شاهد چالش های بسیاری بوده که گروه پتروشمی هم از آن بی نصیب نبوده است. بحث دلار ۴۲۰۰ تومانی مهمترین چالش برای شرکت های صادراتی در بورس بود که تا زمان بحث آزادسازی نرخ ارز شکل جدی به خود نگرفته بود باعث فشار بر این گروه شد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:هرچند بازار سرمایه بصورت پیشرو امیدوار به این تغییرات بود و سیر رشد را آغاز کرده بود، اما پس از مسجل شدن این رخداد شدت صعود گروه پتروشمی افزایش یافت. بطوریکه مدتی لیدر بلامنازع صعود در بازار شد و حتی می توان شکست مقاومت سنگین و مهم ۱۴۰ هزار واحدی شاخص کل را نیز به رشد این گروه نسبت داد.

وی در ادامه یادآور شد: شاخص شیمیایی طی سال های اخیر در یک کانال صعودی بلند مدت رشد کرده بود اما در ماه های اخیر و متاثر از رخدادهای ذکر شده در بالا، سقف این کانال صعودی با قدرت شکسته شد. این شکست در محدوده ۹۴۰۰ اتفاق افتاد و اکنون در حال نزدیک شدن به اولین هدف آن یعنی محدوده ۱۱۴۶۱ است.

ابتهاج تاکید کرد: این شاخص در صورت شکست این مقاومت، هدف بعدی در حدود ۱۳۴۷۴ را پیش روی خود خواهد داشت. عملا این شاخص فاصله ای ۵ درصدی تا هدف اول و فاصله ای حدودا بیست درصدی تا هدف دوم خود دارد. البته نباید از نظر دور داشت که احتمال درگیری و اصلاح قیمتی در محدوده هدف اول در ۹۴۰۰ بالاست و لزوما نمی توان انتظار داشت که این مقاومت شکسته شود. اما در صورت شکست، هدف دوم در دسترس خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  معرفی شرکت تامین اندیش رفاه پردیس برای بازارگردانی شستا

وی در ادامه افزود: در این میان یک نقطه هدف دیگر بر اساس اکسپنشن فیبوناچی وجود دارد که آن هم در ۱۲۰۰۰ قرار دارد که عملا نزدیک هدف اول است و می توان آن دو را یک منطقه هدف در نظر گرفت. در این میان حمایت های نزدیک این شاخص در ۱۰۵۰۰ و سپس در ۹۸۳۰ خودنمایی می کنند که در صورت اصلاح می توانند مناطق توقف و برگشت گروه باشند.

کارشناس بازار سرمایه در انتها گفت:از طرفی، Rsi هم به عنوان آسیلیتور پیشرو در منطقه بالای ۷۰ که منطقه فشار صعودی است قرار دارد و شیب صعودی آن هنوز نشانه های اشباع از فروش را نمایان نساخته است. در ادامه باید عکس العمل این شاخص به حمایت های فوق را به دقت تحت نظر داشت!

نمودار شاخص شیمیایی_گروه پتروشیمی

نمودار شاخص شیمیایی_گروه پتروشیمی