ترکیه و آرژانتین دو بازاری هستند که بیشترین تاثیر را از افت رشد اقتصادی دنیا می پذیرند. بحران افت ارزش پول در این کشورها باعث شده که رشد اقتصادی آنها به ترتیب در سال جاری به 3.2 و 1.9- درصد و در سال آینده به 0.5 و 0.1 درصد برسد.

مسعود عبدیزدان،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اقتصاد جهان با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

عبدیزدان عنوان کرد:سازمان توسعه تجارت و همکاری اقتصادی در گزارشی که ۲۰ سپتامبر منتشر نمود پیش بینی خود برای رشد اقتصاد جهان طی امسال و سال آتی را کاهش داد.این گزارش می افزاید به دلیل تنش های تجاری و تاثیر بحران در بازارهای نوظهور، این احتمال وجود دارد که رشد اقتصادی به پیک خود رسیده باشد و ریسک کاهش بالا رفته است. این سازمان معتقد است رشد اقتصاد در سال آینده و سال آتی به ۳٫۷ خواهد رسید که ۰٫۱ و ۰٫۲ درصد از پیش بینی های قبلی پایین تر است.

وی افزود:این گزارش رشد اقتصادی کشورهای عضو گروه ۲۰ را ۳٫۹ درصد و ۳٫۸ درصد برای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تعیین نموده که به ترتیب ۰٫۱ و ۰٫۳ درصد از اعلام پیشین این سازمان پایین تر است.اقتصاد ایالات متحده طی امسال ۲٫۹ درصد رشد کرده و سپس در ۲۰۱۹ به ۲٫۷ درصد کاهش خواهد یافت. این در حالیست که رشد اقتصاد منطقه یورو امسال ۲ و در سال آتی ۱٫۹ درصد خواهد بود.اقتصاد چین نیز ۶٫۷ درصد امسال و ۶٫۴ درصد در سال آینده رشد نشان خواهد داد که دلیلی بر ادعای افت اقتصاد چین می باشد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: ترکیه و آرژانتین دو بازاری هستند که بیشترین تاثیر را از افت رشد اقتصادی دنیا می پذیرند. بحران افت ارزش پول در این کشورها باعث شده که رشد اقتصادی آنها به ترتیب در سال جاری به ۳٫۲ و ۱٫۹- درصد و در سال آینده به ۰٫۵ و ۰٫۱ درصد برسد. جنگ تعرفه ای چین و آمریکا اصلی ترین عامل افت اقتصاد جهان خواهد بود و باعث شده تا دیگر کشورها به تمهیدات این چنینی روی آورند. در صورتی که این تنش ها تشدید شوند،شرایط به مراتب بدتر از حال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  آماده‌سازی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران