یک کارشناس خبره بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه هم‌اکنون تنها بازاری است که قابلیت ورود و خروج هر مقدار نقدینگی را دارد و در واقع به نوعی سفته بازی از بازارهای موازی به بازار سرمایه منتقل شده است.

اسماعیل بیات در تحلیل معاملات امروز بازار بورس اوراق بهادار تهران به خبرنگار روند بورس امروز گفت: شاخص کل بورس امروز (سه‌شنبه، ۱۷ تیرماه) به یک میلیون و ۷۴۵ هزار واحد و ارزش بازار نیز به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید؛ ارزش معاملات روزانه مدتی است که در بازه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان متغییر است.

وی افزود: همانطور که پیش‌تر اشاره شد سهام شرکت فولاد مبارکه همچنان یکی از سهم‌های مناسب به شمار می‌آید و ظرفیت رشد دارد، به‌طوری که ارزش این سهم به حدود ۲۰۰۰ تومان رسیده و در ۲ ماه خیر دارای بازدهی ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصدی بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه درباره پرسش‌های مطرح شده درباره تداوم روند صعودی بازار یا ریسک ریزش ناگهانی بازار به دلیل فشار فروش و …، تصریح کرد: معتقدم بازار همچنان صعودی است و ترسی از این بازار وجود ندارد.

بیات ادامه داد: صعودی بودن بازار به دلیل ارزندگی (زیرا در این صورت بسیاری از سهم‌ها بالاتر از ارزش ذاتی‌شان در حال معامله هستند) نیست، بلکه به دلیل شرایط ویژه اقتصاد کشور است، اکنون همه بازارهای موازی قفل هستند و ورود و خروج پول در آنها به سختی انجام می‌شود.

سفته بازی از بازارهای موازی به بازار سرمایه منتقل شده است

وی گفت: تنها بازاری که اکنون قابلیت ورود و خروج هر مقدار نقدینگی را داراست بازار سرمایه است. در واقع به نوعی می‌توان گفت سفته بازی از بازارهای موازی به بازار سرمایه منتقل شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بحث حذف چهار صفر از پول ملی، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ طبق مصوبه هیئت دولت چهار صفر از پول ملی حذف می‌شود و تا آن زمان بعید است که سهم زیر ۱۰۰۰ تومان یا همان ۱۰ هزار ریال کنونی که تبدیل به یک تومان می‌شود وجود داشته باشد.

بیات ادامه داد: چه سهم‌هایی که افزایش سرمایه را تجدید کرده‌اند و اکنون زیر هزار تومان هستند و چه سهم‌هایی که بالای ۱۰ هزار ریال هستند و قرار است افزایش سرمایه دهند تا دوباره قیمت سهمشان رقیق شود و به زیر هزار تومان برسد، دوباره با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شوند.

قیمت اسمی سهام طی ۲ تا ۳ سال آینده دیگر مبنای هزار ریالی نخواهد داشت

وی تاکید کرد: به نظر من قیمت اسمی سهام طی دو تا سه سال آینده دیگر مبنای هزار ریالی نخواهد داشت و به احتمال بسیار فراوان یک تومان است (که همان ۱۰ هزار ریال کنونی یا یک تومان آینده است) و ترسی از بازار وجود ندارد و همچنان بازار صعودی خواهد بود.

این کارشناس خبره بازار سرمایه گفت: صنایع ارزنده و بنیادی کنونی بازار شامل پتروشیمی، فلزی، معدنی و پالایشی قابلیت تجدید ارزیابی دارند و این ظرفیت در آنها وجود دارد و پیش از واگذاری صندوق واسطه‌گری مالی دولت (ETF) شامل صندوق پالایشی و فلزی – معدنی، رشد قیمتی تا آن سطح رخ می‌دهد.

بیات افزود: دولت تجربه خوبی از عرضه ی سهام ETF بانکی داشت، مردم متوجه شدند افرادی که آن صندوق‌ها را خریدند در کمتر از دو ماه بیش از ۲۰۰ درصد بازدهی به دست آوردند.

وی یادآور شد: استقبال از بازار سرمایه در حال افزایش است، شناخت مردم از این بازار روز به روز در حال افزایش است، نقدینگی بهتر جذب می‌شود و درواقع به نوعی مردم به بازار سرمایه پناه آورده‌اند زیرا ارزش پول آنها در بازارهای دیگر درحال از بین رفتن است (همچنان که دیدیم دلار در کمتر از یک ماه اخیر از حدود ۱۵ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان رسید و ما شاهد کاهش ۴۰ درصدی پول ملی بودیم)، بازار سرمایه تنها جایی است که می‌توان ارزش پول خود را حفظ کرد.