طی چند سال گذشته یعنی از ابتدای سال مالی 94 تا چند هفته ی پیش، بطور متوسط175 درصد بازدهی داشته ایم. بازدهی پورتفو از سهم بهتر است و می تواند بیشتر از این باشد. ولی ما تمایل چندانی به اینکه سهم دچار نوسانات شدید شود، نداشته ایم. بازار هوشیار است و ما نیز در هنگامی که قیمت سهم بسیار پایین باشد با بازار گردانی سهام را حمایت می کنیم.

مدیر سرمایه گذاری سپه در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز به تشریح آخرین وضعیت این شرکت پرداخت. مشروح این گفت و گو در ذیل آمده است که با هم می خوانیم:

با توجه به ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد تومانی زمین های لواسان شرکت سرمایه گذاری سپه و بهای تمام شده حدود۲۰میلیارد تومانی، به نظر می رسد که این زمین رقمی بیش از ۴۰ تومان بر ارزش ذاتی این شرکت تاثیر گذارد. بدون لحاظ این زمین، ارزش ذاتی “وسپه” حدود ۲۹۰تومان است که با توجه به قیمت سهم، می توان گفت که تقریبا ۶۰ درصد ارزش ذاتی سهم مورد معامله قرار می گیرد. بر این اساس آیا برنامه ای در خصوص سهم خود در بازار دارید؟

معتقدیم بازار هوشمند است و سهم خوب و بد را تشخیص داده و به سراغ آن می آید. طی چند سال گذشته یعنی از ابتدای سال مالی ۹۴ تا چند هفته ی پیش، بطور متوسط۱۷۵ درصد بازدهی داشته ایم. بازدهی پورتفو از سهم بهتر است و می تواند بیشتر از این باشد. ولی ما تمایل چندانی به اینکه سهم دچار نوسانات شدید شود، نداشته ایم. بازار هوشیار است و ما نیز در هنگامی که قیمت سهم بسیار پایین باشد با بازار گردانی سهام را حمایت می کنیم.

برنامه افزایش سرمایه ۸۰۰ میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری سپه چه زمانی محقق خواهد شد؟در سال ۱۳۹۶ سرمایه شرکت از ۵۳۸ به ۶۶۹میلیارد تومان رسید و در مجمع مذکور مجوز افزایش سرمایه به ۸۰۰ میلیاردتومان به هیئت مدیره داده شد که در صددیم با هماهنگی سهامدار عمده در زمان مقتضی به انجام برسانیم.

بیشتر بخوانید:  بیش واکنش‌ها دلیل عمده اتفاقات در بازار سرمایه

آیا برنامه ای برای ورود شرکت سرمایه گذاری مهر به بازار سرمایه دارید؟ همچنین شرکت  مهر توشه. هیات مدیره برای سرمایه گذاری مهر برنامه دارد.سرمایه شرکت سرمایه گذاری مهر ۱۰میلیارد تومان و پورتفوی آن حدود ۵۰ میلیارد تومان است. با پورتفوی این شرکت بیشتر بازارگردانی سهام سرمایه گذاری سپه انجام می شود. بقیه موارد در حال انجام در این شرکت سرمایه گذاری همسو با شرکت سرمایه گذاری سپه انجام می شود. تلاش ما بر این است که سهام چابک تر را به سبد اینشرکت اختصاص دهیم.سرمایه سرمایه گذاری مهر برای ورود به بازار سرمایه باید به عدد قابل توجهی به میزان ارزش پورتفوی آن برسد تا قابل عرضه در بورس باشد. شرکت مهر توشه نیز شرکتی است که فعلاً فعالیتی نداشته و به صورت اسمی نگه داشته شده است تا بعداً برنامه ای برای آن ارایه گردد.

در خصوص اصلاح پرتفوی، برنامه شما خروج از کدام از سهام در اولویت قرار دارد؟ در نظر داریم تا چندین سهم دیگر در راستای پورتفو مختص به خود داشته باشم. و از بعضی از شرکت ها یی که در راستای حوزه کاری ما نباشدو کمک زیادی هم به کاهش ریسک پرتفوی و امتیاز تنوع بخشی نکنند خارج شویم. ‌

چه میزان سود از محل تقسیم سود شرکتها در سال مالی جاری عاید شرکت شده است؟ سال مالی بالغ بر۹۰ درصد از شرکت های حاضر در سبد سرمایه گذاری های ما، منتهی به پایان اسفندماه است. در حال حاضر ۱۷۰میلیارد تومان سود حاصل از DPS عاید این شرکت شده است. اگرچه در این میان مجامع برخی از شرکت ها هنوز باقی مانده که برگزار نشده است.

بیشتر بخوانید:  عرضه فراورده های پتروپالایشی در بورس انرژی