رئیس کل بیمه مرکزی اظهار کرد که ارزش سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه‌ای در بازار سرمایه، در حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش روند بورس امروز، غلامرضا سلیمانی با اشاره به اصلاح صورت گرفته در آیین‌نامه سرمایه‌گذاری در سال ۹۸ عنوان کرد: براین اساس شرکت‌های بیمه‌ای باید بخشی از حق بیمه دریافتی خود را در بانک سرمایه‌گذاری و ۳۰ درصد از مبلغ حق بیمه دریافتی را هم در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کنند و سهامی بخرند که قابلیت نقد شوندگی داشته باشد.

وی گفت: در راستای عمل به آیین‌نامه سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای از منابع دریافتی حق بیمه اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرده‌اند و هم‌اکنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در بازار سرمایه است.

رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد که اصلاح صورت گرفته در آیین‌نامه سرمایه‌گذاری به نفع بیمه‌گذاران بوده است زیرا یکی از مشکلات صنعت بیمه این بود که مبالغ حق بیمه دریافتی در جایی سرمایه‌گذاری می‌شد که بازدهی بالا و قدرت نقدشوندگی نداشت.

سلیمانی افزود: ، اما هم‌اکنون با اصلاح آیین نامه سرمایه‌گذاری کمک شده تا هر زمان که خسارتی اتفاق افتاد، شرکت‌های بیمه‌ای بتوانند به سرعت آن مبلغ را از سیستم بانک و یا بازار سرمایه دریافت کرده و سریع تر خسارت را پرداخت کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی مبنی بر اینکه چرا چند شرکت بیمه‌ای با وجود میثاق بسته شده در سندیکای بیمه‌گران برای ارائه ندادن تخفیف، باز هم در بیمه نامه شخص ثالث تخفیف می دهند، گفت: طبق آخرین اطلاعاتی که دارم، سندیکای بیمه‌گران در این باره بسیار فعال عمل کرده و جلو آن شرکت‌هایی که به این موضوع توجه نکرده و همچنان از این مبلغ تخفیف استفاده می‌کردند گرفته شده است.

سلیمانی ادامه داد: موضوع این است که اگر نرخ حق بیمه دریافتی بیمه شخص ثالث بالا است پس طبیعی است که آن را کم کنیم و سندیکا هم اعلام کرده که اگر واقعا فکر می‌کنید مبلغ حق بیمه شخص ثالث بالاست آن را کم کنید، اما اگر نرخ حق بیمه دریافتی بالاست، پس چرا از آن طرف ضریب خسارت بالاتر از صد است.

وی افزود: به همین دلیل سندیکای بیمه گران در این باره خوب عمل می‌کند تا بتواند جلو بعضی از تخلفات را بگیرد.