ثبات نرخ ارز، نسبت‌های ارزش‌گذاری دلاری بورس تهران و آینده تحولات جهانی از عوامل موثر بر بازار سرمایه در سال جاری به شمار می‌آید، در واقع نرخ ارز یکی از متغیر‌های کلیدی در اقتصاد است که بر بسیاری از بخش‌های آن اثرگذار است.

به گزارش روند بورس امروز، نرخ ارز در تعیین درجه رقابت‌پذیری نقش اساسی داشته و تغییر آن می‌تواند میزان تجاری کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

مدیریت بازار ارز از سوی بانک مرکزی و هدایت واردکنندگان و صادرکنندگان به سمت بازار آزاد از جمله تحولات در بازار ارز در سال ۹۸ بود.

در نتیجه این سیاست‌ها بود که پارسال نرخ ارز نوسان‌های شدیدی نداشت و بخشی از نوسان ریال ناشی ازغلبه هیجان‌های و تقاضای سوداگران برای یک دوره کوتاه بود.

و اما اهمیت ارز بر بازار سرمایه آنجا مشخص می شود که در بیان وضع کلی بازار سرمایه به لحاظ ارزندگی در مقایسه با شرایط تاریخی از نسبت مقایسه‌ای بر پایه ارز استفاده می‌شود.

میانگین ارزش دلاری بورس تهران در بلندمدت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است، در سال ۱۳۹۸ ارزش بازار به بالاتر از سطح میانگین بلندمدت سوق کرد.

از سوی دیگر بازدهی سرمایه‌گذاران بورس تهران در سطح شاخص کل اکنون به محدوده‌ای رسیده که بازدهی مثبت ارزی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است.

اگرچه عواملی مانند تحریم‌های اقتصادی، شیوع ویروس کووید-۱۹، کسری بودجه دولت ومشکلات ساختاری اقتصادی کشور بر رشد سودآوری و عملکرد شرکت‌ها سایه افکنده، اما به نظر می‌رسد حجم نقدینگی، چشم انداز نرخ دلار، نیاز دولت به تامین مالی، اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها و افزایش سرمایه از محل تجدیدارزیابی و نگاه مثبت مسئولان کشور به بازار سرمایه کفه عوامل رشد بازار را سنگین تر از عوامل ریزش آن کرده است.