مدیرعامل مرکز نوآوری ایران زمین از رونمایی بسته خدمات بانکداری باز ایران زمین و امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک ایران زمینه و سازمان فناوری اطلاعات ایران خبرداد و گفت: با این تفاهم، استارت‌آپ‌های طرح نوآفرین به خدمات بانک ایران زمین متصل خواهند شد.

به گزراش روند بورس امروز، وحید محمودیان گفت: هدف از تفاهم‌نامه همکاری بانک ایران زمین و سازمان فناوری اطلاعات ایران این است که بتوانیم مجموعه‌ای از خدمات را به استارت‌آپ‌های طرح نوآفرین ارائه و از کسب‌وکارها حمایت کنیم.

به گفته وی، هدف‌گذاری بانک ایران زمین به سمت بانکداری دیجیتال است تا بتواند بازیگر موثری در این حوزه باشد، درنتیجه در این مسیر زیرساخت‌هایی را در جهت حمایت از کسب‌وکارها فراهم کرده است. بر این اساس مرکز نوآوری ایران زمین نیز بر بستر Open API سرویس‌های بانکی بسیار زیادی را در اختیار کسب‌و‌کارها قرار می‌دهد.

محمودیان در این باره گفت: تفاوت مهمی که مرکز نوآوری ایران زمین سعی می‌کند نسبت به دیگر شتاب‌دهنده داشته باشد، تمرکز آن روی زیرساخت‌هاست و تنها نگاه حمایت مالی و سرمایه‌گذاری ندارد. در واقع قصد دارد بسترسازی انجام دهد تا کسب‌وکارها بتوانند از آن برای ارائه خدمات متفاوت استفاده کنند.

شاخص‌های نشان‌دهنده مسیر درست دیجیتالی‌شدن

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با بیان اینکه ۹۷ درصد از تراکنش‌های بانک ایران زمین به‌صورت غیرحضوری و بیرون از شعبه انجام می‌شوند، تصریح کرد:  همچنین تعداد سرویس‌ها در یک پلفترم باز نیز یک شاخص محسوب می‌شود؛ ما در مرکز نوآوری ایران زمین بیش از ۲۰۰ سرویس بانکی بانک ایران زمین را قرار داده‌ایم. افزون بر این، تعداد کانال‌های ارائه خدمت نیز مهم است؛ اینکه یک سازمان از چند کانال برای ارائه سرویس‌های خود به مشتری استفاده می‌کند.

فرهاد اینالویی موضوع کاهش هزینه‌ها را نیز در این راستا بسیار مهم دانست و گفت:  بعضی از بانک‌ها و سازمان‌ها می‌گویند که حرکت به سمت دیجیتالی شدن هزینه دارد ولی باید توجه کرد که اگر سازمانی به سمت تحول دیجیتال حرکت کرد و حداقل ۳۰ درصد از هزینه‌های عملیاتی آن کاسته نشد، مسیر را اشتباه انتخاب کرده است.

به گفته وی، سازمان باید در حین دیجیتالی‌شدن تغییر رفتار مشتری را حس کند. اینالویی افزود: اگر مشتری از سازمان و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهد راضی باشد، می‌توانیم بگوییم که در مسیر دیجیتالی شدن درست قرار دارد.

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین در پایان صحبت‌هایش از رونمایی پایلوت نخستین بانک دیجیتال در کشور در پاییز ۱۳۹۹ نیز خبر داد.

ضرورت داشتن مرکز نوآوری بانک‌ها

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه در حوزه بانکداری سه بخش بانک، اپراتور و فین‌تک با یکدیگر به تعارض رسیده‌اند، توضیح داد:‌ بانک‌ها به‌عنوان بازیگران سنتی حوزه پولی و بانکی، اپراتورها که در یکسری از کشورها جانشین بانک‌ها شده‌اند و فین‌تک‌ها که بازیگرانی جدید هستند و می‌خواهند کیف‌پول‌ها و ابزارهای بانکی خود را ایجاد کنند، با یکدیگر در تعارض هستند؛ درنتیجه یکی از کارکردهای مرکز نوآوری در حوزه بانکداری نزدیک‌‌تر کردن این سه بخش به یکدیگر است.

امیر نظامی گفت: ۱۰ سال پیش اگر بانکی، شرکت PSP خود را زودتر از دیگری تشکیل می‌داد می‌توانست در بازی برنده باشد. امروز نیز این بازی در حوزه کیف پول وجود دارد و سازمانی که بتواند کیف پول و ابزارهای فین‌تکی خود را زودتر معرفی کند و کاربر بیشتری جذب کند، موفق‌تر خواهد بود. درست همانند بانک‌هایی که موفقیت خود را مدیون داشتن PSP یا کربنکینگ‌های قوی هستند.

همچنین عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل بانک ایران زمین نیز در پایان با بیان این که حدود سه سال و نیم است که بانک ایران زمین در مسیر تحول دیجیتال در حرکت است، گفت: بانک ایران زمین باور دارد که باید با ایجاد پلتفرم باز و ارائه API به استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها امکان ارائه سرویس‌ها و خدمات جدید و متفاوت را به مشتریان فراهم کند. به عقیده وی، سازمان‌هایی که سریع‌تر و زودتر بتوانند در این مسیر گام بردارند، موفق‌تر خواهند بود.

 

  • منبع خبر : سایت خبری راه پرداخت