ی هفته کاری گذشته رشد سریع شاخص بورس به همراه موعد تسویه اعتبار کارگزاریهایی که سال مالی آنها پایان شهریور می باشد موجب گشت سهام صنایع پترو پالایشی و فلزات وارد فاز استراحت شوند و در مقابل نقدینگی وارد گروه های جا مانده از رشد بازار مانند گروه خودرویی و ساختمانی گشت.گرچه صنایع پایین دستی مانند خودرو ، ساختمان و ... در حال حاضر وضعیت بنیادی مناسبی مانند صنایع صادرات محور و بالا دستی ندارند اما باید توجه داشت که ارزش جایگزینی این شرکتها با رشد دلار به شدت بالا رفته است و نمیتوان توقع داشت که سهامشان رشد قیمت نداشته باشد.

نیما جوادیان،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با وضعیت نقدینگی در بورس با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:ارزش معاملات خرد سهام در ۸ روز کاری گذشته روزانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود که نشان از ورود نقدینگی سنگین به بازار سهام دارد . خاطر نشان میسازیم که در زمان مشابه سال گذشته ارزش معاملات خرد سهام روزانه ۸۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان بود که در حال حاضر رشد ده برابری را تجربه نموده است.

وی افزود:طی هفته کاری گذشته رشد سریع شاخص بورس به همراه موعد تسویه اعتبار کارگزاریهایی که سال مالی آنها پایان شهریور می باشد موجب گشت سهام صنایع پترو پالایشی و فلزات وارد فاز استراحت شوند و در مقابل نقدینگی وارد گروه های جا مانده از رشد بازار مانند گروه خودرویی و ساختمانی گشت.گرچه صنایع پایین دستی مانند خودرو ، ساختمان و … در حال حاضر وضعیت بنیادی مناسبی مانند صنایع صادرات محور و بالا دستی ندارند اما باید توجه داشت که ارزش جایگزینی این شرکتها با رشد دلار به شدت بالا رفته است و نمیتوان توقع داشت که سهامشان رشد قیمت نداشته باشد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:از طرفی به زودی قیمت محصولات این شرکتها نیز آزاد خواهد گشت که می تواند شرایط بهتری برای این گروه رقم زند. اما از حق نگذریم، تا صنعت خودروسازی به بخش خصوصی واقعی سپرده نشود نمی توان انتظار سود دهی از آن داشت. سود آوری مناسب گروه بهمن که توسط بخش خصوصی اداره می گردد حتی در شرایط بحرانی صنعت خودروی ایران گواه همین امر است.

بیشتر بخوانید:  درج صندوق سرمایه‌گذاری ارمغان در بورس تهران

جوادیان در انتها اضافه کرد:با توجه به اینکه قیمت محصولات صنایع بالادستی به تازگی آزاد گشته است و طی چند روز گذشته شاهد رشد قیمت ۵۰ تا ۱۵۰ درصدی محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا بودیم، به نظر گزارشات فروش ماهانه از ماه آینده جذابتر خواهند شد و تاثیر مثبت بر قیمت سهام شرکتها خواهند گذاشت.به تدریج واقعیات بنیادی باید پیشبینی ها را تایید نماید تا شاهد رشد بیشتر قیمت سهام در بازار سرمایه باشیم.