در سیکل های تورمی اقتصاد یکی از اصلی ترین پرسش هایی که ذهن فعالیت بازارها را به خود مشغول می کند این است که چگونه میتوان ارزش پول و دارایی خود را در برابر تورم حفظ نمود.

یاسر شریعت،معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان فدک در رابطه با حفظ ارزش پول و دارایی  با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

شریعت عنوان کرد:شاید در سیکل های تورمی اقتصاد یکی از اصلی ترین پرسش هایی که ذهن فعالیت بازارها را به خود مشغول می کند این است که چگونه میتوان ارزش پول و دارایی خود را در برابر تورم حفظ نمود.

وی افزود:بر این اساس همواره چند گزینه اصلی پیش روی سرمایه گذاران است که در اقتصاد ایران عبارتند از: بازار مسکن، بازار ارز و طلا،سپرده های بانکی و بازار سرمایه.طبق بررسی به عمل آمده در ۲۵ سال گذشته بازدهی متوسط این بازارها (بجز سپرده بانکی) و البته متوسط تورم سالیانه تفاوت قابل توجهی نداشته و در بلندمدت به یکدیگر نزدیک شده اند. بنابراین می توان گفت سپرده بانکی مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری در زمان رکود و سایر بازارها مناسب شرایط تورمی هستند.

معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان فدک خاطرنشان کرد: برای انتخاب از بین گزینه های مذکور می بایست به فاکتورهای دیگری مانند ریسک بازار،نقد شوندگی و…توجه داشت که در این بین فاکتور نقدشوندگی بازار سرمایه در کنار بازار ارز و طلا از بازار مسکن براحتی سبقت میگیرند.انتخاب نهایی میان این دو گزینه برای سرمایه گذاری خواهد بود.

وی اضافه کرد:البته شایان ذکر است بازار مسکن با دید خرید دارایی ثابت بحث متفاوتی است و نمی توان با فضای سرمایه گذاری آن را بطور کامل قیاس نمود. از بین دو گزینه نهایی انتخاب بر اساس میزان ریسک پذیری افراد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش

شریعت در انتها گفت:طبیعتا افرادی که ریسک پذیر تر هستند احتمالا به سراغ نوسان ها روزانه بازار ارز و طلا خواهند رفت و سرمایه گذارانی که کمی محتاظ تر هستند (یا به لحاظ حفظ امنیت دارایی خود) گزینه نهایی بازار سرمایه را انتخاب می کنند.در مجموع باید گفت شرط کافی برای موفقیت ایجاد شناخت و تمرکز بر یک بازار هدف و پرهیز از هرگونه اقدامات هیجانی و به دور از منطق می باشد.