در حالی که نگرانی‌ها درباره افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن سبب افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه‌شنبه (دهم تیرماه) در نزدیکی بالاترین رقم هشت سال اخیر باقی ماند.

به گزارش روند بورس امروز، در حالی که نگرانی‌ها درباره افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن سبب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه‌شنبه در نزدیکی بالاترین رقم هشت سال اخیر باقی ماند و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماه طی بیش از چهار سال گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۷۷۱ دلار و ۷۲ سنت رسید. هفته گذشته قیمت فلز زرد به بالاترین رقم حدود ۸ سال اخیر یعنی ۱۷۷۹ دلار و ۶ سنت رسیده بود. قیمت طلا در معاملات آتی امروز و برای تحویل در ماه اوت با ۰.۰۸ درصد رشد به ۱۷۸۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت طلا از ابتدای سه ماهه دوم سال جاری تاکنون بیش از ۱۲ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماهه از سه ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۶ تاکنون قرار دارد. طلا همچنین در مسیر ثبت سومین افزایش ماهانه متوالی قرار گرفته است.

جفری هالی، تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: عوامل اصلی تقویت کننده قیمت طلا در حال حاضر منفی بودن نرخ سود واقعی اوراق خزانه داری آمریکا و خودداری سرمایه گذاران از ریسک پذیری است. وضع کرونا در آمریکا و تحولات مربوط به روابط آمریکا و چین را می توان از دلایل کم شدن اشتها برای ریسک پذیری دانست.

افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر موجب شده تا برخی ایالت های آمریکا برنامه های خود برای بازگشایی کسب و کارها را متوقف کنند.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو گفته چشم انداز اقتصاد آمریکا «کاملا نامشخص است» و بستگی به مهار بیماری و همچنین تلاش های دولت برای حمایت از روند ترمیم اقتصادی دارد.

بانک های مرکزی جهان اقدامات محرک اقتصادی بی سابقه ای را به اجرا گذاشته و نرخ بهره را پایین آورده اند تا بتوانند تبعات خسارت بار شیوع ویروس کرونا را به حداقل برسانند.