مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین ضمن اشاره به عرضه 15 درصد از سهام این شرکت با نماد «سیتا» در روز چهارشنبه (11 تیرماه) مهمترین اقدام را بورسی کردن شرکت آبیک ه از ۲ هفته اخیر امور آن در حال انجام است، برشمرد.

به گزارش روند بورس امروز، رضا جمارانیان روز دوشنبه (نهم تیرماه) در نشست خبری عرضه اولیه  ۱۵ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین با نماد «سیتا» اظهار کرد: از ۴۵ شرکت زیرمجموعه، ٣٠ شرکت مدیریتی و ١٠ شرکت به صورت سهامداری داخل مجموعه قراردارد، از این ۴۵ شرکت،٢۶ شرکت بورسی؛ و ١٩ شرکت غیربورسی است.

وی افزود: پرتفو برای ارزش‌گذاری سهام به ٢٣ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین تصریح کرد: شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین بزرگترین هلدینگ سیمانی است که ٣٠ درصد تولید و فروش سیمان کشور را به خود اختصاص داده است، ایران هفتمین کشور تولید کننده سیمان به لحاظ رنکینگ جهانی و سیمان تامین نیز رتبه ١۴ در این رنکینگ دارد.

در بخش حمل و نقل، شرکت حمل و نقل آبادان بزرگترین شرکت حمل و نقل جاده‌ای است که ٣٠ درصد حمل کالا‌های اساسی را به‌عهده دارد.

جمارانیان یادآور شد: سود تجمیعی ١١٢١ میلیارد تومان بوده که در مقابسه با پارسال و مقدار ۴٩٧ میلیارد تومانی، ٢۶ درصد افزایش سود را تجربه کرد.

وی تصریح کرد: برای این رشد فعالیت‌هایی انجام شد؛ سیتا سهم خود را در بازار فروش افزایش داد، کل صنعت سیمان ١٢ درصد افزایش فروش داشت که ١٨ درصد رشد فروش را به ثبت رساند.

جمارانیان به وصول مطالبات اشاره و اظهار کرد: وصول مطالابت از ۱۵۰ رو ز در سال ۹۷ به ۴۵ روز در سال ۹۸ رسیدکه باعث شد عمده نقدینگی در داخل شرکت بماند، همچنین مواد اولیه به جای اعتباری، به صورت نقدی خریداری و در بسیاری از شرکت‌ها با سرمایه گذاری، سودی قابل توجه شناسایی شد.

وی بزرگترین کاهش هزینه‌های مالی را در آبیک عنوان کرد و گفت: شرکت سیمان آبیک بزرگترین تولیدکننده سیمان در خاورمیانه بوده که ۱۰۳ میلیارد تومان زیان انباشته داشت. در برهه‌ای اقدام به انحلال شرکت صورت گرفته، اما با تسویه وام‌های ارزی و نرخ ریالی که در زمان دریافت وام انجام شد ۱۱۵۰ میلیارد تومان هزینه تعیین شده بابت افزایش نرخ ارز، کاهش پیدا کرده و از زیان دهی خارج شد و تبدیل به ۱۰۰ میلیارد تومان سود انباشته شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین درباره مطالبات سود سهام مجموعه نیز عنوان کرد: معوقات از سال ۹۲، در سال ۹۸ وصل شده و ریالی از شرکت‌های زیر مجموعه طلب نداریم. میزان سود تلفیقی در سال ۹۸ به عدد ۱۳۵۳ میلیارد تومان می‌رسد که به نسبت ۴۷۱ میلیارد تومان سال ۹۷، افزایشی ۱۹۱ درصدی داشته است.

جمارانیان درباره افزایش سود در سال ۹۹ گفت: ساختمان‌های تکمیلی در ۹۸ انجام و در ۹۹ فروش آن اضافه خواهد شد، همچنین ۱۰۰ درصد از شرکت سیمان الاماره واقع در کشور عراق، متعلق به سیمان خوزستان، بهبهان و پارس تهران، در دو ماه آخر سال ۹۸ تولید آزمایشی را از سر گذراند و در سال ۹۹ با ظرفیت کامل مشغول به کار شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین همچنین به دو اقدام در دستور کار سال ۹۹ اشاره و عنوان کرد: مهمترین اقدام بورسی کردن شرکت آبیک بوده که از ۲ هفته اخیر امور آن در حال انجام شدن است. این شرکت «ایجادی» بنابراین پس از ارزش گذاری، سود خالص مستقیم نصیب مجموعه می‌شود.

جمارانیان در پایان تصریح کرد: حاشیه سود ناخالص در سال ۹۷، ۳۸ درصد بود که بعد از مباحث فروش و کنترل قیمت به ۴۱ درصد افزایش داشت. میزان سود عملیاتی نیز از ۳۲ درصد سال ۹۷، به ۳۸ درصد سال ۹۸ می‌رسد. همچنین سود خالص شرکت در سال ۹۷، ۲۲ درصد حاشیه سود بود که در سال ۹۸، میزان ۳۱ درصد ثبت شد.

١۵ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین در روز چهارشنبه (۱۱ تیرماه) در بورس تهران عرضه می‌شود.