مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: پروژه تولید 2 میلیون و 500 هزار تنی کنسانتره فولاد سنگان ظرف یک و نیم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و مجموعه «ومعادن» می‌تواند نقش موثری در سنگان ایفا کند.

به گزارش روند بورس امروز، عمده تمرکز «ومعادن» در امور سرمایه‌گذاری طی سال‌های اخیر متوجه به دست آوردن درصد قابل توجهی از سهام برخی شرکت‌های بزرگ حوزه معدن و صنایع معدنی فعال در زنجیره تولید فولاد (از استخراج و بهره برداری معادن سنگ آهن تا تولید شمش و قطعات فولادی) بوده است. با این حال، ایجاد تنوع بیشتر در پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها در چارچوب شرح وظایف مندرج در اساسنامه از راهبردهای جدی این مجموعه به شمار می‌آید.

یونس الستی در این باره گفت: گستردگی شرح فعالیت‌ها در اساسنامه شرکت از یکسو و وجود زمینه‌های مثبت و موثر در بخش‌های مختلف این صنعت از سوی دیگر سبب می‌شود با انجام مطالعات لازم و تمهیدات مناسب، حضور و سرمایه‌گذاری در دیگر معادن و صنایع فلزی و حتی صنایع مرتبط و زیرساخت‌ها نظیر انرژی و حمل و نقل مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: ارتقای بهره‌وری و سودآوری سرمایه‌گذاری‌ها از طریق استفاده بهینه از ظرفیت‌های گروه از راهبردهای اصلی ما برای تامین منافع بیشتر سهامداران به شمار می رود، بنابراین به‌منظور افزایش بازده تولید و یا تکمیل زنجیره ارزش در سطح شرکت‌ها و بازگشت برنامه‌ریزی شده سرمایه در همین مدت کوتاهی که در خدمت مجموعه بوده ایم اقدام‌هایی را انجام دادیم.

استفاده مشترک از فرصت‌ها و منابع جدید

مدیرعامل «ومعادن» گفت: از نمونه این اقدام‌های می‌توان تلاش‌ها برای تأمین مواد اولیه شرکت‌هایی چون گل‌گهر، گهرزمین، فولاد خراسان و کک طبس نام برد.

الستی در این باره توضیح داد: به‌منظور دستیابی شرکت‌های گل گهر و گهرزمین به منابع جدید سنگ آهن و به‌ویژه حفظ فرصت‌ها و ظرفیت‌های سودآور در داخل گروه، اقدام‌های موثری انجام دادیم که سرانجام منجر به امضای تفاهم‌نامه بین این شرکت‌ها برای استفاده مشترک از فرصت‌ها و منابع جدید شد.

مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات افزود: برای حضور موثر و جدی هلدینگ در منطقه سنگان موانعی وجود داشت و  باوجود تاسیس شرکت تهیه و تولید مواد فولاد شرق خراسان برای فعال شدن در آن محدوده، روند کار به دلیل تأمین نشن منابع مالی تقریبا متوقف شده بود که با پیگیری و مذاکرات و نشست‌های متعدد بحمداله این حرکت با محوریت «ومعادن» و مشارکت و همکاری فولاد خراسان و دیگر سهامدار عمده آن یعنی صندوق عشایر جانی دوباره گرفت.

الستی با اشاره به اهمیت سنگان به لحاظ گستردگی و شرایط ویژه آن به عنوان قطب معادن سنگ آهن ایران افزود: بنا به دستور وزیر محترم رفاه، کار و امور اجتماعی مقرر شد ما و صندوق عشایر در اجرای طرح‌های این منطقه مشارکت کنیم.

وی ادامه داد: اولویت نخست ما برای حضور در سنگان در قالب اجرای پروژه تولید دو و نیم میلیون تنی کنسانتره تحقق خواهد یافت. اتصال به پروژه‌های سنگان از حیث تامین مواد اولیه مورد نیاز برای فولاد خراسان که از زیرمجموعه‌های این هلدینگ به شمار می رود حائز اهمیت است.

نقش «ومعادن» در سنگان افزایش می‌یابد

مدیرعامل «ومعادن» اظهار امیدواری کرد پروژه تولید دو و نیم میلیون تنی کنسانتره  ظرف یک و نیم سال آینده به بهره برداری می‌رسد و مجموعه «ومعادن» می‌تواند نقش موثری در سنگان ایفا کند.

الستی از ظرفیت‌های باقیمانده کارخانه کک طبس و لزوم تامین مواد اولیه مورد نیاز آن به عنوان یکی دیگر از مسائل درخور توجه و رسیدگی یاد کرد و افزود: در این باره برای تملک چند معدن زغال سنگ اقدام‌های جدی انجام داده‌ایم که در حال انجام مراحل قانونی آن هستیم و به محض نهایی شدن این امر اطلاع‌رسانی لازم انجام می‌شود.

وی با یادآوری این نکته که سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از طریق زیرمجموعه خود یعنی شرکت صبانور در فولاد کردستان مشارکت دارد افزود: برای تامین مواد اولیه مورد نیاز فولاد کردستان با مسئولین مربوطه، از جمله استاندار محترم و ریاست صنایع و معادن استان مذاکره کرده ایم و مقرر شده است در منطقه به ما معدن بدهند تا مشکل تأمین مواد اولیه حل شود. این موضوع شامل معادن موجود و نیز احداث معدن جدید خواهد بود.

شرکت صبانور پارسال تقریبا یک میلیون و نهصدهزارتن استخراج داشته که به همراه معادنی که ذکر شد مواد اولیه مورد نیاز فولاد کردستان را تامین خواهد کرد.

مدیرعامل «ومعادن» یادآور شد: اعتقاد دارم در این مدتی که سهامداران به ما اعتماد کرده و این مجموعه را به عنوان امانت دست ما سپرده اند حداکثر تلاش خود را باید به کار گیریم تا امانتداران خوبی برای ایشان باشیم و بازدهی سرمایه‌گذاری‌ها را تا حدامکان بالا ببریم.