نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفت: به‌زودی سامانه‌ای ایجاد می‌شود تا خرید و فروش طلا در آن ثبت شود.

به گزارش روند بورس امروز، محمد کشتی آرای در نشست خبری اتحادیه طلا و جواهر افزود: این سامانه قرار است تا پایان سال ۹۹ اجرایی شود و همه نقل و انتقال‌های پولی و خرید هر گونه طلا و سکه باید در آن ثبت شود.

وی گفت: مشخصات خریدار و فروشنده با درج کد ملی در این سامانه ثبت می‌شود و به همین دلیل نظارت جدی‌تری بر خرید و فروش‌ها صورت می‌گیرد.

رکود شدید بازار طلا و جواهر از اسفندماه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: در چهار ماه اخیر و با شیوع ویروس کرونا، متاسفانه کسب و کار در بازار طلا و جواهر متوقف شد و در دوره‌ای هم کاملا تعطیل بود.

ابراهیم محمدولی در نشست خبری اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه تعطیلی‌های ماه‌های گذشته باعث شد تا اکثر کارگاه‌های تولیدی به تعطیلی کشیده شود افزود: تعطیلی‌ها و مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا به وجود آورد علت بخشی از افزایش قیمت طلا و سکه است که امروز شاهد آن هستیم.

وی گفت: از بانک‌ها، سازمان امور مالیاتی و دولت می‌خواهیم تا به کمک صنف طلا و جواهر بیایند تا بتوانیم از این بحران به وجود آمده عبور کنیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: متاسفانه بحث ارزش افزوده، همچنان صنعت طلا و جواهر را تحت تاثیر قرار داده و کاسبی‌ها را به شدت کاهش داده است.

محمدولی گفت: امیدواریم با پیگیری‌های مجلس و تایید شورای نگهبان، موضوع ارزش افزوده لغو شود تا کاسبی در صنف طلا و جواهر رونق بیشتری بگیرد.

در ادامه این نشست، آقای محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفت: خرید و فروش طلا در فضای مجازی ممنوع است و با تمهیداتی که اندیشیده شده، قرار است به‌زودی با به وجود آوردن یک سامانه، بازار طلا تحت کنترل قرار بگیرد.

وی افزود: ایجاد این سامانه سبب جلوگیری از خیلی از پولشویی‌ها می‌شود و برای خریدار و فروشنده امنیت فکری خوبی ایجاد می‌کند.

آقای کشتی آرای افزود: قرار بر این است تا دو نفر از اتحادیه طلا و جواهر که مسلط به مبحث فناوری اطلاعات (آی تی) و کامپیوتر هستند فضای مجازی را رصد کنند و متخلفان خرید و فروش در فضای مجازی را به دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه معرفی کنند.