:چند هفته ای است که پتروشیمی ها دلار حاصل از صادراتشان را در بازار ثانویه به قیمت رقابتی میفروشند اما قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا همچنان بر مبنای دلار 4200 تومانی تعیین می گردد که این قیمت گذاری دستوری نیز به زودی پایان خواهد یافت.

نیما جوادیان،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با وضعیت بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:در نهایت پس از کش و قوس های فراوان دلار ۴۲۰۰ تومانی از بورس کالا رخت بر بست و قیمت محصولات فولادی پس از فلزات رنگین و فراورده های جانبی پالایشی ها آزاد گشت. گویا به زودی قیمت فروش داخلی محصولات پتروشیمی نیز آزاد خواهد شد.

وی افزود:چند هفته ای است که پتروشیمی ها دلار حاصل از صادراتشان را در بازار ثانویه به قیمت رقابتی میفروشند اما قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا همچنان بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی تعیین می گردد که این قیمت گذاری دستوری نیز به زودی پایان خواهد یافت.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:صحبتهایی مبنی بر خروج برخی محصولات پتروشیمی از بورس کالا برای حذف رانت ایجاد شده، در بازار پیچیده است که باید جزییات آن منتشر شود تا قابل تحلیل گردد ، اما آنچه مسلم است این است که هر تصمیمی برای نرخ فروش محصولات پتروشیمی اتخاذ گردد بهتر از الزام شرکتها به فروش محصولات بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی است.

جوادیان در ادامه افزود:در بازار جهانی همچنان کامودیتی ها از ثبات قیمتی برخوردارند. به نظر سرمایه گذاری های آمریکا و چین در زیر ساخت ها و برنامه ریزی های صورت گرفته توسط این دو کشور برای افزایش رشد اقتصادی، در میان مدت بر سایر عوامل بنیادی تاثیر گذار بر کامودیتی ها می چربد و ثبات یا رشد قیمتها را موجب می گردد.

وی تاکید کرد:رشد و ثبات قیمت جهانی کامودیتی ها به همراه رشد نرخ ارز در کشور فرصتهای سودآوری مناسبی برای صنایع صادرات محور ایجاد نموده است که این روزها جلوه ی آنرا در بازار سرمایه مشاهده می نماییم.

بیشتر بخوانید:  شانس دوباره به تک سهم ها روی آورد

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت:از طرفی طبق معمول آمریکا برای عدم بهره برداری ایران از رشد قیمت نفت، مجددا به اهرم تحریم ها روی آورده است.اما اینبار شرایط با دفعه قبل متفاوت است و حداقل در ظاهر سایر کشورها در نقش حامی ایران ظاهر گشته اند و به نظر اینبار دور زدن تحریم ها از دفعه قبل راحت تر خواهد بود. در این باره باید منتظر ماند و دید که اوضاع بر چه منوال پیش خواهد رفت.

جوادیان در انتها گفت:بازار سرمایه در حال پذیرش و تطبیق خود با دلار آزاد می باشد و می توان ادعا نمود در حال حاضر تنها بازار سرمایه گذاری غیر حبابی بازار سرمایه می باشد که کمی با تاخیر توجه نقدینگی سرگردان را به خود جلب نموده است.