شرکت ارتباطات سیار در وضع کرونا وظیفه خدمت‌رسانی خود را ادامه داد. همراه اول با ایجاد بستر ارتباطات مجازی برای کارکنان وزارتخانه‌ها، هیئت دولت، قوه قضائیه و معلمان کمک شایانی به بهبود فعالیت مجازی آن‌ها کرد.

به گزارش روند بورس امروز، یکی از مزایای حضور در عصر دیجیتال امکان استفاده از فناوری‌های روز جهان است. تمامی کشورها با ورود به این دوره در دستیابی به آن بسیار تلاش کردند. حدود ۲۰ سال از گسترش جهانی فنّاوری دیجیتال و اینترنت می‌گذرد. با این وجود، ارتباطات حضوری بین مردم همچنان ادامه داشت. مسئله کرونا یکی از عوامل پر رنگ شدن اهمیت استفاده از این فنّاوری بود.

با وجود اهمیت اقدامات پزشکی و بهداشتی بهترین و مؤثر‌ترین راه‌حل‌ کنترل شیوع این ویروس دورکاری است. کاهش ارتباطات حضوری، حداقل تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها مهم‌ترین راه کاهش ابتلاست. با کاهش ارتباطات ناقلان ویروس با سایر، تعداد افراد مبتلا به حداقل خواهند رسید. لزوم کاهش ترددها و بهبود وضعیت کنونی جایگزینی حضور آنلاین به جای حضور فیزیکی افراد در اماکن مختلف است.

وضع بورسی «همراه» در شرایط کرونایی

صنعت مخابرات در جزو کم ریسک ترین صنایع بورسی است. در دهه گذشته تقریباً ۲۶% بازده برای سهامداران ایجاد کرده است. شرکت ارتباطات سیار با سرمایه ۱۹,۲۰۰ میلیارد ریال بزرگترین اوپراتور دیحیتال ایران است. قیمت سهام همراه در شرایط نابسامان اقتصادی روند مثبتی داشته است.

همراه در سه ماهه اخیر با افزایش سرمایهگذاران در بازار سرمایه روند قیمتی صعودی را با سرعت بالاتر طی کرد. میانگین ارزش معاملات سهام همراه حدود ۳,۱۲۶ مرتبه در سه ماه گذشته بوده است. ارزش شرکت تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ حدود ۶۲۳.۶۱۶ بیلیون بوده است.

همراه علاوه بر معاملات مثبت در کسب درآمد نیز موفقیت خود را حفظ کرده است. این شرکت با ارائه خدمات مخابراتی ۱۷۵,۱۲۲ میلیارد ریال در سال گذشته کسب کرد. همراه در سال گذشته ۳۰ درصد از درآمد عملیاتی ۱۷۵,۱۲۲ میلیارد ریالی، سود ناخالص کسب کرد.

سود یک ساله گذشته با ۲۸ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۷ همراه بوده است. شرکت برای سال جاری ۲۰۹,۷۹۳ میلیارد ریال درآمد پیش بینی کرده است. این شرکت با ۱۵,۹۶۹ میلیارد درآمد شناسایی شده فروردین ماه در تحقق این پیش بینی گام مؤثری برداشته است.

مسئولیت اجتماعی همراه اول

شرکت ارتباطات سیار به عنوان یکی از اپراتورهای شبکه، اقدامات مؤثری در کاهش ترددها و ادامه فعالیت‌های افراد انجام داده است. همراه اول با توجه به مسئولیت اجتماعی خود، ۳۰ میلیارد ریالی برای ساخت بیمارستان و تجهیزات پزشکی سیار کمک‌رسانی کرد. این بیمارستان برای امدادرسانی در زمان بحران‌هایی همچون کرونا و بلایای طبیعی به بهره‌برداری رسید.

با شیوع کرونا، شرکت‌ها اعم از دولتی و خصوصی اقداماتی همچون حداقل سازی حضور کارکنان، دورکاری و تغییر ساعات فعالیت انجام دادند. همراه اول برای حفظ سلامت کارکنان، رفاه حال پیمانکاران و شرکای تجاری اقدامات بسیاری نظیر ایجاد زیرساخت‌های فنی برای دورکاری کارکنان، تدوین دستورالعمل کارکنان برای حضور در شرکت، تغییر سیستم تردد از انگشتی به کارتی یا چهره‌نگاری، شناسایی گروه‌های تحت ریسک، بررسی وضعیت سلامت کارکنان و شرکت‌های پیمانکار و لغو سرویس سرو غذا در رستوران و جایگزینی توزیع غذای کنسروی را در دستور کار خود قرارداد.

فعال‌سازی سیم‌کارت‌های یک‌طرفه برای کاهش ترددها

همراه اول با حس مسئولیت اجتماعی امکان فعال‌سازی مجدد سیم‌کارت‌های یک‌طرفه را فراهم ساخت. این شرکت اعلام کرد، سیم‌کارت‌های یک‌طرفه بهمن‌ماه امسال، مجدداً فعال خواهند شد. همراه اول با اتصال مجدد سیم‌کارت‌های دائمی یک‌طرفه شده؛ گامی مؤثر در ارتباطات افراد گذاشت. این اقدام باعث کاهش ترددهای افراد برای اقدامات حضوری شد.

همراه اول و بهورزان در مسیر شکست کرونا

یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت برای کنترل شیوع کرونا ارتباط تلفنی و از راه دور با افراد است. بهورزان با ارتباط تلفنی وضعیت افراد را کنترل می‌کنند. شرکت ارتباطات سیار برای تسهیل این فعالیت و کمک‌رسانی به هم‌وطنان امکان ارتباط بهورزان با سیم‌کارت‌های همراه اولشان فراهم کرد.

بهروزان با پیش‌شماره ۴۰۳۰ به وسیله سیم‌کارت‌های همراه اول با هم‌وطنان برای پیگیری وضعیت جسمانی‌شان تماس می‌گیرند. همراه اول با این فعالیت علاوه بر کاهش هزینه‌های تماس سوءاستفاده افراد را نیز حداقل کرد. تاکنون امکان تماس ۶۰ هزار بهورز وزارت بهداشت و درمان برای آموزش‌های پزشکی به افراد فراهم شده است.

بسته اینترنت هدیه همراه اول برای ۴۴۴ هزار معلم

از سویی با وجود شرایط کرونا امکان بازگشایی مدارس ممکن نیست. تجربه آموزش مجازی یکی از مزایا شیوع کرونا بود. گروه آموزشی کشور با وجود تعطیلی مدارس دست از کار نکشیدند. معلمان بسیاری برای شاگردان خود کلاس‌های آنلاین را از طریق شبکه‌های اجتماعی برگزار کردند. همراه اول این قشر زحمت‌کش را فراموش نکرد.
این اپراتور بزرگ کشور بسته ۲۰ گیگی اینترنت را برای ۴۴۴ هزار معلم سراسر کشور فعال کرد. این اقدام به پاس تلاش معلمان عزیز و کمک به رشد آموزش مجازی کشور اجرا شد. همراه اول با عملکرد خود در وضعیت کرونا کمک شایانی به بهبود آموزش مجازی کشور برای بازگشت به حالت عادی انجام داد.

بستر شبکه ارتباطی کارکنان وزارتخانه

روند فعالیت‌های همراه اول ادامه پیدا کرد و در شرایطی که شیوع کرونا تحول بسیار عظیمی در روند فعالیت کارکنان در سراسر جهان ایجاد کرد. بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی با فراهم‌سازی دورکاری کارکنان خطر توقف فعالیت و ورشکستی را به حداقل رساندند. همراه اول برای کمک‌رسانی به وزارت کشور، بستر شبکه ارتباطی کارکنان وزارت خانه را فراهم کرد.

وزارت کشور با استفاده از سیم‌کارت‌های همراه اول، دانگل و APN تبادلات سازمانی را ارتقاء داد. کارکنان با استفاده از بستر همراه اول تبادلات و درخواست‌های خود را در شبکه امن همراه اول انجام می‌دهند. وزارت کشور با اجرای دورکاری سلامت کارکنان خود را تضمین کرد. همچنین، همراه اول با همکاری گروه فنی نهاد ریاست جمهوری بستر امنی برای دورکاری کارکنان هیئت دولت و تشکیل جلسات آنلاین انجام داد.

اجرای بستر ارتباط شبکه توسط همراه اول باعث یکپارچگی شبکه ارتباطات وزارتخانه‌ها، دولت و نهادهای دولتی شد. میزبانی همراه اول در ایجاد دیتاسنتر مورد نیاز ارتباطات دولتی نویدبخش آینده خوبی پس از دوران کرونا است. همراه اول با ایجاد سرویس‌های APN، سیم‌کارت‌ها سازمانی و علاوه بر کاهش هزینه و کوتاه‌سازی زمان دسترسی خدمات با کیفیت بالایی را ارائه داد.

دادگاه آنلاین خدمتی نوین از سوی همراه اول

یکی از مسائل پیش روی افراد پیگیری دادخواست‌های قضایی است. با شیوع کرونا امکان تشکیل جلسات دادگاه و پی‌جویی پرونده‌ها ممکن نبود. همراه اول با همکاری قوه قضاییه کشور تحولی در وضعیت پیگیری پرونده‌ها ایجاد کرد. قوه قضائیه با بستر امن همراه اول نحوه تشکیل جلسات دادگاه‌های سراسر کشور را متحول ساخت.

تشکیل جلسات دادگاه به صورت آنلاین توسط قاضی، وکیل، شاکی و متهم بر بستر همراه اول به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود. همراه اول تاکنون در دو فاز این بستر را برای قوه قضائیه فراهم کرد. با تشکیل جلسات آنلاین در ۵۰ نقطه از شعب مختلف کشور امکان دورکاری کارکنان قوه قضائیه و حفظ سلامت هم‌وطنان فراهم شد.

همراه اول با امکان دسترسی امن شورای نگهبان، امکان برگزاری جلسات این گروه را با استفاده از سیم‌کارت‌های سازمانی و در بستر اختصاصی به صورت مطمئن ایجاد کرد. این شرکت با راه‌اندازی این سرویس، امکان برگزاری جلسات را در هر ساعت از شبانه‌روز فراهم ساخت.

همراه اول در مسیر شکست کرونا متوقف نمی‌شود

در پایان باید افزود، شرکت ارتباطات سیار با اقدامات خود طی دوره شیوع کرونا نقش به سزایی در کاهش ترددها ایفا کرد. این شرکت در کنار مدافعان سلامت، خادمان آموزش، قوه قضائیه و وزارتخانه‌ها و بخش دولتی خدمات شایانی برای حفظ سلامت هم‌وطنان انجام داد. این شرکت با این اقدامات نقش خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور کشور در تأمین خدمات اینترنتی به‌خوبی ایفا کرد. این راه برای همراه اول ادامه‌دار است و در این مسیرمتوقف نخواهد شد.