صندوق های سرمایه گذاری از اواخر سال 1386 در ایران شروع به فعالیت نموده اند و از نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به شمار می آیند که نقش واسط بین سرمایه گذار و بازار سرمایه را ایفا کرده و اقدام به سرمایه گذاری وجوه سرمایه گذاران می نمایند. صندوقهای سرمایه گذاری پول را از مردم گرفته و در دارایی های مختلفی چون سهام، انواع اوراق مشارکت و سپرده و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری می کنند .

سحر فرهمندی،رئیس اداره صندوق های سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

فرهمندی گفت:صندوق های سرمایه گذاری از اواخر سال ۱۳۸۶ در ایران شروع به فعالیت نموده اند و از نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به شمار می آیند که نقش واسط بین سرمایه گذار و بازار سرمایه را ایفا کرده و اقدام به سرمایه گذاری وجوه سرمایه گذاران می نمایند. صندوقهای سرمایه گذاری پول را از مردم گرفته و در دارایی های مختلفی چون سهام، انواع اوراق مشارکت و سپرده و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری می کنند . میزان سرمایه گذاری با توجه به نوع و هدف صندوق متفاوت می باشد. در حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری توانسته اند به جایگاه مناسب خود را در بین مردم دست یابند و با رشد چشم گیری مواجه شده اند.

رئیس اداره صندوق های سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین افزود:صندوق های سرمایه گذاری با جذب سرمایه گذاران غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای  و سپس سرمایه گذاری منابع آنان در سبدی مشخص از انواع اوراق بهادار،بازده کسب می نمایند بنابراین فرد با سرمایه گذاری در یک صندوق عملا به طور همزمان در چندین ورقه بهادار (انواع مختلف سهام و اوراق مشارکت) سرمایه گذاری می کند و بدین ترتیب ریسک فرد کاهش می یابد.از جمله مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از:تنوع بخشی به سبد دارایی و کاهش ریسک،نقدشوندگی بالا،مدیریت حرفه ای سبد دارایی،صرفه جویی در مقیاس و پایین بودن هزینه معاملات،شفافیت اطلاعاتی.

فرهمندی اشاره کرد:صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند و انواع سرمایه گذاران با پذیرش ریسک متفاوت می توانند در آن سرمایه گذاری نمایند. در حال حاضر صندوق ها در ایران به پنج طبقه صندوق های سهامی، بادرآمد ثابت، مختلط، قابل معامله و بازارگردانی تقسیم می شوند که از لحاظ ترکیب دارایی ها با یکدیگر متفاوت می باشند. در بخش های بعد به صورت خلاصه به بررسی هر یک از انواع صندوق های سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:  برگزاری همایش تبیین راهبردهای بانک سینا در سال ٩٨

وی در ادامه گفت:صندوق های سرمایه گذاری از اواخر سال ۱۳۸۶ در ایران شروع به فعالیت نموده اند و از نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به شمار می آیند که نقش واسط بین سرمایه گذار و بازار سرمایه را ایفا کرده و اقدام به سرمایه گذاری وجوه سرمایه گذاران می نمایند. صندوقهای سرمایه گذاری پول را از مردم گرفته و در دارایی های مختلفی چون سهام، انواع اوراق مشارکت و سپرده و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری می کنند . میزان سرمایه گذاری با توجه به نوع و هدف صندوق متفاوت می باشد. در حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری توانسته اند به جایگاه مناسب خود را در بین مردم دست یابند و با رشد چشم گیری مواجه شده اند.

نوع صندوقخالص ارزش دارایی صندوق(میلیارد ریال)میانگین بازدهی هفته(%)میانگین بازدهی ماه(%)میانگین بازدهی ۳ ماهه(%)میانگین بازدهی ۶ ماهه(%)میانگین بازدهی سال(%)
در سهام۲۸٫۳۲۸۳٫۰۱۱۶٫۸۸۳۱٫۳۵۲۸٫۲۵۴۳٫۴۷
با در آمد ثابت۱٫۴۱۱٫۳۷۵۰٫۵۵۲٫۳۰۷٫۸۷۱۴٫۱۸۲۱٫۷۱
مختلط۷٫۲۲۲۱٫۸۵۱۰٫۳۷۲۰٫۱۹۲۲٫۴۴۳۵٫۷۵
تمام صندوق ها۱٫۴۴۶٫۹۲۶۲٫۰۰۱۰٫۹۰۲۱٫۶۷۲۲٫۵۶۳۵٫۰۸

فرهمندی در انتها گفت:با توجه به رشد اخیر بازار سرمایه و همانطور که در جدول فوق مشاهده می شود صندوق های سرمایه گذاری نیز از بازار عقب نمانده و روندی همگام با شاخص کل بورس با توجه به میزان سرمایه گذاری دارایی هایشان در سهام (بسته به نوع صندوق) به نمایش گذاشته اند  بطوریکه با رشد ۶۳ درصدی شاخص از شهریور ماه سال گذشته صندوق های سهامی میانگین بازدهی ۴۳٫۴۷ درصدی را عاید خود ساخته اند.

بیشتر بخوانید:  پیاده سازی حوزه های دانشی در سازمان بنادر و دریانوردی