با گذشت سه روز کاری از آغاز فروش سهام عدالت و عدم فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی خرد و سهامداران حقوقی عمده، اطمینان خاطری ایجاد گردد و به نوعی از این حمایت دولت و سازمان بورس استقبال شود به طوری که در دو روز اخیر شاهد ورود نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی خبره بازار هستیم.

امروز دوشنبه مورخ ۱۲/۳/۱۳۹۹ بازار بورس ایران با پایانی امیدوار کننده به کار خود پایان داد . در آخرین اطلاعات منتشر شده شاخص کل بورس با رشد ۱۷۷۰۸ واحدی و ۱.۸۲% نسبت به روز قبل به عدد۹۸۸۱۲۱ واحد رسید همچنین شاخص کل فرابورس با رشد ۱۲۸ واحدی به عدد ۱۱۳۴۵واحد دست یافت در پایان معاملات امروز شاخص کل هم وزن .۹۸% رشد داشت و عدد ۲۱۲۶۹۷ واحد را به ثبت رساند .

از نکات قابل توجه بازار امروز اخبار حاشیه سهام عدالت بود که به نقل از بسیاری از خبرگزاری ها و سهامداران سهام عدالت مردم با مراجعه به بانکها خواستار فروش ۳۰% سهام قابل معامله شدند که در پاسخ کل این سهام توسط شعب بانکی به ۴۵۰ هزارتومان خریداری گشته است و بسیاری از صاحبان سهام را از مفت فروشی سهام خود منصرف نموده است.

در سوی دیگردر پشت درهای بسته خبر از آن میرسد هنوز بین کارگزاری ها و بانکها دستورالعمل مشخصی برای فروش سهام عدالت وجود ندارد و لا اعقل در بین ۳۰ کارگزار برتر بورس ایران هنوز پرتفوی سهام عدالت در حساب کاربری افراد فعال در بورس ها جانمایی نشده است.

ورود نقدینگی سهامداران حقیقی

اینها همه باعث شده که فعالان بازار سرمایه با گذشت سه روز کاری از آغاز فروش سهام عدالت و عدم فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی خرد و سهامداران حقوقی عمده، اطمینان خاطری ایجاد گردد و به نوعی از این حمایت دولت و سازمان بورس استقبال شود به طوری در دو روز اخیر شاهد ورود نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی خبره بازار هستیم.

انتظار ورود پول هوشمند در روزهای آینده

بر طبق گزارشات فقط امروز بیش از ۳۴۰ میلیارد تومان نقدینگی تازه وارد بورس شده است از سوی دیگر با فشار فروش و افزایش عرضه نمادهای اوراق بدهی و اخزا و انتقال آن به بورس و فرابورس ایران میتوان به جرات بر طبق نظر کارشناسان بورس امروز اذعان نمود که پول هوشمند در روزهای آینده وارد بازار بورس خواهد شد.

با این حال این اطمینان بخشی به بازار موجب شد که ۲۰۷ نماد بورسی در محدوده سبز ، ۶ نماد بدون تغییر و ۱۲۷ نماد در محدوده قرمز در بورس معامله شوند . همچنین در فرابورس ۱۴۹ نماد در محدوده سبز ، ۹ نماد بدون تغییر و ۱۳۶ نماد در محدوده قرمز معامله شد. از نکات دیگر ارزش معاملات بود که نسبت به روزهای قبل رشد قابل توجهی داشته و شرایط قبلی خود را در حال تکرار می باشد مجموع ارزش معاملات از ۱۱۰۰۰۰ میلیارد تومان عبور کرد که در بورس ۷۲۰۰میلیارد تومان و در فرابورس ۳۴۵۰ میلیارد تومان برای جابه جایی بیش از ۱۲ میلیارد سهم شرکتهای بورسی  و فرابورسی مورد استفاده قرار گرفت .

در صفوف خرید بازر سرمایه از میانه بازار ۲۰۶ نماد با ارزش بیش از ۳۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در پشت صف ها را شامل می شد در سوی دیگر بازار حضور ۹۰ شرکت در صفوف فروش با ارزش ۱۱۰۰میلیارد تومان و بیش از ۱.۲میلیارد سهم بود. نکته مهم و کلیدی نزدیک بودن تعدا سهام در صفوف خرید و فروش و نزدیک شدن ارزش بازاری این دو بخش متضاد بازار با هم را میتوان از غیر پایدار بودن بازار حکایت نمود و باید دید که در هفته های آینده بازار میل به خیز دارد یا نزول .