مدیرعامل شرکت یزدتایر و نمایندگان سهامداران عمده با اعلام آخرین وضع مالی و عملکردی این شرکت از مزایای طرح توسعه، صادرات و عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه هلدینگ رازی خبر دادند.

به گزارش روند بورس امروز، نشست معارفه لاستیک یزد برای اعلام آخرین وضع مالی و عملکردی این شرکت 50 میلیارد تومانی با حضور اسکندر ستوده، مدیرعامل این شرکت، جلال امانی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، دانیال آستانه، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی و مهدی صبایی، مدیر پرتفوی تاپیکو برگزار شد تا آماده عرضه اولیه 10 درصدی سهام برای روز چهارشنبه باشد باشد.

تاریخچه و فعالیت شرکت

مدیرعامل شرکت یزدتایر با اشاره به تاریخچه شرکت گفت: یزدتایر یکی از شرکت‌های هلدینگ رازی است که شرکت‌های گلدستون، جام دارو، نخ تایر رازی، لیزینگ رازی، گسترش تایر رازی، یکتا همراه رازی، فرآور لاستیک ایساتیس و شیمیایی رازی در شمار زیرمجموعه های آن قرار می‌گیرند. یزد تایر سال 1364 در زمینی به مساحت 45 هکتار در شهر صنعتی یزد تاسیس شد و تولیدکننده انواع تایرهای دوچرخه و موتور سیکلت با بهره‌گیری از دانش فنی شرکت IRC ژاپن و انواع تایرهای رادیال و تیوپ تایرهای بایاس سواری، تایرهای وانت و درآینده بسیار نزدیک تولید تایرهای SUV به بازار است. در کنار این شرکت، کارخانه دیگری به نام فرآور لاستیک ایساتیس نیز برای بازیافت محصولات مصرف شده تاسیس شده که 100 درصد سهام آن به یزد تایر تعلق دارد.

دریافت حق امتیاز وردشتاین هلند

وی افزود: این شرکت در سال 85 با خصوصی شدن کارخانه در راستای تغییر نیاز کشور در تایرهای سواری و لاستیک رادیال حق امتیاز را از شرکت وردشتاین هلند دریافت کرد و می تواند این برند را بر روی لاستیک‌ها درج و به بازار عرضه کند. ظرفیت تولید تایرهای رادیال 31 هزارتن در سال است که 44 میلیون حلقه در سال خواهد بود. موضوع اصلی تولیدات کارخانه شامل تایرهای تویی و رویی، فعالیت در امور تجارت، تولید مواد اولیه، ارائه سرویس های مناسب خدماتی به اشخاص و … می شود.

بیشتر بخوانید:  کدام نمادها پیشران بورس امروز بودند؟

ارائه 40 درصد تولیدات به خودروسازان

این مقام مسئول با برنامه توسعه محصولات از تولید تایرهای ون رادیال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: 40 درصد از تولیدات به کلیه خودروسازان ارائه می شود و بقیه محصولات از طریق 200 نمایندگی در اختیار مصرف کنندگان در اقصی نقاط قرار می گیرد. شرکت آرتاویل تایر با 61.5 درصد، تاپیکو با 36.1 درصد، آستان قدس با 2.1 درصد و … در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

افزایش ظرفیت تایرها به 50 هزار تن در سال

ستوده، چشم انداز شرکت را پیشرو بودن در این صنعت در سال 1404 با تولید 50 هزار تن در سال انواع تایرها، تحقق 10 درصدی صادرات به بازارهای هدف از فروش و دستیابی به 20 درصد سهم بازار داخلی و کسب رضایت ذینفعان اعلام کرد و ادامه داد: 17 درصد از 18 میلیون حلقه تولیدی تایرهای رادیال توسط این شرکت هم‌اکنون تولید می‌شود و پس از بهره برداری از طرح توسعه که تا پایان سال جاری پایان می‌یابد این میزان به 22 درصد ارتقا می یابد.

سه دوره طرح توسعه

وی درخصوص دوره های طرح توسعه توضیح داد: در دوره اول تعداد تایرها از 7 هزار به 9 هزار رسید که در حال حاضر محقق شده و 9100 حلقه در روز فقط تایر رادیال سواری و وانت تولید می شود. در دوره دوم توسعه ظرفیت از 9 به 12 هزار حلقه در روز برنامه ریزی شده که تا پایان سال محقق می شود و در دوره بعدی تولیدات در روز از 12 به 15 هزار حلقه می رسد که سال آینده امکان پذیر خواهد شد. اگر محدودیت تحریم ها وجود نداشت تامین کلیه تایرهای شرکت رنو و سیتروئن توسط این شرکت همانطور که قبل از تحریم ها انجام می شد، صورت می گرفت.

بیشتر بخوانید:  بیمه پارسیان با تخفیفات ویژه بیمه آتش سوزی می فروشد

مزایای شرکت

مدیرعامل یزد تایر گفت: تحقق سود سالانه مناسب و پایدار، قرار گرفتن در فهرست تامین کنندگان پایه مورد نیاز تمام خودروسازان، توزیع مویرگی سبد محصولات به بیش از 260 نماینده در سراسر کشور به قیمت مصوب سازمان حمایت، اخذ لایسنس از شرکت وردشتاین هلند و قرارداد پشتیبانی محصولات، استقرار یک واحد در مرکز ایران برای ارسال محصولات به شمال، جنوب، شرق و غرب ایران، درج برند وردشتاین بر روی تایرهای رادیال، اخذ 10 نمایندگی در خارج را می توان از مزایای این شرکت نام برد.

صادرات ریکلیم رابر

ستوده اضافه کرد: پودر لاستیک یا ریکلیم رابر علاوه بر مصرف داخلی بازار صادراتی مطلوبی دارد .

جلال امانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رازی، ترکیب سهامداری “پیزد” را یکی از عوامل موفقیت آن دانست و گفت: مجتمع آرتاویل تایر یک قطب بزرگ تولید تایر است و شرکت تاپیکو نیز برای اهالی بازار شناخته شده است که این دو به عنوان سهامداران عمده کمک کردند تا لاستیک یزد از یک شرکت کوچک با تولید 16 هزار تن به ظرفیت بالغ بر 38 هزار تن برسد. این شرکت را به عنوان دارای بهترین حاشیه سود می توان مطرح کرد که در سال گذشته نیز مطلوب ترین عملکرد را ارائه کرده است.

عرضه 2 درصدی تاپیکو و P/E مناسب سهم

مهدی صبایی مدیرپرتفوی تاپیکو نیز گفت: به عنوان سهامدار 36 درصدی “پیزد” قبل از عرضه، مجموعه تاپیکو سیاست عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه را در بازار سهام برای افزایش شفافیت دنبال می کند. از 10 درصد سهامی که مقرر شده فردا در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه شود، 2 درصد را تاپیکو و 8 درصد را آرتاویل تایر واگذار می کند. این سهام با P/E مناسبی عرضه می شود و امید می رود مورد اقبال سهامداران قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:  امید در واگذاری های بانکی

عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه

دانیال آستانه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های هلدینگ رازی نیز از برنامه‌ عرضه اولیه سهام دو شرکت زیرمجموعه شیمیایی رازی (چسپ رازی) و کربن سیمرغ خبر داد و گفت: با بهره برداری از دوره دوم توسعه لاستیک یزد تا پایان سال، اثرات سودآوری آن را بر صورت های مالی سال آینده خواهیم دید.

  • منبع خبر : سنا

بیشتر بخوانید: اخبار فرابورس ايران