در حال حاضر صنعت ساختمان بین 30 تا 60 درصد افزایش قیمت داشته است ولی صنعت سیمان همچنان از محدودیت و حساسیت های خاص خود برخوردار است.

 نادر غفاری،کارشناس صنعت سیمان در رابطه با صنعت سیمان با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

غفاری گفت:متاسفانه صنعت سیمان در سال جاری به اندازه صنعت ساختمان از افزایش نرخ برخوردار نشد. می توان گفت که در هنگام افزایش نرخ در صنعت ساختمان، سودی عاید صنعت سیمان از این محل نمی شود.  در حال حاضر صنعت ساختمان بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است ولی صنعت سیمان همچنان از محدودیت و حساسیت های خاص خود برخوردار است.

وی افزود:صنعت سیمان رشد قابل ملاحظه ای در این مدت نداشته است. به رغم اینکه ساخت و ساز صورت گرفته است اما سیمان در صنعت ساختمان نقش تعیین کننده ای ندارد. متاسفانه فقط حساسیت در صنعت سیمان زیاد است.

کارشناس صنعت سیمان خاطرنشان کرد:افزایش قیمت تمام شده ساختمان بیشتر به دلیل گران شدن زمین است لذا  موارد دیگر تأثیری بر روی آن ندارد. بر این اساس می توان نتیجه گرفت با توجه به شرایط صنعت ساختمان، سیمان از این افزایش هیچگونه نفعی نداشته است.به طور کلی قیمت سیمان به بازار ساختمان متصل نیست. سازمان نظارتی محدودیتی های خاصی را بر این صنعت اعمال می کند.

وی افزود:صنعت ساختمان از بازار آزاد که مبتنی بر عرضه و تقاضا است، برخوردار است بنابراین نمی توان ارتباطی بین  دو صنعت سیمان و  ساختمان برقرار کرد.با توجه به رقابت منفی که در قیمت گذاری سیمان وجود داشت، تقریبا این رقابت از میان رفته است، در واقع سعی شده است که عرضه و تقاضا در بازار به تعادل رسد و تخفیف ها حذف شود.

بیشتر بخوانید:  گزارش بازار بورس امروز چهارشنبه 7 مهر ماه 1400/رشد11 هزار و 583 واحدی شاخص کل بورس

صادرات سیمان

غفاری اشاره کرد:با توجه به شرایط فعلی، صادرات سیمان از رشد بک تا دو درصدی برخوردار است و سیمان عمدتا به کشور افغانستان، CIS و اقلیم کردستان و کلینکر هم به عراق صادر می شود. در این میان صادرات سیمان از طریق حمل و نقل دریایی بسیار سود آور است. با این حال در این صنعت طرح های توسعه ای جدیدی وجود ندارد، اما تعدادی از طرح های توسعه ای موجود که از قبل مجوز دریافت کرده اند، مشغول به فعالیت هستند تا به بازدهی برسد.