الزام شرکتهای فولادی به فروش محصولاتشان با ارز نیمایی در نهایت موجب شد تا قیمت شمش فولاد در بورس کالا به ازای هر تن حدود 2.300.000 تومان و در بازار آزاد حدود 4.000.000 تومان باشد.

نیما جوادیان،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صنعت سنگ آهن با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان گفت:ایران دارای منابع غنی سنگ آهن می باشد به طوریکه ذخایر سنگ آهن ایران بالای ۵ میلیارد تن تخمین زده شده است که حدود ۳ میلیارد تن آن با عیار بالای ۵۰ درصد می باشد. همین امر کشور را از واردات این ماده معدنی بی نیاز نموده است.

وی افزود:بالای ۸۰ درصد فولاد کشور به دلیل ارزان بودن انرژی در ایران از روش قوس الکتریک تولید می گردد که در این روش سنگ آهن خام پس از استخراج از معدن تبدیل به کنستانتره سنگ آهن و در مراحل بعد، گندله، آهن اسفنجی و فولاد می گردد. طی سالیان گذشته همواره برای حمایت از صنعت فولاد، افزایش رقابت پذیری این صنعت در سطح جهانی و افزایش تولید و صادرات در این بخش، صنعت سنگ آهن با قیمت گذاری دستوری مورد کم لطفی قرار گرفت به طوریکه تا سال گذشته در اغلب مواقع شاهد اختلاف قیمت حدود ۳۰ درصدی سنگ آهن داخلی با قیمت های جهانی این محصول بودیم. در حالیکه سنگ آهنی ها بهره مالکانه و عوارض دولتی استخراج سنگ آهن از معادن را تمام و کمال متحمل می شود.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:همین امر موجب گشت شرکتهای معدنی در صدد تکمیل زنجیره تولید برای افزایش سودآوری و بهره گیری بیشتر از اختلاف قیمتهای جهانی و داخلی سنگ آهن برآیند، تا جایی که زنگ هشدار کمبود کنستانتره سنگ آهن در آینده نزدیک با توجه به تکمیل طرح های توسعه فولادی به صدا در آمد و این امر موجب گشت دولت حمایت بیشتری از این صنعت به عمل آورد. بر این اساس قیمت کنستانتره سنگ آهن تحویلی به فولاد سازان در سال ۹۶ از ۱۱٫۸ درصد تا ۱۳٫۸ درصد میانگین نرخ شمش فولاد خوزستان افزایش یافت و در بودجه سال ۹۷ مقرر شد بخشی از عوارض دولتی استخراج سنگ آهن برای سرمایه گذاری در اکتشاف به شرکتهای سنگ آهنی برگردانده شود. همچنین تلاش انجمن سنگ آهن برای آزاد سازی قیمت این ماده معدنی تا جایی ادامه یافت که برخی شرکتها مجوز عرضه چند محموله سنگ آهن در بورس کالا را اخذ نمودند. اما همچنان تا آزاد سازی کامل قیمت این ماده معدنی و قیمت گذاری آن بر اساس قیمتهای جهانی و عرضه و تقاضا، فاصله ی زیادی داریم.

بیشتر بخوانید:  بخش دوم سود سهام عدالت تا آخر هفته واریز می شود

جوادیان اشاره کرد:اغلب شرکتهای سنگ آهنی و فلزات سهامدار یکدیگر می باشند و طی سال گذشته پیشنهاداتی مبنی بر افزایش درصد سهامداری این شرکتها در یکدیگر به منظور توزیع بهتر ریسک و سود زنجیره تولید بین شرکتها مطرح گشت که در حال عملی شدن است و به عنوان نمونه می توان به خرید ۶۷ درصد سهام صنعتی معدنی توسعه ملی توسط فولاد خوزستان اواخر سال گذشته اشاره نمود.در حال حاضر کنستانتره سنگ آهن ۱۳٫۸ و گندله ۲۱٫۵ درصد میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در سه ماهه قیمت گذاری می گردند که این امر موجب گشته است صنعت سنگ آهن نیز تحت تاثیر دلار نیمایی قرار گرفته و بهره چندانی از رشد نرخ ارز و تورم ایجاد شده در کشور طی چند ماه اخیر نبرد.

وی در ادامه گفت:الزام شرکتهای فولادی به فروش محصولاتشان با ارز نیمایی در نهایت موجب شد تا قیمت شمش فولاد در بورس کالا به ازای هر تن حدود ۲٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان و در بازار آزاد حدود ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان باشد.  بدین ترتیب کنستانتره و گندله تولیدی شرکتهای سنگ آهنی نیز بر اساس فولاد ۲٫۳۰۰٫۰۰۰ تومانی قیمت گذاری می گردند و از افزایش نرخ ها در بازار آزاد بی بهره مانده اند.اما زمزمه های تغییر سیاست ارزی دولت به گوش میرسد که می تواند تاثیر مثبت بسزایی بر سود آوری شرکتهای فولادی و به تبع آن افزایش سود شرکتهای سنگ آهنی داشته باشد.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:در صورت آزاد سازی نرخ ارز و قیمت گذاری فلزات با نرخ ارز آزاد ،سنگ آهنی ها و سایر معادن به دلیل داخلی بودن مواد اولیه و عدم رشد چشگیر بهای تمام شده در قبال رشد قیمت فروش میتوانند با افزایش حاشیه سود به همراه افزایش مبلغ فروش رشد سودآوری بیشتری را تجربه نمایند.

بیشتر بخوانید:  زیر ساخت های ذوب آهن و راه آهن مکمل یکدیگر است