سال 2018 سالی پربار برای تقاضای غالب مواد اولیه مورد نیاز در صنعت فولادسازی پیش بینی گردیده است. صنعت نفت نیز پیشتاز رشد قیمت هاست. اوپک و متحدانش به رغم رضایت ایالات متحده، بر پیمان خود برای کاهش عرضه استوار مانده اند و قیمت نفت خام روندی رو به رشد را در پیش گرفته است. افزایش بهای  نفت می تواند باعث تقویت تقاضا برای فولاد شود.

سیاست گذاری های شرکت های فولادی با توجه به موقعیت استراتژیک آن ها بایستی صادرات و تامین داخل را مد نظر قرار دهد و در کنار آن از دگرگونی های بازار و تحولات پیچیده جهانی غفلت نکرده و پیش بینی هایی برای رویارویی با این موقعیت ها در نظر گرفته که از جمله حضور پر رنگ تر و موثرتر با مشارکت و همکاری نوردکاران داخلی در زنجیره تولید محصولات نهایی صنایع پایین دستی نوردکار را نام برد.

فرزاد ارزانی،مدیرعامل فولاد هرمزگان جنوب در رابطه با تاثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

ارزانی گفت:سال جاری با تردیدهای ناشی از تحریم های مجدد و تهدیدهای بین المللی بر صنایع داخلی و نیز چالش هایی در بازارهای ارز و طلا آغاز گردید و خروج دولت آمریکا از برجام به رغم مخالفت سایر متعهدانش تا حدودی معادلات بین المللی را بر هم زد و دولت را برای حل این مسئله به تکاپو واداشت. هرچند سیاست های سخت گیرانه دولت آمریکا،کشورهای دیگری را نیز مورد هدف قرار داده و محدود به کشور ایران نمی باشد اما این که این تحولات تا چه میزان بر صنعت فولاد ایران تاثیر گذار خواهد بود در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما در ابتدا شرایط بین المللی صنعت فولاد را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

وی افزود:سال ۲۰۱۸ سالی پربار برای تقاضای غالب مواد اولیه مورد نیاز در صنعت فولادسازی پیش بینی گردیده است. صنعت نفت نیز پیشتاز رشد قیمت هاست. اوپک و متحدانش به رغم رضایت ایالات متحده،بر پیمان خود برای کاهش عرضه استوار مانده اند و قیمت نفت خام روندی رو به رشد را در پیش گرفته است. افزایش بهای  نفت می تواند باعث تقویت تقاضا برای فولاد شود.

بیشتر بخوانید:  عرضه ۴۱ هزار تن وکیوم باتوم در بورس کالا

مدیرعامل فولاد هرمزگان جنوب خاطرنشان کرد:سیاست های چین در کاهش بدهی به اقتصاد،کاهش سرمایه گذاری ها در حوزه های مختلف را رقم زده و افت تقاضا برای فولاد در این کشور را سبب گردیده است. همچنین تنش های تجاری خصوصا میان دو اقتصاد اول دنیا که از ابتدای امسال شدت بیشتری به خود گرفته است، ممکن است در صورت ادامه، تاثیرات منفی خود را بر بازارهای اقتصادهای در حال توسعه اعمال کند. کشور چین نیز در مرحله گذار از یک  اقتصاد تولید محور به یک اقتصاد مصرف محور می باشد و این امر باعث کاهش میزان حجم تزریقات مالی در اقتصاد شده و از طرفی سرمایه گذاران به ادامه سرمایه گذاری ها در بخش تولید دید منفی تری پیدا خواهند کرد.

وی در ادامه گفت:مرکز آمار کشور چین، پیش بینی رشد اقتصادی ۶/۵ درصدی را  برای ۲۰۱۸ و ۶/۳ درصدی را برای ۲۰۱۹ اعلام نموده است و از این رو نمی توان انتظار افزایش تقاضا برای فولاد در چین نسبت به سال های گذشته داشت. تقاضای فولاد در آمریکا نیز طی ۲۰۱۸ روند افزایشی را سپری خواهد کرد. این تقاضا ناشی از بهبود شاخص های اقتصادی،نرخ بهره پایین و اعتماد بالای سرمایه گذاران و همچنین افزایش قیمت مسکن در آمریکا خواهد بود. به علاوه، برنامه برای بازسازی زیرساخت ها و نیز کاهش مالیات ها در آمریکا که هزینه عظیمی را برای  دولت در بر دارد محرک تقاضا برای فولاد در بازار مصرف این کشور خواهد بود.

ارزانی اشاره کرد:تقاضای فولاد در دیگر اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه و در مناطقی چون اتحادیه اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب شرق آسیا و  امریکای جنوبی نیز در سال جاری با ثبات همراه خواهد بود. نکته حائز اهمیت در این بین تمهیدات حمایتی برای واردات فولاد است که از سوی کشورهایی چون امریکا و اتحادیه اروپا کلید زده شده است. این مسئله می تواند بازارهای فولاد دنیا را با حجم عظیمی از  مازاد عرضه روبرو نماید. از سوی دیگر، اقدامات تلافی جویانه سایر کشورها باعث کاهش تجارت خارجی میان دولت ها خواهد شد و در نهایت  رشد  اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  لزوم سجامی شدن برای دریافت سود سهام عدالت

وی در ادامه گفت:کشور ایران نیز به عنوان یکی از بازیگران صنعت فولاد در عرصه بین الملل، متاثر از تغییرات بین المللی است .تهدیدات صورت گرفته توسط ایالات متحده برای شکستن توافق هسته ای منجر به کاهش سرمایه گذاری های خارجی شده اما با توجه به مواضع و موقعیت متفاوت کشورهای اروپایی با ایالات متحده و تمایل آن ها به حضور در کشور ایران،می توان بارقه هایی از امید را در تداوم رونق بازار احساس نمود.در حالی که در طی دوره پسابرجام بخش های حوزه نفت در داخل با رشد خوبی رو به رو بوده اند اما این رشد در سایر بخش های اقتصاد کمتر به وقوع پیوست که مطابق گفته صندوق بین المللی پول، سایر بخش ها در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ بهبود خواهند یافت.

مدیرعامل فولاد هرمزگان جنوب تاکید کرد:باید در نظر داشت تحریم خرید نفت ایران از سوی دولت آمریکا و سایرکشورهای تابع سیاست های ایالات متحده، می تواند با کاهش درآمدهای دولتی از محل فروش نفت و سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی،تقاضای داخلی را تحت تاثیر قرار دهد که با توجه به آن چه قبلاً بیان شد در صورت توسعه سایر زیرساخت های غیر نفتی به ویژه صنایع فولادی، شاهد کاهش آسیب های تحریم خواهیم بود.سیاست گذاری های شرکت های فولادی با توجه به موقعیت استراتژیک آن ها بایستی صادرات و تامین داخل را مد نظر قرار دهد و در کنار آن از دگرگونی های بازار و تحولات پیچیده جهانی غفلت نکرده و پیش بینی هایی برای رویارویی با این موقعیت ها در نظر گرفته که از جمله حضور پر رنگ تر و موثرتر با مشارکت و همکاری نوردکاران داخلی در زنجیره تولید محصولات نهایی صنایع پایین دستی نوردکار را نام برد.

بیشتر بخوانید:  واریز سود شرکت ها از طریق سجام چشم انتظار قانون جدید بازار سرمایه

وی در ادامه افزود:از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا انتهای سه ماهه ابتدایی ،تولید واحد های فولادی کشور روند رو به رشدی را دنبال نموده که انتظار می رود با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و سیاست های اتخاذ شده ، این روند ادامه یابد. همچنین آن چه در تابلوی فروش شرکت فولاد هرمزگان به عنوان استراتژی فروش نهادینه شده است، فروش محصولات کیفی است که می تواند سهم زیادی را در افزایش فروش و درآمد ناشی از آن ایفا نماید.

ارزانی در انتها گفت:در سه ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷،حجم قابل توجهی محصول کیفی به بازار عرضه شده است که انتظار می رود این روند رو به رشد در ماه های آتی نیز ادامه یابد.لـذا به منظور کسب بهترین نتیجه با تـوجه بـه شرایط پیش رو ضروری است حالات مختلفی در قالب Scenario Planning  توسط شرکت های فولادی تهیه و راهکارهای برون رفت از بحران و افزایش درآمد از طرق مختلف بررسی و مد نظر قرار گیرد.ارتباط با مشتریان خارجی و امکان سنجی ادامه تجارت با رویکرد انعطاف پذیری در عملیات،برنامه ریزی شناور در تامین مواد اولیه و عرضه محصول، بررسی بازارهای هدف جهت تامین مواد اولیه و فروش محصول و چابکی در جایگزین این بازارها و دیگر موارد مشابه به عنوان سناریو برای گذار از شرایط موجود، میتواند مورد توجه قرار گیرد.