اتاق بازرگانی تهران حتما از ورود شرکت‌های عضو خود به بورس حمایت می‌کند، چرا که این مساله در نهایت منجر به تامین مالی بیشتر و توسعه کسب‌وکار بنگاه ها می‌شود.همان‌گونه که در سال‌های گذشته بین اتاق بازرگانی تهران و فرابورس تعامل مناسبی شکل گرفته است و در این تعامل علاوه بر رایزنی‌ها و مشورت‌ها و تبادل نظرات و اطلاعات، شرکت‌هایی نیز که عضو اتاق بازرگانی تهران بوده‌اند، وارد فرابورس شده‌اند.

گشایش بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس در زمستان ۹۵ با پذیرش برخی شرکت‌های عضو اتاق تهران رقم خورد و آیین‌ گشایش این بازار نیز در وزارت اقتصاد با مشارکت اتاق تهران برگزار شد.اتاق تهران از این بازار  و ورود تدریجی شرکت‌ها به فرابورس و در بازار سرمایه پشتیبانی می‌کند و حامی این فرآیند است.

مسعود خوانساری،رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در رابطه با شرکت های عضو اتاق بازرگانی،با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

خوانساری گفت:اتاق بازرگانی تهران حتما از ورود شرکت‌های عضو خود به بورس حمایت می‌کند، چرا که این مساله در نهایت منجر به تامین مالی بیشتر و توسعه کسب‌وکار بنگاه ها می‌شود.همان‌گونه که در سال‌های گذشته بین اتاق بازرگانی تهران و فرابورس تعامل مناسبی شکل گرفته است و در این تعامل علاوه بر رایزنی‌ها و مشورت‌ها و تبادل نظرات و اطلاعات، شرکت‌هایی نیز که عضو اتاق بازرگانی تهران بوده‌اند، وارد فرابورس شده‌اند.

وی افزود:گشایش بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس در زمستان ۹۵ با پذیرش برخی شرکت‌های عضو اتاق تهران رقم خورد و آیین‌ گشایش این بازار نیز در وزارت اقتصاد با مشارکت اتاق تهران برگزار شد.اتاق تهران از این بازار  و ورود تدریجی شرکت‌ها به فرابورس و در بازار سرمایه پشتیبانی می‌کند و حامی این فرآیند است. چرا که الزامات ورود به بورس باعث می‌شود شرکت‌ها نیز فرآیندهای مالی خود را شفاف اعلام کنند. قطعا یکی از محوری‌ترین نیازهای اقتصاد ایران شفافیت است، که متاسفانه در سال‌های گذشته به دلایل متعدد از جمله ساختار اقتصاد دولتی، ظهور شبه‌دولتی ها  و البته تحریم‌های اقتصادی بیشتر به محاق رفته و عدم شفافیت به طور گسترده‌ای در اقتصاد ایران حاکم شده است.

بیشتر بخوانید:  افزایش دوبرابری سود خالص گل‌گهر

رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در ادامه گفت:همان‌طور که اشاره شد در دوره جدید افرادی وارد ترکیب هیات نمایندگان اتاق تهران شده‌اند که دارای فعالیت جدی و سابقه زیاد در بازار سرمایه هستند و به خوبی با زوایای بازار سرمایه آشنا هستند.از همین رو در اتاق بازرگانی تهران، کمیسیونی تخصصی با عنوان «کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران» شکل گرفته است که به طور تخصصی روی بازار سرمایه و نظام بانکی کشور تمرکز دارد و وضعیت آنها را بررسی می‌کند و بازتاب می‌دهد.در حال حاضر این کمیسیون همان نقش خانه بورس را بازی می‌کند و به طور متناوب گزارش‌هایی از عملکرد و کارکرد بازار سرمایه و فرصت‌ها  و تهدیدهای آن به نمایندگان بخش خصوصی ارائه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:فراگیری کمیسیون‌هایی با این مضمون در اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور می‌تواند در راستای اقبال بیشتر فعالان بخش خصوصی به بازار سرمایه و تلاش برای استفاده از ابزارهای موجود در این بازار به کار گرفته شود.با این همه باید در نظر گرفته که بازار سرمایه نیز، جزئی از کل این اقتصاد است و اگر این اقتصاد دچار بیماری باشد، بازار سرمایه نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.در حال حاضر اقتصاد ایران دچار چالش‌های جدی ساختاری است و تا زمانی که برای بهبود این چالش‌ها اقدامی صورت نگیرد و قدمی برداشته نشود، نمی‌توان انتظار چندانی از اوج‌گیری اجزای آن مانند بازار سرمایه داشت.

خوانساری تاکید کرد:موجی که شکل گرفته ناشی از تلاطمات فضای اقتصادی است و موجی که به سرعت به سمت بازار سرمایه سرازیر شد می‌تواند با موج دیگری به سرعت بازگردد.در حال حاضر باید تلاش همه بازیگران فضای اقتصاد، در جهت اصلاح ساختار اقتصاد و ثبات‌بخشی بلندمدت به آن باشد تا بعد بتوان روی رونق اجزای آن از جمله بازار سرمایه کار کرد.

بیشتر بخوانید:  مجمع چادرملو ٢٣٠ تومان سود تقسیم کرد

 

بیشتر بخوانید: اخبار فرابورس ايران