بازار سکه همچنان تحت تأثیر ریسک‌های سیاسی و کاهش ارزش پول ملی جذاب‌ترین و پربازده‌ترین بازار است. از اواخر تیرماه، تحریم ایران در حوزه طلا آغاز می‌شود که این عامل بر فزونی تقاضای خرید طلا و سکه افزوده است. همچنین استمرار کاهش ارزش پول ملی در بخش غیررسمی و رشد بیش از 2 برابری ارزهای رایج به رغم کاهش قیمت انس جهانی یکی دیگر از دلایل اقبال مردم به خرید سکه برای حفظ دارایی خود در برابر تورم است.

همچنان شاهد انتشار اخباری مبنی بر ادامه پیش‌فروش سکه و تحویل پیش از موعد سکه‌های ثبت نامی هستیم، اما تب خرید در بازار آن‌قدر بالاست که هر تعداد سکه عرضه شود در گرداب تقاضا حل می‌شود. همچنین طرح بحث اخذ مالیات از خریداران سکه هم نمی‌تواند جلوی این موج تقاضا را بگیرد.

مهدی میرزایی،تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار در رابطه با روند تغییرات در بازار سکه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

میرزایی گفت:بازار سکه همچنان تحت تأثیر ریسک‌های سیاسی و کاهش ارزش پول ملی جذاب‌ترین و پربازده‌ترین بازار است. از اواخر تیرماه، تحریم ایران در حوزه طلا آغاز می‌شود که این عامل بر فزونی تقاضای خرید طلا و سکه افزوده است. همچنین استمرار کاهش ارزش پول ملی در بخش غیررسمی و رشد بیش از ۲ برابری ارزهای رایج به رغم کاهش قیمت انس جهانی یکی دیگر از دلایل اقبال مردم به خرید سکه برای حفظ دارایی خود در برابر تورم است.

وی افزود:همچنان شاهد انتشار اخباری مبنی بر ادامه پیش‌فروش سکه و تحویل پیش از موعد سکه‌های ثبت نامی هستیم، اما تب خرید در بازار آن‌قدر بالاست که هر تعداد سکه عرضه شود در گرداب تقاضا حل می‌شود. همچنین طرح بحث اخذ مالیات از خریداران سکه هم نمی‌تواند جلوی این موج تقاضا را بگیرد. برآورد می‌شود حدود ۷% نقدینگی جامعه به سکه تزریق‌شده که این میزان پول متعلق به افراد هوشمند است که تحرکات بازارها را پیش از شروع رالی آن‌ها پیدا می‌کنند و سوار موج صعودی قیمت‌ها می‌شوند.

تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار خاطرنشان کرد:در بازار آتی نیز سیاست‌های دستوری کاهنده برای جلوگیری از رشد قیمت‌ها نظیر بستن کدهای معاملاتی غیرفعال، عدم صدور مجوز کدهای معاملاتی جدید، بستن سمت خرید و …نیز نتوانسته جلوی روند صعودی قیمت‌ها را بگیرد.پشت این روند افزایشی نگرش توده‌ها ست و نگرش توده‌ها حاصل برآیند عقاید جمعی آن‌ها پیرامون مسائل کلان اقتصادی و سیاسی است. به نظر دولت مسیر اشتباهی را در پیش‌گرفته و سعی دارد با فرمان‌های حکومتی قیمت‌ها را محصور کند که عملاً چنین رویکردهایی در گذشته محکوم‌ به شکست بوده و خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  افت بیش از 11 هزار واحدی شاخص کل در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار امروز شنبه 6 دی ۹۹

وی در ادامه گفت:در نمودار سکه طرح قدیم بر اساس قواعد موجی الیوت ما اکنون در موج ۳ از (۳) قرار داریم که قلب روند و قوی‌ترین بخش یک توالی ۵ موجی است. شیب رشد در این بخش، از شیب رشد در سال ۹۱ تندتر است و نشان می‌دهد بازار سکه این بار نسبت به عمق تحریم‌ها نگران‌تر است. مقاومت اول یا هدف بالقوه اول در ۳ میلیون تومان و مقاومت بالقوه دوم در ۴٫۳ میلیون قرار دارد. سکه یک  روزه رفاه در بورس در حال گذر از مرز ۳ میلیون تومان است و انتظار می‌رود سکه طرح قدیم نیز همین مسیر را طی کند. سقف کانال افزایشی تصویر زیر در ۴٫۵ میلیون تومان قرار دارد. ازآنجایی‌که این رشد نوعی پیش واکنش به تحولات سیاسی و تورم انتظاری بوده است، از حیث بنیادی مادامی‌که شرایط سیاسی در وضعیت بحرانی –تنش زا قرار دارد انتظار می‌رود این نمودار در موج (۳) تاریخی همچنان بالا برود.

 نمودار سکه طرح قدیم بر اساس قواعد موجی الیوت

نمودار سکه طرح قدیم بر اساس قواعد موجی الیوت