شرکت ذوب‌آهن با چهار شرکت حمل و نقل ریلی همکاری می کند. در راس این همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. ما سنگ آهن مان را با شرکت ام‌سی پارس و شرکت ریل پرداز سیر حمل می‌کنیم. ضمن اینکه ذغال سنگ را با راه آهن حمل و نقل و سنگ آهک را با شرکت بهتاش سپاهان منتقل می کنیم.

صادرات محصولات با توسعه‌ریلی و احداث بارانداز توسط ذوب‌آهن

به گزارش روند بورس امروز،حمل مواد اولیه از معادن و رساندن به شرکت‌های فولادی و همچنین خروج محصولات از این شرکت‌ ها به بازار موردی است که شرکت‌ های حمل و نقل ریلی عهده دار آن هستند. حجم ورود مواد اولیه به شرکت های فولادی به گونه ای است که اصولا راهی جز حمل از طریق شبکه ریلی وجود ندارد. در این راستا بحث سرمایه‌گذاری مستقیم از سوی شرکت های توانمند فولادی در صنعت حمل ریلی مطرح شده تا از این طریق کمبودهای حضور دولت در این عرصه پوشش داده شود. در همین زمینه با عباسعلی قیصری مدیر بخش راه آهن و ترابری شرکت ذوب آهن اصفهان به گفت‌وگو پرداختیم.

در حال حاضر وضعیت حمل و نقل ریلی را چگونه ارزیابی می‌ کنید؟ همکاری شما با شرکت های ریلی به چه شکلی است؟

در حال حاضر شرکت ذوب‌آهن با چهار شرکت حمل و نقل ریلی همکاری می کند. در راس این همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. ما سنگ آهن مان را با شرکت ام‌سی پارس و شرکت ریل پرداز سیر حمل می‌کنیم. ضمن اینکه ذغال سنگ را با راه آهن حمل و نقل و سنگ آهک را با شرکت بهتاش سپاهان منتقل می کنیم. تا کنون مشکل خاصی با شرکت های حمل و نقل ریلی نداشته ایم. یک سری مشکلات از طریق سیر راه‌ آهن داشته ایم که در مورد حمل مواد از معادن بوده است. باید آن چیزی که از معادن بارگیری می شود خیلی سریع سیر داده شود و به شرکت برسد. یک مقدار در این گلوگاه مشکل وجود دارد که امیدواریم مسئولان راه‌آهن دولتی این مشکل را حل کنند.

برخی مدیران مدعی هستند که شرکت‌های ریلی پاسخگوی نیاز شرکت های فولادی نیستند؟

این مساله برای شرکت های کوچک تر ممکن است این گونه باشد. چرا که به صورت مستمر و پیوسته مواد را وارد کارخانه خود نمی کنند. اما برای شرکتی مانند ذوب آهن که در شبانه روز ۱۰ تا ۱۲ هزار تن بار وارد آن می شود، کوچک ترین اختلالی رابطه مستقیم با تولید ما خواهد داشت. شرکت های ریلی هم متوجه این حساسیت شده اند که باید نظم خط تولید را حفظ کنند. اما برای شرکت های فولادی کوچک ممکن است که اعداد به قدری کوچک باشند که حمل ریلی صرفه اقتصادی نداشته باشند.

اما برای ذوب آهن به این شکل نیست. در برخی مواقع مشکلاتی پیش می‌آمد و مثلا برای ما در مقطعی کمبود سنگ آهک پیدا شد که با شرکت حمل ریلی بهتاش جلسه‌ ای برگزار کردیم و این معضل حل شد. گاهی با شرکت های دیگر هم این مسائل را پیدا کردیم که به صورت مقطعی است. این‌ها همه به صورت مقطعی است و مسائل بزرگی نیستند. یک مقدار باید بحث بارگیری از معادن وضعیت بهتری پیدا کند.

بسیاری معتقدند که بخش ریلی نیازمند توسعه بیشتر چه در خطوط ریلی و چه در خصوص واگن و لوکومتیو است. شما با این بخش آیا مشکلاتی دارید؟

بله مشکلات وجود دارد. زیر ساخت های ریلی از قبل وجود داشته اما نیازمند توسعه بیش از پیش است. خوشبختانه هم دولت توسعه بخش ریلی را در دستور کار دارد و هم شرکت های ریلی متوجه شده اند که باید این بخش را توسعه بدهند. سرعت ما در بخش ریلی اصلا متناسب با استانداردها نیست و از سرعت جهانی بسیار پایین تر است.

این مساله به بحث زیرساخت ها باز می گردد. امیدواریم که این زیرساخت ها به شکلی توسعه پیدا کند که ما همه محصولات و مواد اولیه مان را با ریل جابه‌جا کنیم. چرا که ریل هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ تصادفات و بحث ایمنی و آلودگی و حتی از لحاظ قیمت می تواند به صرفه‌ تر از بحث جاده ای باشد. در حال حاضر قیمت ها خیلی همسان پیش می‌ رود.

اما اگر بخش ریلی بتواند به توسعه مورد نظر دست پیدا کند همه بارها می تواند به بخش ریلی منتقل شود. در همه جای دنیا ریل بخش اصلی بار را حمل می کند اما ما خیلی از دنیا در این بخش عقب هستیم. اما در حال حاضر تاکید ویژه ای روی بحث توسعه ریلی شده است. امیدوار هستیم که هم بحث زیرساخت ها درست شود و هم به لوکومتیو و واگن‌های مدرن تامین شود تا سرعت خدمات افزایش پیدا کند.

پیش بینی شما از آینده حمل ریلی در مجموعه ذوب‌آهن چیست؟ چه طرح هایی در این خصوص دارید؟

در بحث صادارت و حمل ریلی ما از یک سال پیش طرح‌ وبرنامه‌ خاصی در نظر گرفته‌ ایم و توسعه ریلی را در ذوب آهن شروع کرده ایم و به همین منظور در حال احداث یک بارانداز هستیم. قصد داریم تا محصولاتمان از قبیل تیرآهن، ریل و شمش را از طریق ریل و به صورت منطقی و مقرون به صرفه صادر کنیم. خوشبختانه در حال حاضر این کار در حال انجام شدن است و ما به صورت اصولی داریم ریل‌گذاری‌ها و نصب جرثقیل و… را انجام می‌ دهیم. ما این توانمندی را در ذوب آهن داریم که تمام محصولات را از طریق ریل صادر کنیم.

مشاهده صفحه ی اخبار و تحلیل های ذوب‌آهن اصفهان ( ذوب )