نگاهی به بازار کامودیتی ها و پیش بینی جنگ تجاری بین قدرتهای اقتصادی

دولت مرکزی آمریکا بدهکارترین دولت در دنیاست که البته اگر رشد تولید ناخالص GDP نسبت به بدهی دولت آمریکا کمتر باشد زنگ خطر برای اقتصاد آمریکا و ایجاد تورم رکودی به صدا در می آید و این خوشایند تاجری بنام ترامپ که وعده انتخاباتی او رونق اقتصادی می باشد نیست.

زهرا روکی،تحلیلگر بازار سرمایه در رابطه با بازار کامودیتی ها با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

روکی گفت:تقریباً از بهمن ماه ۹۶ بدنبال فشار رئیس جمهور آمریکا به چین بابت اخذ عوارض از محصولات چینی عملا رشد اقتصادی دنیا با چالشی بنام ترامپ مواجه گردید نتایج پیش بینی ها که حاوی رشد مطلوب اقتصادی چین و آمریکا و حوزه اروپا بود همه در هاله ای از ابهام فرو رفتند.ترامپ یک تنه و به تنهایی برای این کره خاکی کافیست تا تمام آمار و ارقام‌ و معادلات اقتصادی را به چالش بکشد.اما بنظر میرسد ترامپ فقط شروع کننده این بازی بوده و بزودی باید برای چانه زنی و گرفتن و دادن امتیاز به رقبای اقتصادی خود دنبال راه چاره ای باشد.

وی افزود: در دنیای امروز درست است که قدرت اقتصادی آمریکا هنوز حرف اول را میزند ولی رقبای اقتصادی ( چین و اتحادیه اروپا و اعضا پیمان نفتا و اعضا سازمان تجارت جهانی ) بخوبی متوجه نقاط ضعف #ترامپ و اقتصاد آمریکا گردیده اند.مشکل ترامپ یک تنه به جنگ چند ابرقدرت اقتصادی رفتن است اما همه اقتصاددان ها مثل سیاسیون متوجه شدن که ترامپ در اول شو تبلیغاتی اجرا و در ادامه بدنبال حل ماجرا و حتی امتیاز دادن به نفرات مقابل بر می آید.

بیشتر بخوانید:  صندوق سرمایه گذاری جسورانه معدنی به بورس می آید

 اما چرا ترامپ مجبور به حل این بحران است قبل از اینکه رشد اقتصاد جهانی به رکود برود.

تحلیلگر بازار سرمایه گفت:دولت مرکزی آمریکا بدهکارترین دولت در دنیاست که البته اگر رشد تولید ناخالص GDP نسبت به بدهی دولت آمریکا کمتر باشد زنگ خطر برای اقتصاد آمریکا و ایجاد تورم رکودی به صدا در می آید و این خوشایند تاجری بنام ترامپ که وعده انتخاباتی او رونق اقتصادی می باشد نیست.

وی ادامه داد:ترامپ وعده کاهش مالیاتها را در تبلیغات انتخابی خود داده بود و این کاهش مالیات یعنی کاهش درآمد دولت و در صورتی ترمز رشد اقتصادی کشیده شود عملا تحقق این شعار نیز غیرممکن می باشد. ترامپ برای انتخابات پیش روی مجلس آمریکا روی رای آوردن اکثریت جمهوری خواه قبل از انتخابات ریاست جمهوری حساب کرده. در صورتی که کرسی های مجلس بدست دموکراتها تسخیر شود عملاً اجرای قوانین من در آوردی یک تاجر جمهوری خواه باد هوا میشود.و اما نکته ای که پاشنه آشیل دولت ترامپ می باشد طلبکارترین کشورها از دولت آمریکا چین و ژاپن و کشورهای عربی هستند.

روکی خاطرنشان کرد:در صورتی که چین به عنوان دشمن اقتصادی آمریکا قصد ضربه زدن به دلار آمریکا را داشته باشد با فروش اوراق قرضه براحتی میتواند دولت ترامپ را در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری تحت فشار قرار داده و امتیازهای لازم را به نفع اقتصاد چین کسب نماید.با ذکر این چند دلیل باید منتظر ارائه پیشنهادهای فوری از سوی ترامپ برای حل مشکلات فی مابین قدرت های اقتصادی دنیا بود.

وی در انتها گفت:ترامپ هر چقدر با تکیه بر اقتصاد قدرتمند آمریکا قصد یکه تازی داشته باشد ولی گذشت زمان و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری پاشنه آشیل پرزدنت می باشد.و اما در صورت اعتقاد به تحلیل فوق الذکر زیر نظر داشتن کامودیتی ها و نشانه های حل بحران جهانی و اصلاح مناسبی که در بازار این روزها سهام جهانی داشتند میتواند فرصت خوبی را برای تحلیلگران برای کسب سود شیرین و مناسب فراهم آورد.

بیشتر بخوانید:  «غگیلا» عرضه ‌اولیه این‌ هفته فرابورس شد