هر چه به تاریخ ضرب الاجل ترامپ برای نخریدن نفت ایران نزدیک می شویم اخبار ضد و نقیض مربوط به تحریم نفت ایران توسط کشورهای مهم خریدار ، نگران کننده تر می شود. متاسفانه چون اقتصاد ما به نفت وابسته است ، کاهش فروش نفت در شرایط فعلی، می تواند شرایط بحرانی ارز کشور را تشدید کند.

محمدرضا صادقی،کارشناس بازار سرمایه،در رابطه با تحلیل بازار با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

صادقی گفت:از اخبار این روزها میتوان نتیجه گرفت که اوضاع آینده دارای ابهامات زیادی است و در نظر گرفتن این ابهامات در تصمیم گیری صحیح میتواند موثر باشد.طبق آمار بانک مرکزی ، نقدینگی در پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۵۲۹ هزار میلیارد تومان و با نرخ رشد ۲۲٫۱ درصد اعلام شده که میتوان نتیجه گرفت در پایان تیرماه با همین نرخ رشد به ۱۶۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده و تا پایان سال به ۱۸۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی افزود:با توجه به اینکه حدود ۱۴۴۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ، بصورت سپرده بانکی مدت دار نزد بانکهاست و به این سپرده ها سالی ۲۰ درصد سود تعلق می گیرد می توان نتیجه گرفت ، متاسفانه امسال هم حدود ۲۸۰ هزار میلیارد تومان سود به کسانی پرداخت می شود که هیچ ریسکی نمی کنند و در رشد اقتصادی و تولید هیچ نقشی ندارند. در واقع برای این شهروندان، پول پول می آورد بدون اینکه ذره ای در تولید نقش داشته باشند و نه تنها به اقتصاد کمکی نمی کنند بلکه آسیب جدی وارد می کنند که نمونه آن را در حرکت بخشی از این پولها به سمت بازارهای ارز و طلا و مسکن دیدیم. در واقع با ادامه این روند ،ما احتیاج به دشمن بیرونی نداریم و همین عامل کافی است تا اقتصاد ما را به سمت فروپاشی سوق دهد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:هر چه به تاریخ ضرب الاجل ترامپ برای نخریدن نفت ایران نزدیک می شویم اخبار ضد و نقیض مربوط به تحریم نفت ایران توسط کشورهای مهم خریدار ، نگران کننده تر می شود. متاسفانه چون اقتصاد ما به نفت وابسته است ، کاهش فروش نفت در شرایط فعلی، می تواند شرایط بحرانی ارز کشور را تشدید کند. ترامپ از یک سو فشارها را بصورت آشکار افزایش داده و از سوی دیگر اعلام آمادگی برای معامله را بطور واضح بیان می کند. ایران هم امیدوار است در انتخابات پیش رو در مجلس آمریکا ، جناح دموکرات غالب شود و جلوی تندروی ترامپ گرفته شود. به هر حال شرایط بازار نفت برای ما خوب نیست و در آینده بدتر هم خواهد شد مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای در این بین روی دهد.

بیشتر بخوانید:  در معاملات امروز بورس های جهان کاهشی شدند

وی اضافه کرد:در حوزه تحریم های امریکا فشارها به ایران تا حدی بالا رفته که مسولین حاضر شده اند با روسیه توافق فروش نفت در مقابل کالا منعقد کنند. روسیه ای که خود در شرایط تحریم به سر می برد و کالاهایش از کیفیت چندانی برخوردار نیست.

صادقی تاکید کرد:قطعی برق مکرر و اعلام نشده در این روزها بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب در حالی که در سالهای اخیر به صادر کننده برق تبدیل شده بودیم باعث تاسف است. عموم مردم با موج جدید گرما با قطع برق قطعا اذیت می شوند اما برای ما فعالان بورس علاوه بر این نکته ، ضرر و زیان احتمالی برای شرکتهای تولیدی بورسی است که بعضا می تواند ارقام مهم و با اهمیتی باشد که بدلیل نامشخص بودن آثار آن قابل ارزیابی نیست و در گزارشهای آتی شرکتها قابل بررسی خواهد بود.

وی ادامه داد:شرایط بازار بورس هم پس از یک رونق نسبی و افزایش شاخص ها و بروز نشانه هایی از حمایت دولت و شرکتهای حقوقی از بازار سرمایه مجددا شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات است و این نشانه خوبی نیست و در صورت تداوم می تواند بازار را در یک مسیر کاهش و استراحت فرسایشی قرار دهد . اما بالاخره پارس از فارس آمد و بازار را دستخوش تغییرات با اهمیتی کرد. صف های بعضا تا چند هزار میلیترد تومان در شروع بازار روزهای اخیر پیام روشنی به فعالان داد. این چند روز باقیمانده تا پایان تیرماه اوج برگزاری مجامع غول های بازار و بسته و باز شدن نمادهای مهم هست .

بیشتر بخوانید:  نماد معاملاتی شرکت‌های پذیره‌نویسی‌شده در کوتاه‌ترین زمان بازگشایی می‌شود

کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد:کماکان معتقدم عامل دلار ، هنوز نقطه امیدواری فعالان به آینده بازار است. سود شرکتهای صادر کننده تحت تاثیر اهرم دلار به میزان قابل توجهی قابل افزایش هستند و این اتفاق دیر یا زود خواهد افتاد و صبوران بورسی ، نتیجه صبر خود را خواهند دید همان طور که سرمایه گذاران در نمادهایی مثل فولاد، بیش از هر گزینه دیگری در یک سال اخیر سود کرده اند.

وی در انتها گفت:در روزهای اخیر با اخبار سیاسی نسبتا خوبی از قبیل احتمال تصویب FATF از سوی نظام، اظهارنظرهای مثبت اروپایی ها و اقداماتی جهت زمینه سازی استفاده ایران از مزایای برجامی اروپا،اعلام رسمی اعمال تخفیف به برخی از واردکنندگان نفت ایران امیدواری به پایان اصلاح بازار بیشتر شده است. به هر حال فعالان بورس باید ضمن تدوین استراتژی خود برای شرایط پیش رو و پای بندی به آن منتظر اتفاقات آینده باشند که امیدوارم اتفاقات،خوب و مثبت باشند .