میزان ذخایر طلای صندوق های سرمایه گذاری جهان موسوم به ی تی اف ، تا پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۹۰۰ تن رسیده که نسبت به سال قبل از آن ۴۰۰ تن افزایش داشته است.

افزایش خرید طلا توسط صندوق های سرمایه گذاری جهان

به گزارش روند بورس امروز، تازه ترین آمارهای شورای جهانی طلا نشانگر افزایش چشمگیر خرید طلا توسط صندوق های سرمایه گذاری جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی است.

شورای جهانی طلا اعلام کرد: خرید طلا توسط صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان در ماه دسامبر برای پنجمین ماه متوالی با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

بر اساس این گزارش میزان ورود طلا به صندوق های سرمایه گذاری جهان در ماه دسامبر به ۱۳.۸ تن معادل ۴۸۶ میلیون دلار رسیده است. این در شرایطی است که قیمت هر اونس طلا در ماه دسامبر با رشد ۴ درصدی روبرو شده است.

سرمایه گذاران اروپایی طی ماه گذشته بیشترین خرید طلا را داشته اند و ۶۷ میلیون دلار در صندوق های آلمان فرانسه و سوئیس سرمایه گذاری کرده اند.

میزان ذخایر طلای صندوق های سرمایه گذاری جهان موسوم به ی تی اف ، تا پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۹۰۰ تن رسیده که نسبت به سال قبل از آن ۴۰۰ تن افزایش داشته است.

صندوق های سرمایه گذاری آمریکای شمالی حدود نیمی از رشد ذخایر طلا در سال ۲۰۱۹ میلادی را تشکیل داده اند. تشدید تنش های سیاسی و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر رشد سرمایه گذاری در بازار طلا داشته است.

شورای جهانی طلا افزود: تقاضای بانک های مرکزی جهان نیز تاثیر مهمی بر روند صعودی قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ داشته است. تحلیلگران پیش بینی می کنند که تقاضای سرمایه گذاری برای طلا در سال ۲۰۲۰ نیز صعودی خواهد بود.

تحلیلگران شورای جهانی طلا افزودند: یکی از عوامل مهم تقویت قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ میلادی، سیاست های انبساطی پولی بانکهای مرکزی جهان بوده است. به نظر می رسد ادامه دخالت فدرال رزرو آمریکا در بازار ارز یک عامل مثبت برای ادامه رشد تقاضا و قیمت طلا طی ماه های آینده خواهد بود.

از سوی دیگر پایین بودن سود اوراق قرضه نیز یک عامل مهم دیگر برای ادامه روند صعودی قیمت طلا به شمار می رود.

  • منبع خبر : کیتکو نیوز