رقبای جدید مجموعه قاسم ایران بنگاه های با کسب و کار الکترونیکی هستند، این شرکت با استفاده از فناوری های جدید سهم بازاری خود را حفظ و در جهت افزایش آن تلاش خواهد کرد.

به گزارش روند بورس امروز، شرکت قاسم ایران از سال ۱۳۶۳ در زمینه توزیع و فروش مواد غذایی، دارویی، تجهیزات پزشکی، اقلام بهداشتی خانگی، اقلام بهداشتی و آرایشی، تنقلات و …  فعالیت می کند. شرکت قاسم ایران یکی از ۵توزیع کننده برتر کالاهای مصرفی با تنوع سبد محصولات در سطح کشور است. در ادامه با بررسی درآمد و نقدینگی به روند فعالیت این شرکت در بازار سرمایه می پردازیم.

درآمد عملیاتی قاسم

شرکت قاسم ایران در دوره ۹ماهه نخست سال جاری درآمد عملیاتی ۱۸,۶۰۲,۴۸۰ میلیون ریال با رشد ۶۰ درصدی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کسب کرد. در نتیجه سود ناخالص شرکت در این دوره نسبت به دوره مشابه در سال گذشته با رشد ۷۷ درصدی به ۲,۳۳۱,۶۴۴ میلیون ریال رسید. علاوه بر این سایر درآمدهای عملیاتی شرکت که عمدتاً شامل تعدیلات انبار است، با رشد ۷۶ درصدی به ۱۷,۵۵۱ میلیون ریال رسید.

درآمد سرمایه گذاری

درآمد سرمایه گذاری «قاسم» در دوره ۹ماهه نخست سال جاری با رشد ۶۴۴ درصدی به ۲۱۲,۴۴۲ میلیون ریال رسید. این درآمد از محل سود سپرده گذاری های بانکی، سود سهام و سود ناشی از فروش سرمایه گذاری ها به دست آمد. شرکت با کسر هزینه های خود، سود عملیاتی ۸۶۳,۳۴۹ میلیون ریال با رشد ۱۹۱ درصدی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کسب کرد.

جریان نقدینگی

همچنین، شرکت قاسم ایران در دوره ۹ماهه نخست سال جاری نقدینگی ۲۰۱,۸۵۴ میلیون ریال به دست آورد. این مجموعه با خرید و فروش دارایی های ثابت مشهود و نامشهود و خرید و فروش سرمایه گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت، درآمد خالص ۱۶۲,۲۰۲ میلیون ریال از سرمایه گذاری کسب کرد. لازم به ذکر است؛ شرکت در دوره ۹ماهه نخست سال جاری بخشی از تعهدات مالی خود از جمله سود سهام و اصل و سود تسهلات را به مبلغ ۳۷۰,۹۶۱ میلیون ریال پرداخت کرد. در نتیجه نقدینگی خالص شرکت از فعالیت عملیاتی در پایان دوره ۹ماهه نخست سال جاری، ۴۶۴,۷۲۳ میلیون ریال بوده است.

تاثیر مثبت فناوری ها در سودآوری «قاسم»

شرکت قاسم ایران در دوره ۹ماهه نخست سال جاری با داشتن رشد مثبت در کسب درآمد، سود و طرح های توسعه ای همچون جذب بیشتر مشتریان اینترنتی و تجارت الکترونیک بنگاه با بنگاه (B2B) آینده روشنی خواهد داشت. از آنجا که رقبای جدید شرکت «قاسم» بنگاه های با کسب و کار الکترونیکی هستند، شرکت با استفاده از فناوری های جدید سهم بازاری خود را حفظ و در جهت افزایش آن تلاش خواهد کرد. از آنجا که شرکت مذکور پیشینه مثبتی در این صنعت دارد، لذا در صورت استفاده مناسب از فناوری ها در تجارت الکترونیک و افزایش روند توزیع خود موفق خواهد بود.