همراه اول در توسعه بستر ارتباطي ديتاي پرسرعت موبايل در سراسر كشور با در اختيار داشتن بيش از 30،000 سايت نسل سوم، نقشي بی‌بدیل ايفا كرده است.

به گزارش روند بورس امروز،محمد هادی حمیدی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری دستاورد دی عنوان کرد: شرکت ارتباطات سیار ایران در صنعت ارتباطات فعالیت می‌کند. فراگیر شدن دسترسی به اینترنت موبایل، گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت که امکان استفاده از این بستر را حتی برای افراد و جوامع کم‌درآمد امکان‌پذیر ساخته است و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر موبایل که منجر به ارائه راه‌حل‌های نوآورانه برای بهبود زندگی و کسب‌وکار کاربران شده است، از پیشران‌های اصلی این تغییرات هستند.

در کشور ما نیز به لطف فضای رقابتی طی چند سال اخیر و به‌ویژه پس از اعطای مجوز نسل سوم (۳G) و بالاتر به اپراتورها شاهد گسترش سریع شبکه و به‌روزرسانی آن مطابق با آخرین فناوری‌های ارتباطی هستیم.

همراه اول در توسعه بستر ارتباطی دیتای پرسرعت موبایل در سراسر کشور با در اختیار داشتن بیش از ۳۰،۰۰۰ سایت نسل سوم، نقشی بی‌بدیل ایفا کرده است. البته رهبر بازار موبایل تنها به۳G  بسنده نکرده و در جهت دستیابی به تجربه بهبودیافته مشتری و موفقیت پایدار، اقدام به سرمایه‌گذاری در شبکه و نصب ١٧٨,٨ سایت نسل چهارم (۴G) طی سال ۱۳۹۵، بیش از۷،۰۷۲ سایت در سال ١٣٩۶ و تعداد ۳،۰۸۲ سایت در سال ١٣٩٧ کرده است.

طرح‌های توسعه

  • اینترنت اشیا (IOT)
  • ایجاد بستر برای اپراتورهای مجازی (MVNO)
  • امضای امن همراه
  • احداث آزمایشگاه‌ها، مراکز رشد و نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها

مهم‌ترین معیارها و شاخص‌های ارزیابی عملکرد

جدول زیر بیانگر شاخص‌های ارزیابی عملکرد شرکت است؛ همان‌طور که مشخص است وضعیت شرکت در دوره شش‌ماهه ابتدایی ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است:

نگاهی به وضعیت عملیاتی

نمودار زیر نرخ رشد فروش طی چهار سال گذشته را نشان می‌دهد:

 

درآمدهای شرکت بیشتر ناشی از گسترش خدمات در سطح کشور است و افزایش نرخ چندانی شاهد نیستیم. با توجه به اینکه افزایش نرخ ارز به افزایش تورم منتج می‌شود، بنابراین در مواقعی که کشور با تورم شدید مواجه می‌شود از میزان رشد سوددهی شرکت‌ها در حوزه IT به‌ویژه نرم‌افزاری کاسته می‌شود که البته همان‌طور که اشاره شد بخشی از آن با افزایش گستره خدمات جبران می‌شود ولیکن افزایش تورم در کشور منجر به افزایش بهای تمام‌شده ناشی از افزایش قیمت تجهیزات مصرفی شرکت می‌شود.

به‌طور مثال درآمدهای شش‌ماهه ۹۸ نسبت به شش‌ماهه ۹۷ با رشدی حدود ۲۷% به ۸۵۹,۸۴ میلیارد ریال رسیده است درحالی‌که بهای تمام‌شده با رشدی بیشتر در حدود %۳۵ بالغ‌بر ۶۰۷,۵۸ میلیارد ریال بوده است. هرچند که سود ناخالص با افزایش نسبت به دوره مشابه قبل به‌واسطه افزایش رقم فروش مواجه شده است. البته شایان‌ذکر است که این شرکت برای مصون ماندن از اثرات سوء تورمی، اقدام به تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری نوردنا باهدف سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در سال ۱۳۸۹ نموده است. ارزش بهای تمام شده سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری نوردنا طبق آخرین گزارش شرکت بالغ‌بر ۴۷۷,۹ میلیارد ریال است.

در پایان لازم به توضیح است که با توجه به آینده بسیار روشن شرکت‌های فعال در حوزه IT در تنوع خدمات و افزایش مشترکین با توجه به رشد جمعیت، وضعیت سودآوری این‌گونه شرکت‌ها طی سال‌های آتی افزایشی پیش‌بینی می‌گردد. ارزش روز شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد «همراه» در بازار سرمایه هم‌اکنون ۲۷۱ هزار میلیارد ریال بوده و p/e تحلیلی  ۸٫۱۸ را دارد.