با اطلاعیه جدیدی از شرکت ملی گاز (استان فارس) ، گاز برخی از کارخانه های سیمان به دلیل محدودیت مصرف به مدت ۳ ماه و از ۱۵ آذر محدود شد.

به گزارش روند بورس امروز، براساس نامه جدید شرکت ملی گاز به برخی از کارخانه های تولید سیمان به دلیل محدودیت مصرف گاز این بخش از ۱۵ آذر به مدت ۳ ماه محدود شده و تولیدکنندگان باید در روند تولید از مازوت استفاده کنند.

تولیدکنندگان سیمان در واکنش به این تصمیم مدعی هستند، این امر به معنی تعطیلی شرکت ها است چراکه استفاده از سوخت مازوت هزینه زیادی به آنها تحمیل می کند. در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز ۱۳۰ تومان و قیمت هر لیتر مازوت ۳۲۰ تومان است  که با محاسبه قیمت بالای کرایه مازوت استفاده از این سوخت برای تولیدکنندگان به صرفه نیست و قیمت تمام شده تولید را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

بر اساس مصوبه اردیبهشت ماه دولت قیمت هر لیتر نفت کوره مصرفی کارخانه‌های سیمان که به شبکه سراسری گاز اتصال ندارند و همچنین آن دسته از کارخانه‌های سیمان که به دلیل کمبود گاز در ماه‌های سرد سال مجبور به استفاده از نفت کوره می‌شوند، معادل قیمت گاز مصرفی بخش صنعت و معدن تعیین می شود.

 

شرکت ملی گاز ایران

  • منبع خبر : شرکت ملی گاز ایران