با توجه به افزایش هفته قبل میزان بازدهی بازار نفت از ابتدای سال تا به امروز در مورد نفت آمریکا بیش از 30 درصد و در مورد برنت دریای شمال حدود 20 درصد بوده است.

به گزارش روند بورس امروز،رضا اسماعیل زاده کارشناس بازارسرمایه عنوان کرد: اولین هفته معاملاتی نفت در آخرین ماه منتهی به سال ۲۰۱۹ میلادی به مثابه رسیدن کریسمس برای گاوهای بازار نفت بود به طوری که طی آن شاخص جهانی نفت، برنت دریای شمال با افزایش ۳ درصدی و لمس عدد ۶۴/۳۹ دلار و شاخص نفت آمریکا، وست تگزاس اینترمدیایت با افزایش قابل توجه ۷ درصدی و لمس عدد ۵۹/۸۴ دلار به کار خود پایان دادند.

یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس کشورهای صادر کننده نفت – اوپک – پنج شنبه گذشته در حالی در وین برگزار و خاتمه یافت که تا پیش از سورپرایز نفتی عربستان و اعلان عمومی آن مبنی بر کاهش ۴۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت، بازار وزن زیادی به توافق حاصله مبنی بر کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای کشورهای عضو اوپک پلاس در خود اجلاس نداده بود. پس از اعلام کاهش داوطلبانه عربستان، شاخص برنت دریای شمال حدود ۲ درصد مثبت شد. اما بار اصلی افزایش هفتگی نفت در هفته گذشته بیشتر بر دوش آمارهای منتشره از سوی ایالات متحده در مورد میزان موجودی انبارهای نفتی این کشور بود به طوری که در آن میزان افت این مقدار بیشتر از ۳ میلیون بشکه رقم خورد.

با توجه به افزایش هفته قبل میزان بازدهی بازار نفت از ابتدای سال تا به امروز در مورد نفت آمریکا بیش از ۳۰ درصد و در مورد برنت دریای شمال حدود ۲۰ درصد بوده است. در هفته جاری پس از بازخوردهای مربوط به اجلاس اوپک بار دیگر چشم تحلیل گران بازار به خبرهای مربوط به جنگ تجاری چین و ایالات متحده دوخته خواهد شد.

آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۹ دسامبر، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۱۰ دسامبر و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.