معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در ۲۳ روزی که از اجرایی شدن تعرفه‌های ترجیحی میان ایران و اوراسیا می‌گذرد ۱۶ میلیون دلار صادرات به این کشورها داشته ایم.

به گزارش روند بورس امروز، علی اکبر مهرفرد امروز در هشتمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران افزود: از ۵ آبان امسال، ایران تخفیفات به صادر کنندگان کشورهای عضو اوراسیا را آغاز کرده است، اما در مورد تخفیفاتی که ۵ کشور اوراسیا به صادر کنندگان ایرانی می‌دهند حرف‌های ضد و نقیضی گفته می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی صادرکنندگان اعلام می‌کنند از تخفیفات تعرفه ترجیحی برخوردار شده اند و برخی دیگر آن را رد می‌کنند اضافه کرد: در ۲۳ روزی که از اجرایی شدن تعرفه‌های ترجیحی میان ایران و اوراسیا می‌گذرد ۱۶ میلیون دلار صادرات به این کشورها داشته ایم که باید مسئولان ذیربط گزارش دهند که آیا صادر کنندگان ایرانی از این تخفیفات برخوردار شده اند یا خیر و اینکه برای چه تعداد از صادر کنندگان این تخفیفات اعمال شده است.

مهرفرد گفت: درحالیکه طرف ایرانی تخفیفات را برای صادر کنندگان کشورهای عضو اوراسیا از جمله صادر کنندگان روسی اعمال می‌کند باید پیگیری و مشخص شود اگر طرف اوراسیا به تعهدات خود عمل نمی‌کند طرف ایرانی نیز اجرای تعهدات و اعمال تخفیفات را متوقف کند.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۵ آبان امسال تعرفه‌های ترجیحی ایران و اوراسیا اجرایی شد که با توجه به اجرای تعهد ایران، باید نحوه اجرای تعهد اوراسیا در قبال صادر کنندگان ایرانی صحت سنجی شود.