تمام بانک‌ها، اغلب لیزینگ‌ها ـ برای نمونه شرکت رایان سایپا برای فروش خودرو، حتما از سامانه شناسنامه اعتباری بهره می‌گیرند و در صورت خوش‌حساب نبودن از فروش خودرو امتناع خواهد کرد، این درحالی است که اکثر مردم از این کار بی‌خبر هستند و باید آگاهی بخشی لازم در این خصوص صورت پذیرد.  همچنین چند کارگزاری هم به این سیستم متصل هستند. مجموعه‌های دیگری هم که خواهان دسترسی به این نرم‌افزار هستند، باید وارد مرحله عضویت شده و پس از کسب تأیید بانک مرکزی، قرارداد فیمابین را امضا کنند.

محمد جلیلی،مدیرعامل موسسه رتبه‌بندی اعتباری ایران،با خبرنگار بورس امروز در موضوع، رابطه ی بینسامانه شناسنامه اعتباری، کارگزاری‌ها و بازار سرمایه،به گفتگو نشست.

آیا این امکان هست که بین سامانه شناسنامه اعتباری، کارگزاری‌ها و بازار سرمایه رابطه‌ای برقرار باشد که مشتریان را رتبه‌بندی کنند؟

مدیرعامل موسسه رتبه‌بندی اعتباری ایران گفت:هم‌اکنون تمام بانک‌ها، اغلب لیزینگ‌ها ـ برای نمونه شرکت رایان سایپا برای فروش خودرو، حتما از این سامانه بهره می‌گیرند و در صورت خوش‌حساب نبودن از فروش خودرو امتناع خواهد کرد، این درحالی است که اکثر مردم از این کار بی‌خبر هستند و باید آگاهی بخشی لازم در این خصوص صورت پذیرد.  همچنین چند کارگزاری هم به این سیستم متصل هستند. مجموعه‌های دیگری هم که خواهان دسترسی به این نرم‌افزار هستند، باید وارد مرحله عضویت شده و پس از کسب تأیید بانک مرکزی، قرارداد فیمابین را امضا کنند.

وی افزود:در این قرارداد، مسئولیت حقوقی متقاضی به‌روشنی بیان شده و تنها به‌منظور موجه قادر به گزارش‌گیری خواهند بود. برای مثال، شخص حتما باید برای دریافت خدماتی به آن سازمان مراجعه داشته باشد تا از آن سامانه شناسنامه اعتباری وی رصد شود. بنگاه‌های اقتصادی باید استفاده از این برنامه را یاد بگیرند و برای ارائه تسهیلات از دریافت چک یا پول امتناع کنند.اینک این سامانه ارائه شده و نهادهای مالی در خصوص استفاده از آن مختار هستند. درسال ۹۶ بانک مرکزی مجوز دسترسی را برای سایر نهادها صادر کرد. خرده فروش‌ها، فروشگاه‌ها، فروشندگان لوازم خانگی و شرکت‌های خودروسازی می‌توانند از این طرح استفاده کنند.

آیا رابطه شما با لیزینگ ها برای تبادل اطلاعات دو طرفه است؟

جلیلی،مدیرعامل موسسه رتبه‌بندی اعتباری ایران در پاسخ به این سوال گفت:در خصوص اطلاعات یک اصلی به عنوان دوجانبگی وجود دارد. قبلا تمام اطلاعات در بانک‌ها وجود داشته اما در یک نقطه تجمیع نشده بود. کاری که ما در شرکت رتبه‌بندی اعتباری ایران انجام داده‌ایم، تجمیع و آنالیز این اطلاعات از بانک‌های مختلف و استخراج رتبه یا نمره هر فرد با محاسبه میانگین عملکرد دریافت، بازپرداخت و یا ضامن شدن تسهیلات او در بانک‌های مختلف است.

بیشتر بخوانید:  اعلام شیوه حمایت شرکت های فولادی از تأمین کنندگان داخلی

وی خاطره نشان کرد:با تمام اعضا این شرط عنوان شده است که وقتی استفاده کننده اطلاعات هستید ملزم به تأمین اطلاعات مورد نیاز سامانه نیز هستید. این الزام دو معنا دارد. اول اینکه آیین‌نامه مصوب دولت این قانون را تصویب کرده و دوم این که به نفع خودشان است که در مقابل مشتری از این ابزار به عنوان فیلتری برای دریافت مطالبات خود بهره گیرند. خروجی این سامانه در صورت خوش حسابی برای مشتری جنبه مثبت ایجاد می‌کند و در صورت بدحسابی به مثابه تنبیه مشتری و تخصیص نمره منفی به وی خواهد بود.