از منظر عوامل اقتصادی بایستی به میزان تقاضای جهانی و ارزش دلار آمریکا توجه کنیم. تقاضای انرژی در چین و اقتصادهای نوظهور مثل هند یکی از عوامل اصلی رشد 165% قیمت نفت از سال 2016 بوده است.رشد اقتصادی چین امسال بالای 6.5% است که باعث تثبیت تقاضای نفت می‌شود. پیش‌بینی مؤسسات انرژی در سطح دنیا حکایت از افزایش تقاضای نفت خام در سال 2018 دارد.

مهدی میرزایی تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار در گفت وگو با خبرنگار بورس امروز به تحلیل دلایل رشد قیمت نفت بر اساس متغیرهای بنیادی و عوامل تکنیکی پرداخت.

 

 

 

تمام انگیزه های نفت 70 تا 80 دلاری

میرزایی عنوان کرد:قیمت نفت وست تگزاس از ابتدای سال 2016 از محدوده 27 دلار وارد روند افزایشی پرقدرتی شده که تاکنون ادامه‌دار است.روند افزایشی دو سال گذشته نفت بیشتر تحت تأثیر توافق اوپک برای کاهش سطح تولید، مشکلات داخلی ونزوئلا، تمایل عربستان برای افزایش قیمت نفت جهت عرضه سهام سعودی آرامکو، پیروزی ترامپ جمهوری‌خواه و تقاضای قوی از جانب چین بود.

وی افزود:طی دو سال گذشته قیمت نفت نزدیک به 165% رشد کرده است و بایستی با بررسی عوامل کاهنده یا فزاینده بر قیمت نفت در سال 2018 به تحلیل و پیش‌بینی روند آینده آن بپردازیم.عوامل افزایشی/کاهشی قیمت نفت در سال جاری به عوامل اقتصادی، ژئوپلیتیک و فنی دسته‌بندی می‌شود.

عوامل اقتصادی بر رشد قیمت نفت

تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار گفت:از منظر عوامل اقتصادی بایستی به میزان تقاضای جهانی و ارزش دلار آمریکا توجه کنیم. تقاضای انرژی در چین و اقتصادهای نوظهور مثل هند یکی از عوامل اصلی رشد 165% قیمت نفت از سال 2016 بوده است.رشد اقتصادی چین امسال بالای 6.5% است که باعث تثبیت تقاضای نفت می‌شود. پیش‌بینی مؤسسات انرژی در سطح دنیا حکایت از افزایش تقاضای نفت خام در سال 2018 دارد.

وی اظهار داشت:اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی با افزایش روزانه یک‌میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه‌ای به ۱۰۰ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه خواهد رسید.پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه در روز برسد، همچنین رشد تقاضای نفت چین، هند و آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ترتیب برابر ۴۰۰ هزار، ۲۸۰ هزار و ۴۵۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که تقاضای نفت این کشورها مهم‌ترین عامل مؤثر بر رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ است.

بیشتر بخوانید:  روند مثبت درآمد تسهیلاتی بانک صادرات

میرزایی اضافه کرد:دلار از زمان پیروزی ترامپ از 104 واحد تا 88 واحد سقوط کرد که دلیل آن سیاست‌های خارجی و سیاست‌های پولی- مالی حزب جمهوری‌خواه است.دلار همیشه در دوران جمهوری‌خواهان نزولی است که باعث تقویت قیمت فلزات اساسی و نفت در دنیا می‌شود.کاهش ارزش دلار در یک سال گذشته یکی از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است.در هفته‌های گذشته با توجه به افزایش نرخ بهره اوراق قرضه 10 ساله و بالا رفتن توقعات بازار از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، به نظر می‌رسد دلار آمریکا در سال 2018 تقویت شود که تأثیر کاهنده‌ای بر قیمت نفت خواهد داشت.

عوامل ژئوپلیتیک بر رشد قیمت نفت

تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار تاکید کرد:در سال گذشته مشکلات داخلی ونزوئلا، نیجریه و لیبی شوک‌های مثبتی به بازار نفت داد؛ زیرا این کشورها به‌عنوان مهم‌ترین عرضه‌کنندگان نفت محسوب می‌شوند.خروج ترامپ از برجام، تحریم نفتی ایران و افزایش سطح تنش‌ها در خاورمیانه بین ایران، عربستان و سوریه می‌تواند عامل محرک نفت در سال جاری باشد.از سایر عوامل ژئوپلیتیک می‌توان به تضعیف و اضمحلال داعش اشاره کرد که باعث کاهش عرضه نفت ارزان و کاهش تنش در مناطق نفت‌خیز شده است.درمجموع عوامل ژئوپلیتیک فعلاً در حالت ثبات نسبی هستند؛ اما ممکن است در سال جاری هرلحظه قیمت‌ها را دچار نوسان کند.

عوامل فنی بر رشد قیمت نفت

میرزایی اضافه کرد:کشورهای عضو اوپک+روسیه توافق کرده‌اند که طرح کاهش تولید را تا پایان سال 2018 تمدید کنند.با توجه به پایبندی اعضا به این طرح در سال گذشته به نظر بازار این بار نیز به این توافق اعتماد کند. پس جانب عرضه در سال جاری همچنان دارای محدودیت است.همچنین کاهش میزان تولید اوپک+روسیه باعث کاهش ذخایر جهانی نفت شده است؛ به‌طوری‌که کاهش میزان تولید باعث ایجاد توازن در بازار و سنگین‌تر شدن کفه تقاضا بر عرضه شود.

بیشتر بخوانید:  عدم کفایت رشد 102 درصدی درآمد «خودرو»

وی خاطره نشان کرد:دلیل رشد قیمت‌ها در دو سال گذشته نیز همین موضوع بوده است. تنها تهدید وضعیت پایدار جاری، افزایش سطح تولید نفت شیل است.تولید نفت آمریکا در هفته گذشته با عبور از عربستان به 10.62 میلیون بشکه در روز رسید!سطح ذخایر مخازن نفتی نیز افزایشی است.افزایش تولید نفت شیل می‌تواند پایه‌های توافق اوپک را متزلزل کند و سیگنال‌های مثبت پایبندی اعضا به توافق را خنثی کند!اعضای اوپک ممکن است در نشست ماه ژوئن ۲۰۱۸ که در وین برگزار می‌شود، بر سر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ توافق کنند تا قیمت هر بشکه نفت را در محدود ۶۰ دلار نگه‌دارند تا از این طریق تولید نفت شیل در آمریکا را مهار کنند.