بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است ۱۸ واحد پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری احداث شود که اخیرا ساخت دو واحد آن آغاز شده و تاکنون یکی از این واحدها بیش از ۵۰ درصد در سفارش کالا پیشرفت داشته است.

ابراهیم محمود زاده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا)،درباره ی حوزه اهدف ساتا برای سرمایه گذاری در گفت وگو با خبرنگار بورس امروز به تشریح فعالیت های این مجموعه در سرمایه‌گذاری صنایع صادرات‌محور پرداخت.

محمود زاده عنوان کرد:ساتا قصد دارد سهام یک سری شرکت‌های اپراتوری را خریداری و از امسال در این حوزه جدید فعال‌تر شده و از سوی دیگر با سرمایه‌گذاری در صنایع صادرات‌محور، بهره اقتصادی مطلوبی کسب نماید.همچنین با توجه تجدید ناپذیری انرژی‌های هیدروکربنی، در آینده دیگر حوزه هدف ساتا برای سرمایه‌گذاری، حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر است.

وی افزود:بر اساس یک برنامه درازمدت ۷ ساله در پروژه‌های جدید حوزه پتروشیمی بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کنیم.به عنوان مثال با نهایی شدن قرارداد خط لوله ایرانشهر ـ چابهار برنامه‌های احداث واحدهای پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار در دستور کار قرار گرفته است و در صورت جذب سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌توان شاهد ایجاد قطب سوم پتروشیمی ایران در منطقه مکران باشیم.

ابراهیم محمود زاده

سهام دار عمده شرکت هلدینگ چند رشته ای غدیر اشاره کرد: وجود مشوق‌های مالیاتی و نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف همچون هند و پاکستان، این منطقه را برای سرمایه‌گذاران جذاب کرده است.از سوی دیگر فراموش نکنیم که توسعه این منطقه سبب آبادانی بی‌نظیری در منطقه مکران ایران خواهد شد.

به گفته ی وی؛ بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است ۱۸ واحد پتروشیمی در این منطقه با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری احداث شود که اخیرا ساخت دو واحد آن آغاز شده و تاکنون یکی از این واحدها بیش از ۵۰ درصد در سفارش کالا پیشرفت داشته است.

بیشتر بخوانید:  عرضه ۲۱ هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا)،پوشش حدود ۵ میلیون بازنشسته در این سازمان را یادآور شد و گفت:این عزیزان حقوق بازنشستگی خود را از ما دریافت می‌کنند و از هلدینگ‌های دیگر خدمات دریافت می‌کنند.در حقیقت استفاده از سرمایه‌های موجود در سازمان و صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ای نوعی سرویس و خدمت است.به ‌دنبال آن هستیم که با ارائه خدمات و سرویس‌های بازنشستگی بهتر و شایسته‌تر، این پول را از بازنشستگان جذب و در بخش‌های سود ده سرمایه‌گذاری کنیم.

وی تاکید کرد:سالانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان حقوق به بازنشستگان خود می‌پردازیم که این میزان سرمایه می‌تواند برای ساخت ۶ پتروشیمی بزرگ سرمایه‌گذاری شود.