در بازار طلای داخلی با توجه به سیاست های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی به جهت کنترل نرخ ارز و همچنین طرح پیش فروش سکه با قیمت قطعی، به نظر می رسد سرمایه گذاران می بایست منتظر یک اصلاح قیمتی باشند. این اصلاح قیمتی می تواند در یک بازه زمانی چند هفته ای و یا چند ماهه اتفاق بیافتد.

دانلود فایل ماهنامه بورس شماره اول

مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز قیمت طلا را به دو عامل، نرخ ارز و قیمت جهانی انس طلا نسبت داد که برای بررسی بازار طلا و همچنین پیش بینی بازار می بایست این دو فاکتور مهم را مورد توجه قرار داد.
پیمان تاتایی اظهارداشت: بازار طلا سال 96 را در حالی آغاز به کار کرد که نرخ ارز در محدوده 3700 تومان و هر انس طلا در بازار های جهانی در محدوده 1250 دلار داد و ستد می شده است. قیمت هر سکه بهار آزادی طرح امام خمینی “ره” نیز در محدوده یک میلیون و دویست هزار تومان بوده که با توجه به قیمت انس جهانی و نرخ ارز در حدود 80 هزار تومان حباب داشته است .
وی ادامه داد: با توجه به انتخابات ریاست جمهوری امریکا و شرایط اقتصادی داخلی و خارجی اکثر تحلیل گران اقتصادی از سال 95، روند قیمت طلا را افزایشی پیش بینی کرده بودند. بگونه ای که قیمت طلا لحظاتی پس از اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا به بیش از 1337 دلار افزایش یافت؛ اما در ادامه با افزایش نرخ بهره اوراق قرضه دولت آمریکا با افت زیادی همراه شد و تا محدوده قیمت 1200دلار کاهش یافت .
به گفته مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید؛ تجربه گذشته اثبات کرده هرگاه جمهوری خواهان در امریکا بر سرکار می ایند ارزش دلار در بازار های جهانی کاهش یافته و در نقطه مقابل با انتخاب یک دموکرات در امریکا شاهد افزایش ارزش دلار بوده ایم .از زمان ورود ترامپ به کاج سفید شاخص دلار از 103 واحد در ابتدای سال 2017 تاکنون با کاهش 15واحدی به سطح 88 واحد کاهش یافته است. این موضوع باعث افزایش قیمت انس جهانی و ورود آن به کانال 1300دلاری شده است.
تاتایی یادآور شد: به اعتقاد کارشناسان، سیاست ترامپ مبنی بر کاهش مالیات و افزایش هزینه ها موجب رشد فزاینده بدهی های ملی آمریکا خواهد شد و این موضوع در نهایت می تواند به نفع قیمت طلا باشد.
وی ادامه داد: اما از سوی دیگر تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در سال 2018 می تواند تاثیر کاهشی بر قیمت طلا داشته باشد. با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، هزینه نگهداری از دارایی‌هایی که سود پرداخت نمی‌کنند، افزایش می‌یابد؛ به همین دلیل طلا حساسیت بالایی به افزایش نرخ بهره آمریکا دارد.
مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید ادامه داد: با توجه به مطالب عنوان شده به نظر می رسد همانگونه که سال 96 با رشد قیمت طلا همراه بوده است، می بایست برای سال 97 هم انتظار افزایش قیمت طلا را در بازار های جهانی داشت. اما برای تحلیل دقیق تر بازار طلای داخلی ناچاریم به بازار ارز نیز توجه نماییم. وی یادآور شد: همانطور که بیان شد سال 96 با نرخ ارز حدود 3700 تومان شروع شد و در ادامه رفته رفته نرخ ارز در بازار آزاد افزایش یافت. البته نباید افزایش نرخ ارز مبادله ای را نیز نادیده گرفت.
تاتایی ادامه داد: بانک مرکزی همزمان با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد نرخ ارز مبادله ای را نیز با شیب آرامی افزایش داد. روند افزایش نرخ ارز در نیمه اول سال 96 با شیب بسیار ملایمی همراه بود ولی به یکباره بعد از اغتشاشات دی ماه 96 شاهد افزایش نرخ ارز با شیب بسیار تند در بازار بودیم. وی در بیان دلایل متعدد مطرح شده از سوی کارشناسان برای افزایش شدید نرخ ارز، افزایش نقدینگی، عدم دسترسی کامل ایران به مبادلات بانکی بین المللی به دلیل تحریم های امریکا، اعمال مالیات ارزش افزوده به حواله های درهم در امارات متحده عربی را مورد اشاره قرار داد.
به گفته وی؛ با توجه به افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور و ورود بخشی از آن به بازار طلا و ارز بانک مرکزی برای جمع آوری نقدینگی سرگردان در بازار ارز طرح پیش فروش سکه را ارائه نمود که به دلیل عدم ارائه قیمت قطعی سکه در زمان تحویل با واکنش سرد بازار روبرو شد و عملا شکست خورد.
مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید افزود: هرچند خبر پیش فروش سکه در بازار باعث ایجاد شوک روانی و کاهش مقطعی قیمت کرد؛ ولی در مجموع نتوانست انتظارات را برآورده نماید. از همین رو در ادامه بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز بسته پیشنهادی ارائه نمود که شامل پیش فروش سکه بهار آزادی، گواهی سپرده بانکی با نرخ 20 درصد وگواهی سپرده ریالی مبتنی بر نرخ ارز بود.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: با ارائه این بسته بانک مرکزی سعی در کنترل نقدینگی موجود در بازار ارز کرد که طبق شواهد موجود تا حدود زیادی نیز موفق به این مهم شده است. در طرح جدید پیش فروش سکه مقرر گردید سکه در سررسیدهای شش ماهه و یکساله با قیمت قطعی 1.400.0000 تومان و 1.300.000 تومان به فروش رسد که به نظر می رسد این طرح بتواند با استقبال سرمایه گذاران روبرو شود.
مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید یادآور شد: همزمان با ارائه این بسته توسط بانک مرکزی شاهد کاهش قیمت سکه در بازار آزاد و همچنین کاهش قیمت سررسید های قرار دادهای آتی بودیم. بگونه ای که قیمت سکه بهار آزادی از یک میلیون ششصد هزار تومان تا محدوده یک میلیون پانصدو چهل هزار تومان کاهش یافت و قیمت تسویه سررسید آبان 97 در قرار دادهای آتی کاهش 3 درصدی را تجربه کرد.
وی تصریح کرد: هرچند عده ای از فعالان بازار این کاهش قیمت قرار دادهای آتی را بیشتر به دلیل جو روانی بازار می دانستند و معتقد هستند بزودی بازار به تعادل خواهد رسید. در کنار ارائه بسته کنترل التهاب بازار ارز ، بانک مرکزی با هماهنگی قوه قضایه و نیروی انتظامی اقدام به بستن بازار غیر رسمی سبزه میدان و پاساژافشار نمود که در همین رابطه تعدادی از دلالان بازار ارز دستگیر شدند.
تاتایی با اشاره به واکنش های مختلف از سوی فعالان در خصوص اقدام بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز، یادآور شد: عده ای از کارشناسان این اقدام را تحسین کرده و معتقدند طبق قانون خرید و فروش ارز بدون داشتن مجوزهای قانونی جرم بوده و می بایست با آن برخورد شود و از طرف دیگر عده ای از کارشناسان با امنیتی شدن بازار مخالف هستند .
وی در جمع بندی مطالب خود عنوان کرد: با توجه به مطالب عنوان شده به نظر می رسد طلا ی جهانی در نگاه بلند مدت همچنان در یک روند صعودی قرار دارد و هنوز هیچ سیگنالی مبنی بر نزولی شدن روند قیمت طلا در بازار مشاهده نمی شود؛ هرچند امکان اصلاح قیمتی بعد از یک رالی قیمتی و رشد زیاد قیمت ها دور از ذهن نیست.
مدیر دارایی های شرکت تامین سرمایه امید ادامه داد: از طرف دیگر در بازار طلای داخلی هم با توجه به سیاست های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی به جهت کنترل نرخ ارز و همچنین طرح پیش فروش سکه با قیمت قطعی، به نظر می رسد سرمایه گذاران می بایست منتظر یک اصلاح قیمتی باشند. این اصلاح قیمتی می تواند در یک بازه زمانی چند هفته ای و یا چند ماهه اتفاق بیافتد. به همین خاطرمی بایست سرمایه گذاران از ورود احساسی و شتابزده به بازار طلا خودداری و در جهت روند بلند مدت طلا دادوستد نمایند.

بیشتر بخوانید:  پیش بینی بازار بورس امروز سه شنبه 21 بهمن ماه 99